Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa imi cumpar o masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Ovidiu95276
Buna ziua.
As dori sa imi cumpar o masina noua intre 10-12 mii de euro.
Poate sa ma ajute cineva sa iau o deciyie in acest sens.
CAm ce marca si model recomandati la pretul asta.
James Kilowatt
Cred ca e topic de versus.

Eu as recomanda evident Nubira GPL. La banii astia e probabil cea mai mare, cea mai puternica, printre cele mai economice si cu cel mai mic pret la intretinere smile.gif
Dany_s
eu in banii astia recomand Aveo Premium

Oricum, daca iti permiti intretinerea, poti lua un SH bun la banii astia.
_Constantin_
Sau accent 1.5 diesel 110cp. Cam astea sunt variantele cele mai apreciate pe aici. S-a discutat acest versus cam de 174897654793865723,5 ori deci daca vrei cauta.
Legionaru'
QUOTE(James Kilowatt)
Eu as recomanda evident Nubira GPL.


Esti mortal! biggrin.gif
James Kilowatt
Multumesc, ma faci sa rosesc blush.gif
Oricum, eu mi-am spus argumentele care mi se par mie semnificative. Ma lasa rece sute de gadgeturi puse pe o masina de 1.2L si 64CP. La banii astia Nubira GPL e o oferta interesanta, cel putin mai interesanta decat vre-o fabia sau clio, mai ales pentru cineva care nu are chef sa dea prea mult pe revizii.
Argumentul ca " e depasita" tine atunci cand o compari cu Avensis sau Accord, insa nu si atunci cand o compari cu masinutele din categoria asta de pret, cu motoare la fel de depasite si suspensii semirigide...

Si Hyundaiul pare tentant, insa am auzit ca s-a scumpit si nu mai este la sub 13.000.... E adevarat?
RUE
si eu daca voiam sa cheltui 11 000 euro pe o masina de familie luam nubira II cu gaz, ABS. poate daca luam CDX mai puneam ceva si pt restul chestiilor.
AVEO ca si loganul sunt pistol de masina. cum zicea James Kw degeaba pui toate optiunile pe o masina de 1,2 si dai 11 000 euro daca la final poti iesi mai bine cu nubira. doar poate la taxe daca o ai peste 1,6.
in tara mai vedeam cate un aveo nou si imi sareau ochii sa o compar cu loganul, acum le vad la tot pasul ca masini cu adevarat ieftine (la noi nu sunt asa de ieftine pe cat ar trebui) si cu aspect ieftin.

daca vrei masina noua sub 8000-8500 euro ia albea sau logan.

daca ai 11 000 merita sa vezi si o nubira. accentul cred ca sare din banii astia dar revizii scumpe, etc.
M A R I A N
Nubira asta e Daewoo sau Chevrolet?
In Romania nu stiu daca se mai gaseste. La opel-chevrolet eu nu am mai vazut.
In martie 2006 eu mi-am luat Toyota Yaris cu 12947 DDP motor 1.0 benzina. Am preferat-o de o mie de ori Opelului Astra 1.4 care costa tot sub 13000-dotari la fel ca Yaris (era o promotie+reducerea pentru ca imi mai luasem de la acelasi dealer o Corsa)
Dany_s
QUOTE(RUE)
si eu daca voiam sa cheltui 11 000 euro pe o masina de familie luam nubira II cu gaz, ABS. poate daca luam CDX mai puneam ceva si pt restul chestiilor.
AVEO ca si loganul sunt pistol de masina. cum zicea James Kw degeaba pui toate optiunile pe o masina de 1,2 si dai 11 000 euro daca la final poti iesi mai bine cu nubira. doar poate la taxe daca o ai peste 1,6.
in tara mai vedeam cate un aveo nou si imi sareau ochii sa o compar cu loganul, acum le vad la tot pasul ca masini cu adevarat ieftine (la noi nu sunt asa de ieftine pe cat ar trebui) si cu aspect ieftin.


Fabia intra la categoria de masina de 10-11 mii cu motor de 1.2

Aveo are motor de 1.4 16V de 94cp. Departe de cei 55/64 de la Fabia si aproape de cei 106 de la Nubira.

Interesant sa zici ca nu-s asa ieftine pe cat ar trebui? Pai cat ar trebui sa fie? Stii ca In america de nord costa cu ~ 3000 euro mai mult un Aveo decat in Romania? Aveo are un pret extrem de mic in Ro pt ce ofera. Si Accentul intra in exact aceeasi categorie, insa e mai scump decat Aveo. Dar la Accent pare sa fie Ok doar pt ca are motorul ala diesel optional.

Oricum si Nubira e o optiune buna, depinde ce cauta propietarul.
DORU
QUOTE(Dany_s)
Fabia intra la categoria de masina de 10-11 mii cu motor de 1.2


Fabia Charm 1.4 TDI 70CP 11.500 euro CIP.
Nu sunt lamurit daca suma data de tine era CIP sau DDP (intuiesc ca e vorba de DDP, totusi)...
_Theo_
QUOTE(RUE)
si eu daca voiam sa cheltui 11 000 euro pe o masina de familie luam nubira II cu gaz, ABS. poate daca luam CDX mai puneam ceva si pt restul chestiilor.
AVEO ca si loganul sunt pistol de masina. cum zicea James Kw degeaba pui toate optiunile pe o masina de 1,2 si dai 11 000 euro daca la final poti iesi mai bine cu nubira. doar poate la taxe daca o ai peste 1,6.
in tara mai vedeam cate un aveo nou si imi sareau ochii sa o compar cu loganul, acum le vad la tot pasul ca masini cu adevarat ieftine (la noi nu sunt asa de ieftine pe cat ar trebui) si cu aspect ieftin.

daca vrei masina noua sub 8000-8500 euro ia albea sau logan.

daca ai 11 000 merita sa vezi si o nubira. accentul cred ca sare din banii astia dar revizii scumpe, etc.

tare asta cu comparatul chevroletului aveo cu fabia...mda...ce sa mai, sunt la fel...acelasi spatiu interior...acelasi motor...acelasi portbagaj si mai ales acelasi aspect cu fabia si la aspect includ si "golan"-ul blink.gif ...aveo se apropie de nubira....mie imi place nubira...dar e cam nasoala faza cu fabrica de aici de la noi (Daewoo). si cred ca o sa fie destul de greu peste 2-3 sa mai faci rost de piese...motorul de pe aveo este asemanator celui de pe nubira din cate am inteles.(nu vbesc de capacitate) gandeste-te si la aveo dar ti-l recomand numai daca il iei in leasing...daca nu ia-ti nubira si mai treci prin craiova si iei piese ca o sa se gaseasca pe la magazinele noastre multi ani de acum incolo blush.gif
lucian39835
Cinstit , la banii astia mi-as lua un SH f f f f bun. EX: VW, Audi, etc . Acestea nu numai ca au mai multe optiuni decat toate celelale, dar in mod sigur sunt mult mai fiabile decat cele enumerate in rubricile anterioare. Cu un Passat TDI din 2002-2003 as face poate inca 200000 km fara sa am atatea probleme care ar aparea la Nubira, Aveo, Fabia, etc in primii 50000 km.
Dar, daca omul opteaza totusi pt o masina noua, cred ca Nubira sau Fabia ar ajunge in finala.
O zi buna tuturor.
Skywalker
Noi:
Chevrolet Laceti 1.6i benzina
Hyundai Accent 1.6i benzina
Vechi:
Opel Vectra B 1.8i benzina
Renault Laguna II 1.6i; 1.8i benzina
Audi A4 (B6) 1.8i benzina
Ford Mondeo
...
Mandula
1. Ford Fiesta 1.4 tdci 68 cp - garantie 4 ani (ma gandesc ca e un argument puternic, de vreme ce cauti masina noua in banii astia), motor care si-a probat calitatea si fiabilitatea de-a lungul vremii, consum mic, spatiu interior intre cele mai mari din clasa lui, etc

2. Opel Astra Classic (Optima) 1.4 90 cp sau 1.6 103 cp (motoare twinport generatie 2004, se gasesc si pe Astra H): solida, fiabila, ieftin de intretinut, consum decent, manevrabilitate si tinuta de drum bune, spatiu interior mai mare decat Fiesta sau alta clasa mica, calitatea fabricatiei decenta, etc.

3. Hyundai Accent 1.4 sau 1.6 (cred ca dieselul de 1.5 sare din buget), masina foarte laudata, garantie 5 ani motorul, 3 ani restul.
catalin adrian82685
de e vrei neaparat masina noua? la banii astia iti cumperi sh ceva tare. Passat spre exemplu, sau A4 sau altele. mai gandeste-te si anunta-ne ce ai hotarat
Tarabostes
SH tare - passat, A4 dar plateste CASCO pe masura, plus alte taxe, plus grija ca mergi cu o masina cu peste 100.000 ( in realitate poate cu mult mai mult). Poate mai repede un SH din clasa compacta.
Mihai95804
Hai mai sa fim seriosi ,cand cumperi o masina trebuie sa ai bani sa o intreti nu sa o cumperi.Iti cumperi un Passat sau un A4 dar ce te faci ca nu merge pe "aere"?Iti trebuie bani de CASCO,de revizii ca sa nu mai zic de cine stie ce piesa iti cada de pe ea , ne fiind noua masina si ne fiind nici indestructibila.
Cel mai bine te intinzi cat te duce plapuma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.