Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Culoare motor- ajutor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
Ionut95379
Nu stiti daca si unde as mai putea gasi visiniul cu care erau vopsite motoarele de la Dacii (1300, 1310...). Sau ce tip de visiniu era?
Am vopsit un bloc de Dacie cu vopsea rosie pentru metal luata dintr-un magazin oarecare. Pe o parte am dat cu un strat iar pe cealalta cu doua straturi. Am facut o prostie? blush.gif Va rezista la temperaturile motorului? Sau ce se va intampla?
Multumesc arigato.gif
Costanza86138
de ce? motoru nu se vopseste... sau gresesc?
TLS-09
Blocul motor, despre ala-i vorba.
Ionut95379
Evident ca despre blocul motor este vorba. Ca doar chiulasa nu am vopsit-o blink.gif , iar celelalte (baia de ulei, capacul culbutorilor, capacul distributiei, suportii alternatorului, suportii motorului) le-am vopsit cu negru, iesind o combinatie super. Acuma nu stiu daca o sa se cojeasca sau topeasca vopseaua rosie. Sper ca nu :angel:
Ionut95379
Sau exista vopsele speciale care rezista la temperaturi mari? Trebuia sa cumpar de alea? arigato.gif
TLS-09
Exista vopsele speciale (cele folosite si la etrieri de exemplu).
Ionut95379
Fapta-i consumata. Ce se poate intampla in viitor? Motorul a mers dar nu mult (cateva minute) pe sasiul Aro-ului 10 pe care il fac. Probabil numai anul viitor il voi putea testa cand masina va fi gata de drum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.