Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce trebuie sa fac pentru achizitie masina second-hand?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Adrian94843
Salutare,

ma refer strict la acte, este prima masina care o cumpar second-hand. Deci ce trebuie sa fac ca sa cumpar o masina second hand legat de acte???
contract vanzare cumparare.... si mai ce???? trebuie refacut itp? (el e valabil pana in 2008) ...ce trebuie? si la cat mar duce ca bani!! orice ajutor imi este de folos.

multumesc
robert
In primul rand un contract de vanzare/cumparare.Daca se radiaza trebuie sa-ti dea certificat fiscal de la financiar. Apoi trb luate nr provizorii+asigurare+cerere de nr provizorii(plus 2 taxe in prealabil, una de 13 ron alta de 7 ron), apoi facuta identificare RAR(cu programare),apoi luata in evidenta la circa fianciara,platite taxe de nr si taxa talon,platite nr la Udriste,si stat la o coada luuuuuuuunga....deocamdata.Asa e in Romania din pacate.
Asta pe scurt.Daca vrei mai multe detalii intreaba mai exact ce te intereseaza.
RUE
atentie la ce masina iei. sunt unele care se preteaza la revanzare de catre majoritatea bijnitarilor: daciile si daewoo.
sunt foarte multe preluate de bijnitari, ai grija sa aiba actele in regula inainte de a da orice ban in avans. verifici propietarul, seriile cu atentie sa nu fie masluite, faci act cu martori abia cand esti sigur ca masina poate fi tranzactionata.
Adrian94843
aha! am priceput, numerele pot ramane la mine parca daca vrea si actualul proprietar. Dar de radiere ce stiti? Trebuie facuta sau nu conform noului cod rutier??

Multumesc de ajutor! :wave:
Radu95448
din cate am inteles nu se mai face radiere si eu ma confrunt cu aceeasi problema...apucasem sa platesc toate taxele dar acum am ramas cu nr din alt judet (CJ) si vreau sa o inmatriculez in buc. am contract de vanz-cump si identificarea facuta...ramane la anu sa ma duc la udriste si sa vedem ce o sa iasa....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.