Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor astra 1.7
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
cristian95382
am masina de 2 luni si am observat ca in vasul cu antigel este o pelicula subtire de ulei , am fost la un mecanic si a zis ca e ceva normal la motoarele de 1.7 ca au ceva buba la motor....este adevarat?
Virgil47474
mai cauta pe forum, vezi ca s-a discutat...

este radiatorul de ulei sau garnitura de chiulasa
cristian95382
stiu ca sa vorbit pe forum dar sunt mai nou pe forum si vreau sa vad dc nu a aparut si ceva mai nou. mecanicul a zis ca e ceva garnitura.... dar si daca o fac, peste un an maxim doi tot asa o sa fie si ca nare rost sa o fac ca cam cooosta!! e adevarat?
ionut83652
o garnitura de chiuloasa la masina ta e e intre 2-2,5 mil
desi stiu ca nu e in ordine deloc sa mergi cu ea asa nu intra numai ulei in apa ci si apa in ulei !mai poti baga silicon de ala rosu ca sa scapi mai ieftin!
cristian95382
da ionut dar daca schimb garnitura de chiuloasa?... si e de la racitorul de ulei cum am mai citit pe forum...cica la majoritatea a fost racitoru de ulei

nu sti unde gasesc si cam cat costa???
ionut83652
nam ideie cat costa dar in principiu gasesti la orice magazin de piese din import!
cat despre problema exacta dute la un service bun si sati remedieze problema!
cristian95382
ok ms de informatii mai am o intrebare dc sti...de curand mi-am luat doua cauciucuri noi pe fata.Problema e ca eu am avut initial cauciucuri de 19560R15 iar acum am lut 19565R15 iar pe spate au ramas alea de 60...intrebarea e se poate strica ceva? e asa mare diferenta? pentru ca pe forum am citit multe dar nimic concret.

apropo am luat cauciucurile mai inalte sa mi se ridice putin garda de la sol ca e cam joasa!
ionut83652
intre 60 si 65 e dif mica
normal nu afecteaza nimicarecomandat ar fi fost binme sa le ai la fel pe amndoua punti ! dar nu e dif mare cred ca nici nu se observa cu ochiu liber si is mai bune alea de 65 la gropile de la noi cu cat ai talonu mai inalt nu mai simpti asade usor socurile!
Elvis61841
Schimba racitorul de ulei , costa in jur de 5 mil , sa speli tot circuitul de racire si sa nu te sperii daca un timp , 2- 3 luni ai sa mai gasesti resturi de ulei in vasul de expansiune .
cristian95382
asa m-am gandit si eu sa schimb racitoru' de ulei si apoi voi vedea.Mersi de informatii elvis si apropo mai am o chestie care vreau sa intreb cand masina e oprita si e scoasa din viteza daca accelerez putin turatia motorului scade putin apoi revine la parametri normali...dar asta numai scoasa din viteza cand e bagata in viteza nu are nimic o ia din loc

..e ceva normal sau ar trebui sa imi fac griji


LA MULTI ANI TUTUROR SOFERILOR SI NU NUMAI!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.