Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TAXA DE PRIMA INMATRICULARE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
sorin200693010
Oameni buni vreau ca anul viitor sa imi aduc un second hand de afara, respectiv un VW GOLF 4 1,9TDI, Euro 4, si as vrea sa stiu c-am cat m-ar costa taxa de prima inmatriculare.Se stiu oare exact care sunt acestea?Va multumesc anticipat pentru amabilitatea voastra de a-mi raspunde.[/b]
vick
http://www.autof1.ro/index/Ce_taxe_noi_pla...la_1_ianua.html

asta am gasit pe net....oricum...se pare ca e putreda rau de tot situatia daca nu se intervine in folosul populatiei de rand...... :ban:
air_wolf
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=13929 - aici ai un calculator de taxa.
ionut91746
putem scapa de taxe inmatriculand masini pe fundatii? stie cineva? am inmteles ca fundatiile sunt scutite de taxe.
sorin200693010
Multumesc air_wolf pt precizarea ta.Suna incurajator acest calcul indicat pe http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html.Sper sa fie real.Daca este asa, cei care s-au repezit sa isi inmatriculeze masinile pana la 01.01.2007 nu au castigat nimic.Doar statul a castigat din taxele vamale percepute.
CatalinKRK
Daca nu ma insel Golf 4 diesel e euro 3 (chiar si PD-ul) iar benzina e euro 4.
sorin200693010
Incepand din toamna anului 2003, exista si varianta diesel cu Euro 4 la VW GOLF.Am vazut pe net masini fabricate in perioda noiembrie 2003, motorizare diesel , care aveau Euro 4.Anul asta am vazut un camion , marca Volvo, care are Euro 5.Tocmai a fost adus de la fabrica din Suedia.
TDiFan
Exista si un motor pe VW Golf 4 care este Euro 4. Este vorba de AXR care este foarte rar, distribuit doar in Germania.
Cristi2
intr-adevar, un prieten a avut un astfel de motor pe golf, an fabricatie 2001 inmatriculat pe 2002. modificarile nu sint majore, dar e Euro 4.
consider ca pentru astfel de autoturisme nu ar trebui sa platim nici un cent la inmatriculare...
Rares33010
Eu tot nu inteleg. Daca in decembrie am platit la DiBas masina (Astra Clasic) si vine in ianuarie (deci inmatricularea se va face in ianuarie-februarie) platesc sau nu aceasta taxa de prima inmatriculare?
E totusi vorba de o masina achizitionata de la un dealer din RO ...
Daca se aplica taxa, atunci sistemul nostru e de kk pt ca nu incurajeaza in nici un fel nici macar comertul, de productie ce sa mai vorbim ...
Pai ... atunci mai bine ma duceam si o cumparam de la Germanica daca tot platesc aceleasi taxe, nu?

Ce imbecili!
Baby Blues
Nu face imbecili pe niste oameni care analizeaza calm ceea ce vor sa faca si dau aceste legi doar pentru interesul lor unic si personal. Alte cuvinte poti gasi: ... . Nu mai zic nimic caci o sa ma enervez rau si cine stie ce-mi iese din gura. biggrin.gif
oricum sper ca o sa reduca cumva taxa asta dar fara sa afecteze prea mult pretul masinilor second interne biggrin.gif .
bogdan96391
trimiteti scrisori (in engl, franceza sau germana) catre Comisia Europeana sa urgenteze procedurile de anulare a taxei de mediu pentru inmatricularea auto. Ei, spre deosebire de mafiotii ce conduc Romania, iau aminte la sesizarile cetatenilor. http://ec.europa.eu/taxation_customs/commo...ct/index_en.htm
Ghita A.
Se pare ca deja s-a miscat ceva in sensul asta. http://www.hotnews.ro/articol_63119-UE-ii-...matriculare.htm
Sa speram ca ii sperie bine europenii pe parlamentarii (afaceristii) nostri.
golfuletz
PERFECT!!!parca incep sa ma simt European!jos mafia APIA ! oare inamplator rimeaza MAFIA cu APIA ??? :clapping:
Mihai37944
Am auzit ca inca nu se plateste nici la politie taxa de prima inmatriculare pt ca nu au nici ei totul clarificat.
Este adevarat?

In speranta ca acesta taxa va fi anulata sau cel putin diminuata, pot oare sa aduc masina sa fac omologarea si RAR-ul si apoi sa o tin neinscrisa in curte pana scot ei taxa? sau este un termen legat de la data la care o bagi in tara pana la data la care trebuie sa plateste imbecila aia de taxa?
golfuletz
eu zic sa mai astepti olecutza caci multe se vor clarifica SOON ! band.gif
Luka
Ce-am auzit foarte tare cu privire la aceasta taxa, lucru care dovedeste inca o data nesimtirea si nepasarea unor imbecili care ne conduc: se stabileste in euro, iar apoi se face in conversia in RON , la un curs....... stabilit arbitrar ca finnd cel de la inceputul lunii octombrie 2006, respectiv 3.5 RON/euro.

Astia chiar nu se mai satura si chiar ne cred ultimii idioti. Cand l-am auzit pe individul respectiv declarand asta, am inceput sa ma cert cu televizorul. A fost intrebat de ce se procedeaza asa si a raspuns ca nu stie exact un raspuns, dar ca e o practica uzuala :minigun: ...la mama lui acasa, sta-i-ar in gat.
Skywalker
QUOTE(Luka)
..nd l-am auzit pe individul respectiv declarand asta, am inceput sa ma cert cu televizorul...

Vai de cate ori nu m-am certat si eu cu televizorul cand auzeam hotiile care le fac astia din APIA & tariceanu.co
Baaa, da tariceanu asta e chiad ata de nesimtit incat sa creada ca din 2007 toti romanii isi vor cumpara Citroen?!
air_wolf
da, e clar, APIA e vocea guvernului si viceversa.
Baby Blues
Am uitat sa scriu la topicul anterior : NO COMMENT!

LE: Se pare ca Guvernul nostru scump si drag va analiza miercuri in sedinta scaderea valorii taxelor de inmatriculare, dupa ultimele stiri. Cat de considerabil vor scadea vom vedea. Ramane de vazut daca la toate categoriile impozabile sau doar la cele mai putin poluante?
CatalinKRK
Nu cred ca trebuie sa ne asteptam la vreo surpriza din partea lor, va fi cu siguranta o scadere de ochii lumii. Vom vedea.
golfuletz
am mai discutat cu cineva si am ajuns la o chestie...v-ati gandit ca poate le vor reduce la jumate(si asta e foarte mult !)caci de fapt asa vroiau de la inceput dar au incercat sa ne imbrobodeasca...daca tinea, tot ei castigau si daca nu vor reduce la jumate ca sa nu zica UE ca nu au facut nimic si ca totusi au aplecat urechea la ''bocetul poporului''.Eu as face un pariu ca le vor injumatati si asa vor ramane ! se prinde cineva ? :brave: ???
Mihai37944
esti cam optimist.

in principiu ai dreptate. e ca si la "marile reduceri" de la magazine. umfli pretzul, si apoi scazi ceva ca sa se inghesuie omul la "reduceri".
exact asa va fi si aici. vor fi ceva "reduceri" dar la un nivel pe care si l-au dorit ei de la inceput. si astfel trebuie apreciata si nemasurata lor marinimie.

eu prognozez un 30-40% dar doar la euro 3. de fapt acolo se da meciul cel mare
gabi4
eu pun si EURO 2 in prelungiri biggrin.gif
golfuletz
QUOTE(gabi4)
eu pun si EURO 2 in prelungiri biggrin.gif

he,he!!! n-ar fi rau deloc ! biggrin.gif
Alexandru96993
pentru un diesel 2.2 l euro 4 nou nout, taxa e 840 euro. e total aiurea...idiotii
golfuletz
ce mai ziceti voi copii ce liniste s-a mai lasat de-o vreme cu taxa asta???numai cei de la Dacia ce mai tulbura apele cu amenintarile lor despre mii si mii de someri ce vor fi daca ''pica'' taxa ! mai sa-i crezi ar mai trebui,sau nu ???
a zis un director francez cum ca'' nu e corect sa se schimbe regulile in timpul jocului''..........care va sa zica ei aveau niste reguli(intelegeri) nu.....? ei,ei...uite asa picam noi de fraieri !
Nagy100199
Din pacate masinile EURO2 care is bune in germania si peste tot nu sunt bune in tara noastra mareata, nu degeaba se numeste "Tara tuturor posibilitatilor".
Se tem nu cumva sa se umple tara cu jeguri de euro 2 in locul "Golanurilor" si a daciilor prapadite.
Asta cu EURO e tare interesant, prin 2000 cand aveai voie sa aduci numai masini euro 2, Dacia bine mersi facea noneuro, dupa care o pus si ei un catalizator care nu tine mai mult de 1-2 ani, eu lucrez la o statie ITP si vad dacii din 2000-2004 cu un test de poluare mai prost ca la daciile din 1972. Interesant ca la un Opel din 1992 ii iese test de euro2 citeodata si de euro3 iar la logan abia ca iese
Cum am auzit si cum se vede nu vor fi schimbari in urmatorul an, dar nu m-ar supara sa nu am dreptate.
Cezar81667
dom'ministru a declarat ca NU va cadea taxa de inmatriculare, pentru ca, 2-3 zile mai tarziu, sa agreeze a o micsora, pentru un interval de 6 luni :angel:
ce-o fi peste 6 luni (incepand de cand, nu se stie) om trai si....om suporta :bandit:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.