Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NAVIGATIE
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
lucian39835
Are cineva idee de unde as putea face rost de CD-ul cu harta Romaniei pentru sistemul de GPS de la Mazda ?
Daca se potriveste?
Si la ce suma sa ma astept ?
Victor64536
daca este un sistem Garmin atunci poti pune harta digitala a romaniei R.O.A.D.
lucian39835
QUOTE(Victor64536)
daca este un sistem Garmin atunci poti pune harta digitala a romaniei R.O.A.D.



blink.gif O mica problema, si anume: nu stiu daca sistemul de navigatie existent pe Mazda este Garmin sau altul. biggrin.gif Crezi ca ma poti ajuta si la asta? beer.gif
Bogdan92752
Nu stiu daca se potriveste Garmin-ul, dar iti pot spune ca pe Mazda6 e sistem de navigatie SmartNav, facut de Traffic Master UK, care, in prezent nu au harta digitala pt Romania.
Cu alte cuvinte, poti folosi navigatia originala a masinii incepand din Austria.
Vezi ca mai e la Mazda un topic asemanator.
Apropos, daca afla si tu ceva de noutate in sensul asta, da si tu de veste pe forum.
lucian39835
QUOTE(Bogdan92752)
Nu stiu daca se potriveste Garmin-ul, dar iti pot spune ca pe Mazda6 e sistem de navigatie SmartNav, facut de Traffic Master UK, care, in prezent nu au harta digitala pt Romania.
Cu alte cuvinte, poti folosi navigatia originala a masinii incepand din Austria.
Vezi ca mai e la Mazda un topic asemanator.
Apropos, daca afla si tu ceva de noutate in sensul asta, da si tu de veste pe forum.


Pe scurt, nu are rost sa mai caut ceva vreme de acum incolo ?

Daca aflu sau gasesc ceva fii sigur ca anunt.

Eu sper sa se gaseasca cineva care sa ma ajute sau sa ma indrume in alta parte, dar mersi oricum.
Bogdan92752
In primul rand... Sarbatori fericite si un An Nou mai bun !!!!!
Ai putea sa te duci la o firma care are sediul pe undeva prin incinta fostei semanatoarea, daca vrei neaparat sa folosesti navigatia originala. Insa... te cam ustura> cam 70 milioane
mai exact, vreo 35 mil pachetul IGo Limousine, vreo 30 mil interfata grafica pt displayul mazdei si vreo 5 mil manopera lor.
asa ca... tu alegi
lucian39835
QUOTE(Bogdan92752)
In primul rand... Sarbatori fericite si un An Nou mai bun !!!!!
Ai putea sa te duci la o firma care are sediul pe undeva prin incinta fostei semanatoarea, daca vrei neaparat sa folosesti navigatia originala. Insa... te cam ustura> cam 70 milioane
mai exact, vreo 35 mil pachetul IGo Limousine, vreo 30 mil interfata grafica pt displayul mazdei si vreo 5 mil manopera lor.
asa ca... tu alegi


Mda.
Daca pui asa problema (biggrin.gif) atunci o sa imi cumpar o harta de la orice Peco si in primele zile din ianuarie voi organiza un concurs pentru copilot-navigator ( conditii: sex feminin, fara inhibitii, 20-25 ani, minim 1.70 m, greutate 45-55 kg, aspect fizic placut, si binenteles sunt necesare cunostintele de trafic sau cele privind modul de a citi o harta).

Ce crezi, m-ar ajunge mai ieftin? Pentru ca in mod sigur va fi mai placut.


Lasand gluma la o parte, tu vorbesti serios cand ai specificat suma aia? Intreb pentru ca , din cate stiu eu, numai sistemul de navigatie de Mazda este in jur de 1800 Euro CIP, cost care se adauga pretului standard al masinii.
Bogdan92752
Nu stiu ce sa-ti zic. Dar sumele despre care ti-am scris sunt foarte adevarate. Sa zicem, totusi, cu o mica marja de eroare. Poate 1 - 2 milioane. Pentru ca firma despre care iti vorbeam nu face altceva decat sa iti puna alt sistem de navigatie, total diferit, dar care foloseste de la sistemul original doar display-ul. Atat. Si ala cu o adaptare (interfata despre care ti-am zis).
In alta ordine de idei, sistemul de navigatie original al Mazdei am inteles ca este perfect functional in Europa de V, incepand din Austria. Si am auzit ca va aparea si un DVD cu harta intregii Europe, dar nu se stie cand. Poate fi peste o luna, poate fi peste trei ani.
Eu unul sunt mai sceptic si nu cred sa apara prea curand acel DVD cu harta Romaniei. Si iti spun si de ce. Gandeste-te ca Mazda Romania tine de Mazda Austria, iar pe austrieci nu-i ii vad eu prea interesati sa cheltuie niste bani cu realizarea acestei harti, pentru ca nu au cine stie ce vanzari de Mazda in Romania (acum trebuie sa fim sinceri), comparativ cu vanzarile de la ei (pai daca te duci la Viena, o sa vezi ca 80% din taxiuri sunt Mazda6). Din toate masinile Mazda vandute pana in prezent (si asa prea putine), gandeste-te cate au sistem de navigatie. Iar din cele care au sistem de navigatie, cati proprietari crezi tu ca vor fi interesati sa plateasca vreo 200 - 300 Euro pentru un DVD ?
Asa ca....
Bogdan92752
Iar treaba cu organizarea concursului pentru copilot suna mult mai tentant si nu te duce nici asa departe (la cheltuieli ma refer) biggrin.gif biggrin.gif blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.