Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor va rog! Sh la 5000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dobrica95242
Salut!
Tot incerc de vreo 2 luni sa imi gasesc o masina in jur de 5000 E.
Faza e ca eu fac naveta Ploiesti_Bucuresti, deci am nevoie de o masina cu un consum mic.
Din cate am vazut, mi-as permite o Corsa pe benzina, dar nu stiu nimic despre masina.
De curand am gasit si un Lupo 1.7 SDI, care ma incanta la consum, dar este foarte mica si nu stiu nimic despre problemele care pot aparea la aceasta masina si motorizare.
Va multumesc, si orice sfat il consider de mare ajutor!
DORU
Iti recomand Dacia SuperNova sau Solenza. Pret imbatabil pt o masina relativ noua si buna. Intretinerea e decenta. Nici o masina straina nu aduce, in ciuda dotarilor superioare poate, satisfactie mai mare. Ma gandeam sa-ti recomand Felicia dar e mai veche cu 4 ani decat Solenza si cu 2 decat SRN.
HalbaSus
Supernovele si solenzele au preturi exagerat de mari raportat la calitatea pe care o ofera respectiv la pretul initial de vanzare. Pe o solenza in stare buna se cere aproximativ 4000 de euro, adica aproape pretul cu care s-a cumparat de noua. In rest sunt niste masini proaste cu multe probleme de fiabilitate (mai ales supernovele).
La 5500 de euro am vazut de vanzare loganuri aproape noi. Cred ca e o afacere mult mai buna decat solenza sau supernova. Consumul nu e extraordinar la nici unul din aceste modele dar nici nu te omoara.

Corsa dinainte de 2003 are destul de multe probleme (la sectiunea opel a forumului gasesti mai multe detalii) iar la banii astia nu prea gasesti corsa dupa 2003.

Asa ca sfatul meu e sa mergi pe logan (nu credeam ca o sa ajung sa spun asta vre-odata biggrin.gif)
DORU
Halba, nici eu nu credeam sa recomand Dacia vreodata blush.gif

Totusi, SRN e OK. Tata a trecut de la Felicia si Fabia la SRN Clima si desi a facut 30.000km in mai putin de 2 ani (a luat-o la SH), a avut doar probleme minore !
Cat despre Solenza, avem la servici una Scala, o omoara bine si nu a picat nimic relevant. Eu cred ca dpdv al fiabilitatii se prezinta totusi onorabil pt o Dacia. Logan-ul e prea chel pt banii aia (5500). biggrin.gif
HalbaSus
Probabil ca fostul proprietar al supernovei a schimbat radiatorul cu unul de solenza, defapt foarte multi au facut aceasta operatiune pentru ca cel standard nu rezista mai multe de 20-30 de mii de km. La firma avem o supernova si o solenza. La supernova au picat pana acum: cablu de acceleratie, 2 radiatoare, ceva la directie (destul de naspa), inchiderea centralizata, contactul, si inca ceva maruntisuri. La solenza au fost schimbate amortizoare, bucsi, trapez, geam electric, ceva la directie (nu mai retin ce) plus inca niste maruntisuri pe care nu mi le mai amintesc, oricum in ambele masini s-au bagat destul de multi bani... mai ales ca ambele au in jur de 60.000 km si au fost luate de noi.

La supernova o alta problema ar fi haionul care troncane intr-un hal inuman (nu doar la cea de firma, mai am un prieten cu supernova la care-i troncane chiar mai rau)... si cand vorbesc de troncanit nu ma refer la greierasi... ci la faptul ca daca mergi pe piatra cubica trebuie sa vorbesti foarte tare pentru a te auzi cu pasagerii. De asemenea in ambele supernove pe care le cunosc intra apa intr-o veselie.

Cat despre faptul ca loganul e chel... pai diferenta dintre logan chel si supernova full sunt minime... aerul conditionat e singura diferenta majora dar eu spre exemplu cat timp am avut supernova (clima) nu am folosit aerul conditionat decat de vre-o 2-3 ori.
DORU
QUOTE(HalbaSus)
Probabil ca fostul proprietar al supernovei a schimbat radiatorul cu unul de solenza, defapt foarte multi au facut aceasta operatiune pentru ca cel standard nu rezista mai multe de 20-30 de mii de km.

La supernova o alta problema ar fi haionul care troncane intr-un hal inuman (nu doar la cea de firma, mai am un prieten cu supernova la care-i troncane chiar mai rau)... De asemenea in ambele supernove pe care le cunosc intra apa intr-o veselie.

Cat despre faptul ca loganul e chel... pai diferenta dintre logan chel si supernova full sunt minime... aerul conditionat e singura diferenta majora dar eu spre exemplu cat timp am avut supernova (clima) nu am folosit aerul conditionat decat de vre-o 2-3 ori.


Nu stiu daca primul proprietar a schimbat radiatorul. Posibil.
Confirm galagia data de haion la SRN. Insa tata a montat un cheder cauciuc si l-a mai atenuat.

Eu decat Logan chel as lua o SRN sau Solenza Clima. La revanzare conteaza mult, chair daca AC-ul il folosesti practic 2-3 luni pe an.
dobrica95242
Salut!
Multumesc mult pentru sfaturi, dar nu prea ma incanta varianta Dacia.
Vreau o masina cu consum cat mai mic, si cat mai ieftin de intretinut(fac naveta Ploiesti -Bucuresti zilnic!).
Imi puteti da un sfat despre Lupo 1.7 SDI din 10.2001??
Si in banii astia (5000E sau putin peste) as mai avea si alte variante??
Multumesc mult de tot!
ncristi
Logan SH chiar daca este mai chel.
HalbaSus
Pai cu siguranta lupo 1.7 SDI e o masina foarte economica si motoarele SDI sunt destul de fiabile. Dar totusi daca vrei sa faci naveta... eu cred ca ar trebui sa te gandesti la altceva. Uite niste date despre acceleratie

VW Lupo 1.7 SDI
Acceleration 0-100 km/h 16.8 s

Dacia 1310
Acceleration 0-100 km/h 16.0 s

Solenza 1.4
Acceleration 0-100 km/h 13.1 s

Logan 1.4
Acceleration 0-100 km/h 13.0 s

Cu alte cuvinte e cu aproape o secunda mai lenta pana la suta decat o dacie 1310 si cu aproape 4 secunde mai lenta decat un logan... iar loganul daca pacatuieste prin ceva este prin performante slabe. Mai bine iti cumperi un logan sau chiar o solenza si ii montezi instalatie GPL. Altfel o sa plangi in fiecare depasire...
F L O R i N
In general Lupo pe motorina adus de afara are f multi km peste 200 000 mai ales ca este si din 2001.Eu am avut un Lupo dar pe benzina si consuma 4-5% mers normal.Eu iti recomand un Cielo pe Gpl care pt naveta e bun mai ales daca iei si la ''Ia ma nene '' biggrin.gif
Mihai63349
Unde sa faci 200000 in 5 ani cu un Lupo? Ca doar nu faci naveta zilnica de 100 km cu Lupo! Poate numai daca-ti place chinul!
Eu zic ca luind o masina mica gen Lupo, Ka, etc, nu prea risti s-o iei f. rulata si manarita apoi la kilometraj. Pentru simplul motiv ca cine isi ia o astfel de masina, stie clar ca n-o va folosi pt drumuri lungi.
in schimb, faptul ca are km putini nu este o garantie ca masina e in stare buna. Poate a avut-o vreo fomeie care a scartait-o 5 ani prin parcari de supermarket.
F L O R i N
QUOTE(Mihai63349)
Unde sa faci 200000 in 5 ani cu un Lupo? Ca doar nu faci naveta zilnica de 100 km cu Lupo! Poate numai daca-ti place chinul!
Eu zic ca luind o masina mica gen Lupo, Ka, etc, nu prea risti s-o iei f. rulata si manarita apoi la kilometraj. Pentru simplul motiv ca cine isi ia o astfel de masina, stie clar ca n-o va folosi pt drumuri lungi.
in schimb, faptul ca are km putini nu este o garantie ca masina e in stare buna. Poate a avut-o vreo fomeie care a scartait-o 5 ani prin parcari de supermarket.


Daca cauti un Lupo pe siteurile de vanzari auto din strainatate vei observa ca cele pe motorina au f mullti km.Eu am cautat asa ceva pana sa l iau pe cel pe benzina si am gasit numai cu peste 200 000 km.
Kry_Sty
ca si florin eu iti recomand cielo gpl, daca ai noroc sa o iei si de la un batranel
bafta in continuare
lucian39835
QUOTE(dobrica95242)
Salut!
Tot incerc de vreo 2 luni sa imi gasesc o masina in jur de 5000 E.
Faza e ca eu fac naveta Ploiesti_Bucuresti, deci am nevoie de o masina cu un consum mic.
Din cate am vazut, mi-as permite o Corsa pe benzina, dar nu stiu nimic despre masina.
De curand am gasit si un Lupo 1.7 SDI, care ma incanta la consum, dar este foarte mica si nu stiu nimic despre problemele care pot aparea la aceasta masina si motorizare.
Va multumesc, si orice sfat il consider de mare ajutor!



Ar fi , dp meu dv, 2 variante, si anume Opel Corsa (2 portiere) sau Cielo (GPL). Spun asta luand in calcul si cheltuielile de intretinere, acestea fiind chiar mici in cazul celor 2 masini.
Asta e doar parerea mea, si nu vreau sa deranjez.
Multumesc si succes.
tataee92528
Scuze ca ma bag si eu asa dar parerea mea este ca in banii astea ar merge ori o Dacia Logan mai cheala dupa cum s-a mai spus sau un Cielo...dar am auzit ca nu se mai fabrica ceea ce e cam naspa...pe cand Loganu abea a iesit...
Marius30562
Daca nu ai nevoie de spatiu ar intra in "joc" si un Ford Ka.

Dragutica (de gustibus ... ), fasneata, consum decent.

Parerea mea ...
Mihai31874
Eu cred ca treaba asta cu masina pe care o cumperi depinde de noroc.
Eu am corsa din 2001, am luat-o cu 119 km si acum dupa 10.000 km pot sa zic ca sunt foarte multumit de ea. Merge birici, fara sa am vreo problema cu mai grava la ea.
Masina a fost cuparata din germania in 2005, fara carte service, fara nici o asigurare ca ar fi fara probleme cu 3900 E, si folosita f putin (sub 5000 km ) in Ro, si am dat pe ea 5000 E. In afara de unele probleme minore pe care trebuie sa le rezolv la ea, plus amortizoare nu am nici o problema la masina.
bafta la cautat, daca nu ti-ai gasit ceva deja...
viorel97276
Salut.Dar un Fiat Punto ai luat in calcul?Am cumparat eu unul din 2002 si am dat pe el 5200E motor de 1,2 pe benzina merge destul de bine,geamuri electrice,servo-directie,servo-frana,faruri electrice,airbag,cd-player cu mp3 si 6 boxe+subwofer,4usi,ABS.Si la 120-130km/h chiar merge bine pentru motorul respectiv.Avea 118000km cand l-am luat acum are cu 5000 in plus si n-am intampinat nimic probleme pana acum.Sper sa iei hotararea corecta.Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.