Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra model 1993 injectie 1400 cmc AJUTOR!!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
alin95325
Am un opel astra,model 1993,injectie monopunct,1400 cmc.are oscilatii d turatie si cand e rece si cand se incalzeste.am inteles k o masina care merge in parametrii normali trebuie sa stea la relanti la 950 turatii.cateodata merge asa,apoi brusc in timpul mersului se accelereaza singura la 2000 sau kiar 3000 d turatii,indiferent ce treapta d viteza am...
alteori la plecarea de pe loc nu dezvolta putere.pot sa am pedala d acceleratie si in blana ca tot dupa ce dau drumu la ambreiaj nu ma lasa sa plec.trebuie sa o las sa se intinda.reusesc sa plec.merge asa vreo 500 metrii cu 5 kmh apoi isi da drumu si ma lasa sa o accelerez.
unii mi-au zis ca este din partea electrica.
am fost cu ea la un service la tester shi mi-au zis ca merge in parametrii normali.
nu stiu ce sa-i mai fac.acum trebuie sa ii schimb sonda d la catalizator.
asa mi s-a zis...nu stiu insa daca o sa mearga ceva daca ii schimb piesa asta
asa ca va rog mult
cine stie sa-mi dea si mie un ajutor
o idee ceva...
Skywalker
Daca este cu motorul C14NZ, atunci itit trebe (banuiesc, nu sunt mecanic) sa cureti motorasul de ralanti si senzorul de pozitie al clapatei de acceleratie.
alin95325
am inlocuit motorasul "pas cu pas".asa am inteles ca ii zice.dspre ala vorbesti shi tu,nu?
Skywalker
Da ala, zai motorul? care e?
C14NZ sau... uitate in talon si zai...
alin95325
acela e motoru.exact pe care l-ai zis tu...
florin55503
daca ar fi dupa 99 ti-as spune ca oscilatiile sunt de la vre-un scurt. dar probabil e de la un senzor care functioneaza de capuul lui
lucian59987
salut

am avut si eu o vectra cu motor de 1.8monopunct,cu aceleeasi probleme ca cele enumerate de tine,singura piesa inlocuita a fost motorasul de relanti.incearca si tu cu una de la sh,caci asa am facut si eu si a mers si merge si-n ziua de azi si am dat masina de 3 ani unui vecin si vad ca nu-l supara,incearca sa o schimbi .

multa bafta
alin95325
iti multumesc pentru sfat.acest motoras l-am inlocuit deja.am dat vreo 2 milooane jumate pe el,fiind nou.din pacate tot asa face... :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.