Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME GRAVE OPEL ASTRA 1993
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
alin95325
salutare...am un opel astra model 1993,1400cmc
am cumparat-o cam acum 3 luni.la inceput a mers bine,dar pe parcurs a inceput sa mearga din ce in ce mai prost.
nu isi tine relantiul,la inceput mi se tura singura pana la vreo 3000 rotatii fara sa calc acceleratia,de multe ori nu ma lasa sa plec de pe loc.cand dau drumul la ambreiaj motorul moare si da sa se opreasca ,chiar daca acceleratia e calcata in blana.alteori reusesc sa plec de pe loc si cand o accelerez ca sa pot sa ii schimb treapta incepe si da suturi si sunt nevoit sai schimb treapta desi n-ar trebui chiar atunci.
am fost cu ea la un tester chiar cand facea asa si mi-au zis ca nu are nimic,ca merge in parametrii normali
PRECIZEZ ca i-am schimbat motorasul "pas-cu-pas" dla relanti ca multi mi-au zis ca este din asa ceva.
ajutati-ma va rog...
orice parere conteaza!!!!!
sbarcea89586
salut. si eu am patit ceva de gen, da madina mea e mai noua. la mine a foso de vina un contact la senzorul de acceleratie. sa fie cablul de acceleratie?
Skywalker
Motorasul de ralanti
sau senzorul de pozitie al clapetei de acceleratie
sau (daca are E2) valva EGR
sau filtru de aer imbacsit
sau injectorul nu pulverizeaza uniform.
dragos95741
tot un opel astra am si eu si tot asha face smile.gif)....am fost cu ea in service mi-a zis sa schimb motoru...aia's nebuni smile.gif).....eu banuiesc injectorul....
Alex79127
Am avut si eu aceleasi probleme la Vectra dar model dupa 2005. Pot fi mai multe cauze care nu apar la tester.
Operatiuni:
1. curatat clapeta de acceleratie
2. curatat injectoare, dar mai intai scoate pompa de benzina si curata lacasul in care intra sigur este plin de rugina si apa (obligatoriu inainte de curatat injectoare altfel nu faci nici o afacere). Filtrul de benzina.
3. schimbat bujii si fise
4. sonda lambda
5. debitmetrul de aer.
Ultimele doua le schimbi daca nu se intampla nimic cu celelalte pentru sunt mai scumpe.
Skywalker
Astra din 1993 nu are debitmetru de aer.
Aline, ce ai mai rezolvat cu masina??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.