Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina sa-mi iau?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan95410
As vrea sa-mi cumpar o masina pana in 16000 DDP. Ce ma sfatuiti?
Dany_s
cam vag, nu crezi?

in primul rand, noua sau SH
si
zi ce vrei sa faci cu masina, ce preferinte ai la tipuri de caroserii, motorizari, ce dotari sunt esentiale etc
*****81107
Skoda Octavia Ambiente 1,6 13.000 Euro CIP.
Parerea mea. N-are rost sa dai bani pe VW,Toyota sau nu stiu ce masini scumpe.
Dan95410
In primul rand as vrea masina noua. Sorry dar nu prea obisnuiesc sa scriu pe forumuri. In al 2-lea rand as vrea sa consume sa zicem sub 10 in oras, sa nu fie ceva tanc(cel mai mult timp va merge in oras, si doar o data pe luna sa zicem ar merge 300 KM), relativ rezistenta, si sigura.
Tarabostes
Pai daca vrei un consum real( nu ce dau producatorii) sub 10 in Bucuresti fie optezi pt un diesel fie pt un motor pe benzina de max 1.4/1.5, in functie de optiunea aceasta si de nivelul de confort pe care il doresti fie mergi pe o compacta cu motor pe benzina si ceva dotari fie pe o subcompacta cu motor diesel si ceva dotari, chiar mai multe poate. Ce intelegi tu prin gen tanc?
Dany_s
prin tanc cred ca se refera la masini din clasa medie sau la compacte mari de gen Octavia, Jetta, Megane Sedan etc
dar oricum ar ramane
compacta sau mica?

Intradevar, la consum sub 10 in BUC iti trebuie maxim 1.4-1.5 sau diesel nu foarte mare si el.

O masina de oras, durabila si foarte OK, cu un consum mic as zice eu un Yaris foarte bine dotat iei in banii astia. Bine, tre sa-it placa designul si interiorul. Cu motorul de 1.5 benzina si 106 cp o sa fie mai mult decat ok. Scoti chiar sub 10 in oras si e destul de sprintenafiind foarte usoara.

Asa posibilitati sunt foarte multe totusi, tre sa ne mai dai niste indicii.
*****81107
QUOTE(Dany_s)
prin tanc cred ca se refera la masini din clasa medie sau la compacte mari de gen Octavia, Jetta, Megane Sedan etc


Daca Octavia e tanc atunci ia Opel Corsa: masina anului in Romania si Danemarca.
Dan95410
Dintre toate ofertele din acest moment cele mai interesante mi se par:

1 Hyundai Accent 1.5 CRDI Full
2 Skoda Octavia Tour 1.9 TDI
3 Opel Astra Classic II 1.7 TD

Hyundai fiindca am un prieten la reprezentanta si mi-ar putea oferi in pretul de 13 556 DDP si un sistem de navigare.
Are si multe optiuni de care am nevoie(Airbaguri, etc) dar nu prea am incredere in marca, tinand cont si de drumurile noastre.

Skoda si Opel par masini solide.

Cand ma refer la o masina s-ii zic tanc clasa este(Nissan Pimera-15 600 DDP, Toyota Avensis - 17 000 DDP, Opel Vectra, etc)
Dany_s
aha,ok

pai oricum daca ai 16mii DDP tre sa te decizi daca vrei de 16 mii sau de 13-14. E diferenta mare totusi.

Daca ai 16 mii si esti dispus sa cheltui 16 mii fara sa-ti para rau de bani, atunci gaseste ce poti sa iei mai bun in acesti 16 mii. Si in pretul asta sincer nu m-as uita nici la Accent, Octavia tour si nici Astra Classic. Ultimele doua sunt masinai din 97-98 si Accentul e din clasa mica.

Eu m-as uita la Astra H, Megane hatch sau sedan(depinzand de cat spatiu vrei), C4, Kia Cee'd (care urmeaza sa apara f curand).

si poate 307 si Corrola.
Dan95410
Nu am 16000 dar pana acolo m-as putea intinde pt o oferta foarte buna. In principiu daca m-as ghida dupa stilul meu de viata atunci un accent mi-ar fi foarte bun. Cel putin asa zice sotia. Eu sa fiu sincer as vrea ceva mai mare (accentul chiar nu-mi place), dar sunt foarte nehotarat. Si inca ceva, masinile pe care le-am enumerat, daca pui optiuni pe ele ajung bine la 16000. De exemplu pe langa un consum mic as vrea:
Airbag peste tot, Computer, ADS+EBD+.. sau ESP, Xenon, si tot confortul necesar mai putin Climatronic, vreau A/C. Vreau sa fiu practic si sa am o masina care sa nu ma bage in datorii, usor de intretinut, si care sa nu-si piarda din valoare foarte mult in 4 ani (cand o sa vreau sa o vand).
Tarabostes
[quote="Dan95410" si care sa nu-si piarda din valoare foarte mult in 4 ani (cand o sa vreau sa o vand).[/quote]

asta directioneaza catre Skoda sau Opel
tudor91324
In locul tau mi-as lua o corolla fara nici un dubiu! Dar e doar preferinta mea ... :wave:
TLS-09
Garantia extinsa e un atu important la revanzare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.