Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aro 10 cu/fara MRL...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Aro
Ionut95379
Reconditionez complet un Aro 10. Are tractiune 4x4 dar nu stiu ce sa fac la butucii din fata. Sa pun MRl? Unii mi-au zis ca te scuteste de putin consum, dar cand ai nevoie de 4x4 nu merge nicicum. Poate imi dati un sfat... :wave:
werner64006
La mine functioneaza MRL-urile foarte bine, trebuie decat gresate la montat. Consumul de carburant este mai mic daca ele nu sunt cuplate, nu cred ca exista pentru ARO 10 4x4 permanent. Deci nu ai cum sa renunti la ele, numai daca improvizezi/preiei de la alta masina ceva, dar nu te sfatuiesc!
Ionut95379
Cat este consumul cu MRL-urile decuplate cu un motor de 1.3 pe benzina?
Dar cu MRL-urile cuplate (daca s-a verificat asa ceva)?
werner64006
Nu stiu daca a facut cineva un calcul, dar nu are rost sa mergi cu MRL-urile cuplate, daca nu e nevoie. Uzeaza si planetarele de fata fara rost. Eu le cuplez iarna, cand stiu ca am un drum de facut pe zapada, sau in teren accidentat. Vara, mai ales cand merg pe drumuri "normale" sunt decuplate.
Cristy108780
mai bine pui MRL decat sa uzezi planetare, diferential, cutie. nui grei sa le cuplezi, le cuplezi numai cand ai nevoie
mecanic
QUOTE (Ionut95379 @ Dec 23 2006, 08:16 PM) *
Reconditionez complet un Aro 10. Are tractiune 4x4 dar nu stiu ce sa fac la butucii din fata. Sa pun MRl? Unii mi-au zis ca te scuteste de putin consum, dar cand ai nevoie de 4x4 nu merge nicicum. Poate imi dati un sfat... :wave:

e puturos cu grupu cuplat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.