Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mercurial Lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2
Popescu91011
Ce parere aveti, n-ar fi utila o lista de preturi cu piesele pentru Lada oferite in diverse magazine, dezmembrari, rusi etc? In felul asta ne-ar fi usurata si cautarea si eventuala negociere a lor! In plus, am putea lista si tarifele la manopera cerute in diverse service-uri, vopsitorii, tinichigerii!
Pentru inceput:
electromotor stergatoare(nou) - 75 Ron
cilindru receptor frana spate (nou) - 35 Ron
robinet caldura (nou) - 25 RON
filtru ulei Purolator - 18 RON
pompa apa (noua) - 60 RON
set placute frana - 29 ron
Daniel82595
carburator la dezmembrari pe antiaeriana - 50 ron
rulment presiune nou (zice made in USA pe el) - 35 ron
oglinzi plastic - 25 ron /set
cablu frana de mana - 25 ron
semnalizator de pe aripa - 7 ron
capace cromate - 25-30 ron
Popescu91011
Set 10 bucse punte spate: 45 Ron
Semering pinionul de atac: 10 Ron
Popescu91011
Carburator Lada 1200 (Ghencea) - 320 RON
Cablu deschidere capota (Obor) - 10 RON
Cardan (Obor) - 150 RON
Bascula inferioara (Ghencea) - 60 RON
Ax bascula - 20 RON
Bucse bascula - 1,6 RON/buc
Cuplaj centru cardan cu rulment (Ghencea) - 30 RON
Horia49540
cu mentiunea: atentie la ruklmentul cuplajului central de cardan, ca e prost ra de tot
eu cand l-am schimbat (ca se rupsese cuplajul) nu am gasit decat cu rulmenti prosti (in Ghencea)
asa ca am lasat rulmentul vechi (si foarte bun) in cuplajul nou
eventual se ia cuplajul cu rulment cum o fi daca e nevoie si se pune un alt rulment bun :wave:
Popescu91011
Horia, ai schimbat rulmentul din prima pt. ca stiai ca e prost sau l-ai montat asa și ai avut probleme ulterior? Eu am montat un astfel de cuplaj si de atunci se simte o usoara vibratie in cardan, dar mecanicul m-a asigurat ca va dispare treptat, ea datorandu-se duritatii mai mari a invelisului de cauciuc al rulmentului. Ce-i drept, s-a mai estompat (intr-o saptamana), dar tot se mai simte.
Horia49540
pe scurt: trebuia sa schimb crucile cardanice la Patru, si cand a dat cardanul jos cuplajul (partea de fier) rulmentumui era rupta
am fost i ghencea de trei ori si de trei ori am luat cate un cuplaj, dar fiecare avea rulment prooooost, cand il invarteai se simtea ca si cum ar fi avut nisip acolo :bash:
Patru era foarte intrigat ca nu stia ce sa faca, si eu i-am zis ca daca e rulmentul vechi bun sa-l lase pe ala
si era foarte bun
daca nu se rupea cuplajul ala nici nu l-as fi atins de rulment
si merge de atunci foarte bine ( de vreo 10 000 km)
la tine...s-ar putea sa fie si de la cauciucul dur...la mine a fost perfect cauciucul ala la cuplajul nou...
sau rulmentul e nasol
dar daca mai trebuie sa schimbi rulmentul vreodata, mai bine pui romanesc facut ub licenta Koyo (e un magazin pe langa caleagrivitei-stefan furtuna) care am inteles ca sutn buni (eu dintr-astia o sa pun daca se mai intampla ceva...), sau daca vrei sa te "dai in stamba" pui skf, dar sunt foarte scumpi...
dar la cei rusesti atentie: trebuie sa mearga rotund, fara zgomot si sa nu aiba joc mare in colivia rulmentului...adica trebuie sa le ceri imposibilul biggrin.gif :bash: :wave:
Popescu91011
Multumesc de precizări, Horia. La mine se auzea în rulmentul vechi de parca avea nisip! Mecanicul a zis ca de vina e faptul ca a stat, probabil, nefolosita. Ce-i drept, pana sa o iau eu, Natasha n-a prea umblat vreo doi ani. Acum parca nu se mai simte vibratia aceea, deocamdata sunt multumit si de rulment, sper sa tina. Daca nu, o sa-l schimb cu ce mi-ai indicat tu. Multumesc inca o data.
P.S. Carcasa cuplajului nou e dintr-un aliaj asemanator cu aluminiu, cel vechi era din fier masiv! Ce vremuri!
Cosmin65397
Semicaseta directie (rulmenti)-> 40 Ron
Starter Electromotor (rusesc) -> 45 Ron
Ambele din obor.
Dragos56563
Alternator 55 A = 350 RON = 3.500.000.

Nou.


PS: va dau detaliile pe private daca vreti...

:wave:
cosmin - constantin88637
Salut baietzi, ceva preturi la o curea de transmisie pt un motor 1300, shi unde as putea gasi furtune pt benzina pana in pompa shi din pompa in carburator caci de dacia sunt prea mici.
Va multumesc!!
Horia49540
salut
nu mai stiu preturile (din fericire:)))))
dar furtunele eu le-as pretui la 5 ron bucata, iar cureaua...nu stiu
vezi daca exista facuta de o firma ca lumea din vest, sa nu iei vreo plasa cu rusii astia...dar daca nu, paca veneau rusi cu piesela suceava, vezi ep acolo... :wave:
Horia49540
salut
uite ca am intrebat la un magazin in buc de curea de distributie pt lada 2105, motor 1300, tu parca asa ai, nu?
a cautat omul in catalog si a gasit, este japoneza si costa 520 000 rol, mi s-a parut chiar ieftina...
si zicea ca mai au piese facute in vest pt lada, ambreiaj, frane etc. dar s-a chinuit sa-mi gaseasca pret pt disc de frana si n-a reusit vreo 3 minute si apoi n-am mai stat eu biggrin.gif

iti dau pe pm numele magazinului, pt cei din buc - este cel dintre universitate si str. campineanu, pe bd. nicolae balcescu :wave:
tzo99516
dragi mei colegi,am si eu o intrebare catre voi! lada niva are cineva?
Popescu91011
Oare'sce informatii despre piese Lada, aici:
http://www.lada.nl/home.html
Daniel82595
cilindru frana spate - 20 ron (la atat l-am scos)
o conducta de frana - 10 ron
tzo99516
sad.gif( lada mea a avut tentatia de a ma lasa fara deget :rant: dar am scapat ieftin,decat cu o unghie rupta si cu un deget julit destul de bine
Mariustom
offtopic.gif Hmmm, nasol. Cu ce ocazie s-a întâmplat ?
Eu cred că tu ai fost de vină, nu mașina blush.gif biggrin.gif Nu ai respectat protecția muncii laugh.gif
Horia49540
ce-ai facut Tzotzo?!
ai grija si nu risca, la masina poti schimba orice, dar un deget nu ti-l mai pune nimeni la loc biggrin.gif :bash: :wave:
Daniel82595
Inseamna ca e o fiara de 75 CP daca vroia sa te lasa fara deget :boxing:
Ai grija ca nu-i de glumit fara un degetel biggrin.gif
tzo99516
am pus arcuri noi si dupa o zi de lupta cu ele,cat a fost sa-l pun pe ultimul am constatat ca tre sa mai strang presa si cand am pus cheia pe ea,buf peste degetele mele,oricum am reusit sa trag degetele dar nu destul de repede sad.gifsad.gif :minigun:
Daniel82595
Fac si eu un apel la posesorii de lada: Care aveti fratilor grile aerisire d-alea de 1200/1500, nu de 2104,2105,2107 si restul ? (ca alea sunt mai lungi si retin praful). Daca vreti sa le dati eu le primesc...bineinteles contra cost :wave:
tzo99516
salut lume! care e interesat de un motor de lada de 1600 sa-mi dea pm sa-i dau detalii(asta nu e un mesaj ascuns in care incearca sa se vanda ceva)


tongue.gif biggrin.gif ninja.gif Edit by Mariustom
nick103546
Cumpar rulment intermediar pentru cardan si sateliti cruce cardanica pentru Lada 1500. Multumesc anticipat.

no.gif :nope: Edit by ... ninja.gif Mariustom
Horia49540
rulment cauta sa iei ceva de marca skf, boge etc
daca nu, cauta unul rusesc dar bun...
cruci cardanice...eu sunt fffffff. multumit de cele de la master

a propos: am nevoie de ajutor - vreau sa-mi gresez crucile cardanice
cele de master aveau un prospect pe care scria (sau chiar pe cutie scria) ce unsoare sa se foloseasca
erau recomandate esso si mobil, dar nu mai stiu de care
daca are cineva cruci cardanice de la masterimi poate spune si mie?
daca nu o sa pun agip, ca am gasit vaselina si de rulmenti si de transmisie agip buna la pret (180 000 ROL kg pt rulmenti si 80 000 ROL 600g pt transmisie...)
mersi :wave:
nick103546
horia, poti sa imi dai niste detalii legat de unde gasesc marcile respective pentru rulmenti si sateliti pentru cruce cardanica?
Horia49540
rulmenti skf(cei mai buni din lume!!!) si boge gasesti la toate magazinele de piese de import , dar sa stii ca sunt scumpi tare...
dar eu cred ca merita incercat si la un magazin in Bucuresti, pe langa catedrala Sf. Iosif spre calea grivitei unde vand rulmenti produsi la Alexandria sub licenta Koyo, nu sutn scumpi si cred ca sunt si de calitate...
nu am incercat, dar daca as avea nevoie cred ca de la ei as lua...parerea mea beer.gif
cel mai bine te duci intai la un magazin de lada sau la rusi si ceri sa-ti arate un rulment rusesc: iei codul de pe el (6205 de ex. etc.) si cu codul te duci la magazin
cu codul de pe rulmentul original nu faci treaba, ca inainte rusii aveau alt sistem de codare, dar ia-l si pe cel vechi cu tine, ca sa ai dimensiunile, sa compari...

cruci cardanice gasesti fie la basarabeni, fie la magazin (in ghencea aprca...)

atentie: poti gasi cruci care sa se potriveasca perfect si la magazinele de une iei rulmenti, si poti fi chiar japoneze etc., depinde cum gasesti
altfel, eu sunt super multumit de crucile Master biggrin.gif :boxing: :wave:
tzo99516
dragi ladisti,care dintre voi stie sa faca un site? nu de alta dar cred ca am gasit un host pt site si culmea ca nici nu ma costa nimica! si dupan cate am inteles un domeniu lifetine e in jur de 30 de euro.Daca sunteti dispusi si stie cineva sa faca site eu o sa vb cu oamenii pt hosting sa vedem cum sta treaba si ii dam bataie,ca sa nu mai depindem de altii care ne tin in gazda si care cer cine stie ce si cate si care lasa sa mearga siteul atunci cand vrea palaria lor biggrin.gif
Popescu91011
Tzo, intra pe topicul "Siteuri cu si despre Lada" si vezi ce discutii indelungi, laborioase si... fara rezultate s-au purtat pe tema unui site Lada!
Matei93575
Cutie de viteze in 5 trepte cu cardan second din Ungaria demontate de pe Lada 2107 550 RON.M-am inscris pe lista de asteptare dureaza cam o luna dar eu zic ca merita salutare.
Daniel82595
pai ai facut comanda undeva? unde?
Matei93575
Este aici un club Lada Mania ii zice si aduc ei masini si piese din Ungaria si ei imi aduc,tot ma bate gandul ca ar fii mai ieftin sa fugim pana in Ungaria mai ales daca am aduce 2-3 buc.M-am interesat in Ungaria se gaseste la pretul de 25-35 mii de forinti.Ultima cutie care am vazut-o era demontata de pe un 2107 din 1994 deci stare super.Eu zic ca merita masina cutia in 5 mai ales daca e folosit si la distante mai mari
tzo99516
faza e ca se cam sparg pinioanele de a 5a,nustu ce sa zic,miau zis si rusii si interesul lor e sa-si vanda marfa nu sa o tina in"galantar" acu... cica ar fi mai sus pinionul si nu ar ajunge valvolina la el...
Cosmin65397
Salutare! cateva preturi pt tinichigerie vopsitorie la un service specializat...
Operatiuni Manopera:(preturile sunt in RON)
-Inlocuire prag stg-81
-inlocuire prag dr-81
-inlocuire contra prag dr-63
-inlocuire contra prag stg-63
-inlocuire usa spate dreapta-63
-inlocuire usa fata stg-63
-inlocuire aripa fata stg-81(aceleasi preturi pt aripi spate)
-inlocuire aripa fata drpt-81
-inlocuire panou spate-90
Vopsitorie ext-int -600
Antifonat ext-81

Piese si materiale:
-Vopsea 2k(3 cutii a cate 1 litru)-352
-intaritor1100/1L -73
-diluant2100/1L-37
-chit body-2 bucati-2.5
-banda adeziva30mm(2 bucati)-13
-Velcro disc (disc abraziv)240,320 12 bucati-25.20

----''-----
Marius102861
Stie cineva cat costa si pe unde se gaseste ax cu came+culbutori de Lada 1200?
Ce parere aveti ar trebui verificat/schimbat si altceva cu aceasta ocazie?
Multam.
tzo99516
depide ce are! zi ce are si daca sti te indrumam corect!
Horia49540
cand umbli la chiulasa e bine sa o faci toata, ca sa nu mai fie nevoie sa umbli si a doua oara

astfel, pe langa ax+ culbutori e bien sa rectifici si supapele, mai ales sa schimbi simeringurile de supape (vezi ca se zice ca se potrivesc de la vw golf, caci cele rusesti nu stii exact cat de bune mai sunt...)
si sa verifici uzura ghidurilor de supape

dar cum ai ajuns la concluzia ca axul cu came e uzat de trebuie inlocuit?

succes :wave:
tzo99516
merg si cele de olcit(simeringurile) si alea sunt de teflon si nu mai ai probleme cu ele decat daca ti se sramba supapele.vezi daca vrei sa pui de olcit tre sa iei doua seturi ca in setul de olcit sunt 4 simeringuri galbene si 4 gri si merg alea galbene
Marius102861
am pus raspunsul la topicul: intrebari de incepator
iulian104479
Salut.Este un mosh aici cu un 2104.Pe o cutie in 5trepte(de pe 2104)+una in 4trepte vrea 5mil.Nu cunosc istoricul masinii,uzura cutiilor ,dar 2104 e din 1988.Le da doar pereche.Daca exista vreun interesat(sa poata veni la Bacau ca sa le ia) scrieti aici.Moshu daca nu le da,le da la Remat.Nu am vorbit multe cu el(e incapatanat),da daca este cineva interesat vb cu el.
Matei93575
Salut eu as veni dupa cutii 4 mil as da daca poti sa-mi dai date cum se ajunge acolo cum pot lua legatura cu mosu sau cu tine.Apropo care e distanta intre Tg-Mures-Bacau?>Salutare
Popescu91011
235 DE KM, prin Reghin, Ditrau, Bicaz, Piatra Neamț, Buhuși.
iulian104479
Salut.Pensionaru sta la 15km de Bc.Maine vad cutiile si va spun mai multe.Despre pret:cunoaste preturile si spune ca e putin 5mil amandoua.Salutare.
iulian104479
Salut.In legatura cu cutiile de viteza.cea in 5trepte functioneaza;cea in 4trepte e intepenita,nu cred ca e grav(a stat 3 ani intr-un pod).Deci 2cutii+cardan+rulment presiune+placa presiune=5 mil.Geamuri(fara parbriz) pt 2104,motorase stergatoare faruri,motoras stergator luneta,stopuri(cam decolorate),oglinzi faruri cu tot cu semnalizari si becuri,bloc sigurante,alternator,toate 2104./Nu stiu daca pot lasa un nr de telefon aici. Salutare.
iulian104479
2 cutii de viteza(5+4trepte)+cardan+rulment presiune+electromotor+alternator+electroventilator=5 mil.Este cineva interesat?
Matei93575
Salut m-ar interesa dar mosu nu e deloc negociabil?Bine ca stie preturile dar totusi poate lasa in jur de 500 de mii.Da-mi un pm cu nr de tel si ve4dem eu as fii interesat Salut
iulian104479
Acum scriu pe net de pe un mobil.Am Incercat sa-ti trimit pm si-mi da eroare mereu.Apelez la sfatul administratorilor: daca este permisa afisarea unui nr de telefon(al meu)aici.
Multumesc.
iulian104479
Sau trimite-mi pm cu nr tau.
Mariustom
Încercați pe privat blush.gif

Cu schimbul de numere și intenții blink.gif biggrin.gif

:wave:
Popescu91011
Prețuri Obor 02.06.2007:
Plăcuțe frână - 30-40 Ron
Cilindru receptor frână spate - 35 Ron
Parasolar - 15 Ron
Filtru aer - 8 Ron
Lichid de frână (0,5 l) - 10 Ron
Cică în Russe prețurile ar fi la jumătate față de București, iar taxa de pod de la Giurgiu a fost suspendată. În plus, magazine de piese Lada, ca la București cele de piese Dacia, adică la tot pasul. Are cineva idee dacă se verifică informațiile pe care le-am cules?
P.S. Știe cineva cât ar ajunge arcurile pe spate pentru o Lada 1200 (Vaz 2101)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.