Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme cu temperatura apei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
mircea emilian95616
Salut am o Skoda Fabia 1,9sdi si de cateva zile dupa ce acul de la ceasul de apa ajunge la normal(adica la jumatatea scalei gradate)incepe sa scada, sa urce si tot asa de mai multe ori.Daca stie cineva ce poate sa fie.
Dinu33295
Probabil ca e termostatul. Dar ar putea fi si sonda desi nu cred.
TLS-09
Si eu as inclina spre termostat desi de regula cand e termostatul nu prea urca(blocat deschis) sau nu coboara destul de repede( blocat inchis).
ionut83652
poi in zilel nostre nu mai poate fi doar de la termostat pot cam multisoare priobleme
1.sa vezi daca chiar scade temp(sa nu vie de la bord vreo problema!0
2.doi senzorul din vasul de expansiune daca lureaca cum trebuie si tot timpu
3.ventilatorul de racire sau mai precis termoculpa (2 vit) sa cupleze in trepte nu cumva sa sara direct in a 2 -a sau sa nu raceasca mereu !
s4 si deabia dupa aia termostatu dupa cum spunea si TLS ori e blochat inchis ori deschis mai rar se intapla cand sa mearga cand sa nu!
Kun95299
Incearca sa rezolvi treaba cu o bucata de carton. Eu am mascat partea de jos in fata la radiator pt. Fabia....acum am si eu caldura in masina smile.gif Inainte cum bagam viteze de 90km/ora i-mi scadea temperatura lichidului, cum stateam putin pe loc sau circulam cu viteza redusa crestea inapoi.
TLS-09
Nu am sa inteleg nicidata de ce la masini noi , in loc sa cautam problema si sa o rezolvam,apelam tot la solutiile vechi ,de fapt la paleative. :evil: Mai este doar un pas pana la inlocuirea colierelor cu sarma. biggrin.gif
Kun95299
Pai gandeste-te ca daca vrei sa ti se rezolve situatia cu termostatu de ex. sub 3-4 mil lei nu scapi daca te duci la un service auto...Bucata de carton e gratis smile.gif
TLS-09
Da de unde cum sa coste atat.Hai sa fie manopera 80 ron/ora si termostatul cateva sute de mii, eu zic ca maxim 200 RON ar trebui sa fie.
AlexTM
Bloc termostat - cam 3 mil, manopera - cam 1.5 mil
Asta la Octavia.
DORU
La Fabia va fi deci mai putin, prin deductie. Acum sa stiti ca obrazul subtire cu cheltuiala se tine... Vrei Skoda noua, trebuie sa o si intretii si nu la colt de strada, mai ales cand vine vorba despre ceva important, nu schimbatul unei roti. arigato.gif
ionut83652
QUOTE(TLS-09)
Da de unde cum sa coste atat.Hai sa fie manopera 80 ron/ora si termostatul cateva sute de mii, eu zic ca maxim 200 RON ar trebui sa fie.


sa stii ca cam sare de 20 ron un termostat si la manopera stii cum e chiar daca schimba in 10 min tu platesti cat scrie in manualu de reparatie ca dureaza inlocuirea piesei 2-3 ore
si inca ceva sa stii ca si srma e destul de buna ba chiar mai buna decat colierele luate de prin magazinasele astea de la coltu strazi care ar trebui stranse cu surubelnite din plastic iar faza cu cartonu e chiar foarte practica atata timp cat nam problelme cu supra incalzirea de ce sa dau o garmana de bani ?
TLS-09
QUOTE(GhitaTM)
Bloc termostat - cam 3 mil, manopera - cam 1.5 mil
Asta la Octavia.


Nu credeam sa fie atata.Ok asta e.
Referitor la carton si sarma, raman la parerea mea. :dontgetit:
E pacat sa nu intretii cum trebuie masina.In fond nimeni nu te obliga sa iei coliere de 2 parale.Daca vei cauta gasesti si coliere de calitate (in alti bani desigur).
AlexTM
Si mie mi s-a parut cam mult, dar asta e. L-am schimbat acum citeva saptamini. Deh, obrazul subtire cu cheltuiala se tine, cum zice Doru smile.gif
Eu, ori de cite ori am avut probleme cu masina, am apelat DOAR la service Skoda, desi masina nu e noua, in garantie sau alte restrictii de-astea.

Cartonul rezolva doar partial problema, in sensul ca, da, ai caldura, dar motorul nu mai functioneaza la o temperatura constanta data de termostat, ci in functie de temperatura de-afara, viteza masinii, marimea cartonului, etc...
Kun95299
k...v-am urmat sfatu. Am mers la un service autorizat si am pus masina pe tester. Si zicea calcu de bord ca mi bulit senzorul de temperatura...Iar peste 10 minute zicea ca totul e ok si acum am si caldura.
Naspa softul de pe calculatoarele de bord de la Fabia.
Oricum, cartonasu ajuta. In special daca esti intre sarbatori si nu gasesti deschis nici un service auto.
Era pe undeva un topic cu ce sa ai in masina: eu zic sa ai tot timpu o sarma si un carton =))
Ady1
QUOTE(Kun95299)
Incearca sa rezolvi treaba cu o bucata de carton. Eu am mascat partea de jos in fata la radiator pt. Fabia....acum am si eu caldura in masina smile.gif Inainte cum bagam viteze de 90km/ora i-mi scadea temperatura lichidului, cum stateam putin pe loc sau circulam cu viteza redusa crestea inapoi.

Bai varule lasa-l dracu de carton ca nu ai Dacie , du-te la un service ca iti trebuie un corp termostat , piesa oroginala la Fabia 1.4 mpi e 72 euro + tva si include si sonda de temperatura !
Kun95299
Deci, daca va uitati bine, eu am zis asa: "Oricum, cartonasu ajuta. In special daca esti intre sarbatori si nu gasesti deschis nici un service auto. "....ALOOO, sa te duci tu intre sarbatori, si vezi daca gasesti pe cineva la service. Eu am ales cartonasul...tu ai sta in frig??? :bash:
Daniel65671
Bravo, Kun! Asta inseamna ca esti om de initiativa. :clapping:
Kun95299
smile.gif cateodata tre sa te descurci cu ce ai...sau risti (sa stai in frig in masina) tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.