Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Scenic Rx4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
valeriu95440
Sunt posesorul unui Renault Scenic Rx4, disel, 1,9 DTI, kw75, si in luna aprilie am facut un schimb de ulei la reprezentanta Renault din oras, si mi sa bagat in motor 4l de ulei, dupa 6000km s-au aprins becurile de ulei, m-am dus la reprezentanta si de data asta sau bagat 5l de ulei. Stie cineva cati litri de ulei trebuie bagati in motor si ce consecinte poate avea motorul daca inca de la inceput am plecat cu ulei mai putin in baie?
madi31536
probleme cu uleiul pot aparea doar in situatia in care nivelul scade mult sub minim...in general intre minim si maxim este o diferenta de 1-1,5l ulei...la tine nu tre' sa te ingrijorezi decit in situatia in care masina ta maninca ulei(ceea ce e putin probabil) ptr ca este relativ noua...
in general (deci nu in cazul tau) consecintele cele mai grave care se datoreaza lipsei totale(sau pierderii )uleiului sunt griparea sau calarea motorului(nasol!!)...
daca dupa ce ai completat cu ulei nu ti mai aprind ledurile de ulei atunci inclin sa cred ca totul este ok...pe viitor ar trebui sa verifici dupa fiecare schimb de ulei nivelul la joja!!!!!
nicolici95815
In legatura cu motoarele F9Q, cantitatea de ulei pentru acest tip de motor este de 4,2 l cand nu se schimba filtrul de ulei si de 4,4 l cand se schimba si filtrul de ulei, cu conditia sa fie verificat nivelul pe joja de nivel, pentru ca nivelul uleiului poate sa difere de la caz la caz. Acesta de poate datora deformarii baii de ulei, depuneri in baia de ulei, etc. In legatura cu uzura motorului mergi la cei care ti-au pus 4 l de ulei in motor sa-ti faca un test de motor cu toate ca masina ta nu este noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.