Help - Search - Members - Calendar
Full Version: costuri intretinere forester
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
chevy
Am intentia sa-mi achizitionez un forester, model dupa 2002. As dori sa stiu de la posesorii de subaru cam care ar fi costurile de intretinere pentru un forester. Ma refer la urmatoarele:
1. revizie normala: ulei motor + filtre;
2. schimb kit distributie: pompa apa, role, curea;
3. curea alternator;
4. discuri si placute frana;
5. amortizoare;
Si alte componente, care din pacate ati fost nevoit sa le schimbati. Se gasesc piese (nu neaparat originale)?
Valentin35722
ultima revizie (30.000km) 808 ron

-filtru ulei
-filtru benzina
-filtru polen
-6 litrii ulei motul

alte schimbari nu au fost necesare.
G e o r g e
unde ai facut revizia ?
Valentin35722
QUOTE(G e o r g e)
unde ai facut revizia ?


La Constanta, Arrow SRL.
Costica101668
a ajuns cineva la kilometrajul fatidic la care trebuie sa schimbi distributia?

sau la astea nu se schimba?

Ma refer la motorul de 2 l aspirat.


Alte costuri de intretinere? cum ar fi un set de placute de frana? un pivot? o atentie?
G e o r g e
un set deplacute este 250 ron .

pentru restul de intrebari poti sa dai un telefon la service smile.gif
george73315
QUOTE(G e o r g e)
un set deplacute este 250 ron .

pentru restul de intrebari poti sa dai un telefon la service smile.gif

[size=24][/size]!!! blink.gif
DIO
QUOTE(george73315)
!!! blink.gif

Sa inteleg ca te mira pretul placutelor?!
G e o r g e
update, am schimbat la legacy placutele fata , placute 350 ron , manopera 100 ron , total 450 ron ... placute + manopera . am verificat si placutele de pe spate la o adica .

astea se fisurasera ... :angel:
chevy
Cam scumpe placutele (originale, nu?). Asa de curiozitate cat mergi cu un set?
G e o r g e
originalele sunt vreo 800 ron setul smile.gif si sunt foarte dure.
astea sunt compatibile si sunt mai moi , un set duce ... habar n-am cat , astea le aveam de vreo 20 000 + km ...
Mihai63349
Eu tocmai mi-am facut revizia de 30000 km la noul dealer Subaru din Cluj.
Toate alea plus pacute frana fata au costat 1100 ron, TVA inclus. Ei zic ca mi-au pus placute originale. Le-am zis ce stiam de la George, ca sa nu puna placute ecologice, iar ei mi-au raspuns ca nu stiu cat de ecologice sunt placutele, doar ca sant originale Subaru.
In conditiile in care George zice ca un set de placute originale e decat 800 ron, mi se pare OK pretul reviziei, mai ales ca au bagat ulei Mobil 1.
Colonelu'
Dragi colegi,

TOATE materialele de frictiune care intra in componenta placutelor de frana si a sabotilor de frana la momentul de fata sunt numai si numai ECOLOGICE. Adica nu mai contin AZBEST.

Placutele de frana se deosebesc dpdv al materialului din care sunt facute doar prin faptul ca unele pot fi mai moi, iar altele mai dure. Cele mai moi se tocesc mai repede, dar discul de frana tine mai mult, pe cand cele dure tin mai mult, dar uzeaza discul mai repede.

De fapt, chestia cu nr de km pe care ii poti face cu un set de placute este foarte relativ, pentru ca tine foarte mult de stilul de condus al fiecaruia. Pe unul poate sa il tina 15.000 km, iar pe altul 100.000 km, vorbind de aceeasi marca de placute pe acelasi model de masina.
chevy
Asa este. Eu am un Kalos si am cu actualele placute 71.000 de km. Adica cam atat am mers cu ele ca trebuie sa le schimb. Cele noi costa: originale 180 RON si englezesti 125 RON.

Cam scump la intretinere Subaru, la 800 RON setul de placute.
Ciprian86626
ca tot veni vorba de placute: a folosit cineva altceva decat pe cele originale si a obtinut performante mai bune la franare? nu ma intereseaza rezistenta la uzura, care poate sa fie mai proasta si, in anumite limite, nici pretul
Ciprian86626
iar referitor la revizie, ma duc la 30.000 si am inteles urmatoarele de la service: filtre, bujii, antigel, lichid de frana, ulei: aprox. 1.200 RON. Placutele nu au inceput inca sa bazaie, astea ar mai fi cica vreo 300 RON, desi am auzit variante si cu 200.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.