Salutare tuturor, sunt nou membru a masini.ro, fan honda si, sper, viitor posesor de civic.
Intrebarea care vreau sa o lansez este: Motoarele pe benzina de pe civic 2001-2003 corespund normelor de poluare EURO 4?
Am tot cautat pe net si am vazut pe mobile.de ca un civic din 2002, benzina 1.4 sau 1.6 se invarte in jurul pretului de 7000 euroi. In decsrierea masinilor se spunea ca sunt conforme EURO 4. Ar fi super treaba asta avand in vedere noua taxa de inmatriculare (pentru o masina veche de 5-6 ani, 1.4 cc cu EURO 4 taxa e de 350 euro iar pentru aceeasi masina dar cu EURO 3 taxa sare bine de 1000 euro).

A doua nelamurire este legata de taxe; sa-nteleg ca dupa ian 2007 nu se va mai deduce tva-ul din Comunitatea Europeana ceea ce inseamna ca Statul Roman nu ar mai trebui sa perceapa tva asa cum se intampla in prezent. In cazul in care masina este fabricata in Japonia acum se plateste o vama de 30% care va scadea la 10% dupa aderare; dar ea fiind inmatriculata in Germania se presupune ca aceea vama a fost platita odata si nu ar mai trebui perceputa de Vama Romana.
Cam astea-s nelamuririle mele si va astept sa dezbatem pe aceasta tema.

Sarbatori fericite!
Ciprian-Alin Stanciu