Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VWGOLF 4 TDI VERSUS VWGOLF 5 TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sorin200693010
VW GOLF 5 este ultimul model de golf, golful 4 nu se mai fabrica, deci ar trebui sa fie un model depasit, insa din cate stiu se mai intampla ca un model nou sa nu fie mai fiabil decat cel anterior, asa ca imi permit sa va adresez cunoscatorilor la partea mecanica a celor doua modele mentionate mai sus, care este mai fiabil si mai usor de intretinut Golful 4 sau 5?Cand va adresez aceasta intrebare am in vedere versiunea second hand al VW GOLF 5.Stiu si eu ca ce este nou tine mai mult ca o vechitura.Astept cu interes parerile voastre.Multumesc .
Adrian
s-a vorbit ceva pe forumul vw despre asta.
acolo era intre vechiul passat care nu are mari probleme de fiabilitate iar noul passat care are cam multe! fiind model nou e mai greu sa le nimeresti pe toate din prima.
CatalinKRK
In general despre orice model se spune ca ultimul an al versiunii anterioare e mai fiabil decat primul an al noii versiuni ( care se confrunta cu asa-zisele "boli ale copilariei").
sorin200693010
Speram sa aflu mai multe, dar se pare ca nu am noroc.
_Constantin_
Fii sigur ca intretinerea la un Golf IV e mai ieftina, in parte pentru ca nu trebuie sa o faci la dealer, pe cand un Golf V second s-ar putea sa mai aiba ceva garantie deci... La fiabilitate... astepata-te sa schimbi componente ale suspensiei la ambele, mai ales daca au peste 100.000 km si daca te intereseaza modelele TDI, verifica debitmetre, turbina. Eu as evita modele sub 60-70.000 km, de obicei au bube grave, daca nu cunosti vanzatorul nu te arunca... poate parea ca o alegere buna dar s-ar putea sa fie invers. In ceea ce priveste fiabilitatea .... ai fi surprins... modelele vechi erau construite specific pt a tine o viata, industria de masini a adoptat o pozitie care e oarecum ingrijoratoare, o masina este construita sa ruleze in conditii optime doar cativa ani... dupa sunt necesare schimburi costisitoare care duc la ideea unei masini noi. Eu personal recomand un Golf IV rulat in tara, mai ales ca acum suntem in UE, pericolul unei masini furate este de zeci de ori mai mare, iar pt modelul asta varianta 1.9 TDi este cea mai potrivita si exista si multe optiuni de modificare a motorului si a lookului. Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.