Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care sunt procedurile si la ce sa fiu atent ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Razvan89309
In primul rand Sarbatori Fericite si un An Nou fara "evenimente".
In 2007 vreau sa imi iau o masina SH. Adusa de afara e cam naspa cu taxele de prima inmatriculare. Asa ca o sa o iau gata inmatriculata.
Vreau sa va rog sa imi spuneti si mie cum se procedeaza ? Adica, sa zicem ca gasesc o masina care imi convine. Ce trebuie sa fac ? Banuiesc ca primul pas ar fi s-o duc la testare ( service, mecanic ).
La ce sa fiu atent sa nu iau vreo tzeapa ? ( NU ma pricep la taloane, actele masinii, actele de vanzare-cumparare, pt ca nu am mai avut pana acum)
Apoi ?
Am auzit de radiere, de alte taxe ?
Vreau sa stiu si eu cat costa toata ameteala asta cu numerele, reinmatricularea...sau toate aspectele astea...pana in momentul in care e a mea si pot circula cu ea.
Va rog sa imi spuneti pe etape ce am de facut, ce si cat trebuie platit si sfaturi pt a nu avea pb.
Se mai si schimba ceva din 2007 ?!?!
Multumesc frumos si sper ca ma veti ajuta .. arigato.gif
Razvan89309
Se pare ca nu vrea nimeni sa imi dea o mana de ajutor..
Cei care ati cumparat o masina recent, gata inmatriculata.. va rog sa imi spuneti si mie cum ati procedat si ce demersuri ati facut.
Multumesc si sper sa vb cineva si cu mine. blink.gif
Lucian55
Foloseste Search, sunt multe subiecte pe tema asta.
Alex-F1
QUOTE(Razvan89309)
In 2007 vreau sa imi iau o masina SH. Adusa de afara e cam naspa cu taxele de prima inmatriculare. Asa ca o sa o iau gata inmatriculata


Pe langa ce-a spus Lucian, vreau si io sa-ti mai spun sa nu te grabesti/pripesti....asteapta intai anul 2007, lasa sa treaca macar 3-4 luni, ca sa vezi ce si cum si apoi iei hotararea! Si io as vrea sa-mi schimb masina anul viitor, dar io tare as vrea sa mi-o iau de dincolo, nu de aici....e strigatoare la cer diferenta dintre o masina rulata in Ro si una nerulata in Ro....si io astept sa vad cum va fi treaba cu preturile...poate, poate nu vor fi asa meri diferente....si chiar nu cred sa fie....oricum pana in octombrie, cand am io planificat concediul (si deci eventuala plecare in Germania) cred ca se vor calma treburile si faza va intra pe un fagas normal, iar atunci voi decide si io daca o iau de dincolo sau de aici.....!!! :angel: Si io ma rog sa nu ma rupa la buzunar daca o aduc de dincolo :pray: ... Ce masina ai vrea sa-ti iei?
Razvan89309
Alex, merci de sfaturi ... ai dreptate. Si eu m-am gandit ca o sa se schimbe putin lucrurile,..dar nu asa cum asteptam toti..cum am intrat in UE sa fie totul radical din prima saptamana. Schimbarile in bine, dak o sa fie , o sa le resimtim dupa cel putin un an. E posibil prin oct sa inceapa deja sa se mai "normalizeze" aspectele legate de masini, desi nesimtitii astia de romani, bagand taxa de prima inmatriculare si pt astea noi, au scapat de gura celor din UE, care la inceput au fost iritati de taxele pt masinile aduse de-afara..dar cine poate sti..
Eu as fi vrut sa-mi iau in 2006, dar nu am avut destui bani,..asa ca o sa iau anul care vine...dar spre deosebire de tine, as vrea sa ma pot bucura vara asta de masina, sa fac ceva iesiri, calatorii..si e posibil sa ma grabesc, adik prin mai-iunie sa vreau sa o cumpar.
Imi doresc f mult sa iau o Skoda Octavia 1.9 tdi sau un Passat .. de prin 2001,2002... la bani mai putini ma gandeam si la un Opel Astra 1.7 dti dar am auzit si citit ca ar fi avut ceva probleme la modelele fabricate pe atunci...nu stiu ce sa mai cred.
Oricum, nu ramane decat sa asteptam, iar ce ai zis tu ca e diferenta strigatoare intre cele rulate in tara si afara e perfect corect ! Pt ca aici piesele sunt naspa, drumurile sunt groaznice, greutatea transportata e mai mare ( k la romani ) si nu in ultimul rand calitatatea combustibilului lasa de dorit, pt ca, normal, aici e Romania... !
Bafta.. si poate imi impartasesti si tu din preferinte.. si oricine e binevenit cu sfaturi, pareri si preconizari.. mai ales blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.