Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cadou de Craciun..... masina lovita
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
test70259
Sa va zic ce cadou de Craciun am primit eu.... poate ca nu am fost cuminte si dasta cadoul asta. Sambata seara aflandu-ma in oras la o partida de biliard pe undeva in jurul orei 3, aflu ca un sofer beat a intrat in trei masini parcate regulamentar printre care si a mea. Ajuns la locul faptei unde isi facuse aparitia si o masina a politiei vad ca "am avut noroc" fata de ceilalti doi a caror masini au fost grav avariate si atunci cand a ajuns in dreptul masinii mele masina soferului beat nu a mai mers astfel incat nu a apucat decat sa-mi infunde putin portbagajul si sa-mi strambe bara spate. Se pare totodata ca "betivul" ( un tanar in varsta de 27 ani care iesise dintr-un club si face si o intrecere pe bulevard ) a incercat sa fuga de la locul faptei in prima instanta cu masina iar cand aceasta nu a mai mers a incercat sa fuga dar politistii l-au prins. Partea interesanta este ca singura "pedeapsa" pt acest "cadou" facut de "betiv" noua a fost doar retinerea permisului pt ca a avut "doar " 0,34 / mie alcol in sange si ca intocmirea dosarul penal ar fi doar dupa 0,4. Acum stai si te intrebi: oare rezultatul ala a fost pe bune de a iesit o diferenta asa mica fata de 0,4 ; oare daca se aflau persoane in masinile alea sau si mai grav erau implicati pietoni ...victimile erau "rezbunate" doar prin suspendarea permisului "betivului" ? O alta intrebare pusa este de ce nu a fost dus la spital sa i se recolteze probe de sange si a fost suficient alcooltest-ul ?

Acuma eu sunt singurul propietar din cele 3 masini care are casco si sper sa fie ok...sa-mi pot face masina pe casco cu toate ca am RCA-ul lui ( RCA-ul facut la Generalli ). stau eu si ma intreb daca rca-ul lui o sa-i plateasca despagubirile tinand cont ca era beat , aveti idee ? Mie imi expira asigurarea Casco peste o zi ( sa ma cosider iarasi norocos ? ) credeti ca ar fi vreo problema cu asta ? Credeti ca as putea intampina probleme daca vreau sa fac pe asigurarea Casco a mea cu toate ca am RCA-ul vinovatuui ?


In speranta ca nu o sa primiti un astfel de cadou de Craciun, va urez Craciun Fericit si La Multi Ani !!!
stefan44002
Nu poti sa faci reparatia pe Casco-ul tau. Trebuie sa mergi la asigurator si sa-i explici circumstantele accidentului. RCA -ul lui o sa acopere toate pagubele. E adevarat ca va merge treaba ceva mai greu, dar, daca folosesti Casco, s-ar putea sa-l platesti mai scump pe 2007, fiindca l-ai folosit.
test70259
Deja mai m-am folosit de Casco de doua ori, ambele dati nu au fost din vina mea. Nu mai am de gand sa continui la acest asigurator tocmai pt ca trebuie sa platesc mai mult acuma desi nu m-am folosit de asigurare din cauza mea. Nu vad ce motiv as avea sa nu pot folosi CASCO. Ultima data cand m-am folosit de asigurare CASCO a fost cam in aceeasi circumstanta, singura deosebire a fost ca soferul care a fost gasit vinovat nu a recunoscut si nu mi-a dat RCA-ul .Aveti idee cum sunt astia de la Generalli ? ( vreau sa iau toate posibilitatile in calcul )
CatalinKRK
Poti sa faci pe casco-ul tau, RCA-ul lui nu acopera nimic pentru ca era sub influenta alcoolului. Apoi cei de la casco il vor da in judecata (in locul tau).
RUE
LA GENERALI logan 1.4 era oferta cu 200 euro pe an,
la ei daca faci mai mult de 3 daune pe an nu te mai primesc anul urmator.
Sisi73634
ce mandru trebuie sa fi ca ai abs la masina
Tiberiu61940
Si eu am fost lovit de altcineva, si imi fac masina pe Casco, iar cei de la Unita unde am eu Casco vor face "regres" la Omniasig, unde are RCA vinovatul. Am intrebat special daca utilizarea Casco imi va creste valoarea politei in anul urmator, si mi-au raspuns ca din cauza ca e cu "regres", adica ei isi vor recupera banii de la cealalta societate de asigurari, asta nu va duce la cresterea valorii politei.
In plus, e mult mai comod asa, decit sa te certi zile intregi cu cei de la societatea de asigurari unde are RCA vinovatul, pentru ca vor incerca sa iti puna tot felul de bete in roate.
RUE
QUOTE(Sisi73634)
ce mandru trebuie sa fi ca ai abs la masina


pai nu pot sa i zic Laureate Plus ca nu este.. la unguri au alte versiuni.


de ex mazda aia 3 nu are ABS.. si are nevoie la greu la cum aluneca.
Lucian55
Test 70259
Accidentul tau se aseamana izbitor de mult cu al meu.
tot ora 3 noaptea
tot un sofer beat de 27 de ani
tot facea curse
tot 3 masini
Sa inteleg ca tu esti cel cu Primera neagra ?
Lucian55
Si.. Da
se pare ca suntem colegi de accident.
Si dobitocul meu tot la Generali are asigurare.
Sa va spun daunele mele:
a fost lovita numai Navara
aripa spate stanga zgariata
portiere stanga indoite
Roata rupta ( cu tot ansamblul de directie)
Aripa fata stanga indoita
Acum eu ma gandesc la urmatorul lucru:
Masina mea era in viteza, era cu frana de mana trasa(care tine nu gluma),
iar dobitocul doar a sters-o pe a mea ( si a urcat-o pe trotuar) a pus frana pana intr-o primera care a fost mai norocoasa si a scapat numai cu bara, si a facut praf un megane. acum ma gandesc.... ce viteza o fi avut dobitocul....
O sa pun o poza cu scena.
Lucian55
Tocmai am mai aflat ceva:
RCA-ul lui o sa ne despagubeasca. Nu ne despagubea doar daca era caz penal, adica acoolemie peste 0,41.
Sotia celui cu Megane a spus ca a auzit de la balcon cum unul dintre politai il indemna pe betiv sa aranjeze ceva cat mai are timp.
Inculpatul a fost si putin impertinent la telefon cand l-am sunat, zicandu-mi " pai eu mi-am dat asigurarea, ce vrei sa mai fac ?!"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.