Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cer parerea voastra (tamponare fara daune)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
CRG
Acum doua ore eram in intersectia de la Cotroceni, pe strada Gh. Marinescu. Se mergea bara la bara chiar si acolo. Tipul din fata a franat brusc, eu eram prea aproape de el si ne-am atins usor.

A mea nu are absolut nimic (l-am atins cu cadrul placutei de inmatriculare, acela negru), iar el are un punct negru de marimea unei boabe de mustar pe bara din spate. Pot sa pariez ca punctul ala se duce la prima stergere cu o solutie ceva (nu i s-a dus vopseaua pentru ca ne-am tamponat, nu sters).

Ideea e ca tipul face pe nebunul, ba ca i-am strambat sasiul, ba ca i s-a dus bara de la punct, ba ca vorbeam la tel in timp ce conduceam (ceea ce nu e adevarat).

Peste catva timp, il sun sa-l intreb numele lui si nr de inmatriculare, pe care nu a binevoit sa mi le dea (si eu destept, nu le-am scris). Tipul imi spune ca e la spital si-si face nush ce radiografie ca I-AM DEPLASAT COLOANA! Adica bate campii si am de fapt senzatia ca incearca sa scoata si el 100 de eur inainte de sarbatori.

I-am zis sa mergem impreuna la politie, el ca nu, sa stau eu si sa dau declaratii ca vine si el mai tarziu.

Are sens sa-mi misc fundul pana la politie pentru un tip de joasa speta ca asta? Cum spuneam, nu s-a intamplat nimic, poate i-am ranit doar orgoliul..

Astept cu nerabdare si interes opinia voastra, pe care pun mare pret.. :peacefingers:
sofer
are.daca omu isi scoate radigrafie ca i-ai deplasat coloana si alte alea dai de belea.
A K U
Da, cred ca trebuie sa mergi la politie si sa le spui exact ce s-a intamplat pentru ca e clar ca tipul vrea sa-si traga bani de porc. Ai cel putin nr. de inmatriculare, daca spui ca n-a vrut sa-ti dea numele? Cred ca se poate constata foarte usor dupa urmele "coliziunii" ca nu aveai cum sa-i strambezi sasiul blink.gif sau sa-i deplasezi coloana blink.gif blink.gif Soferul are dreptate, daca-si scoate certificat medical ca i-ai produs "leziuni", e mai nasol. Du-te la politie si spune-le ce s-a intamplat, inclusiv ca n-a vrut sa-ti dea datele personale. Parerea mea...
Andrei55037
Eu zic sa sati linistit si sa nu it faci asa mari griji. Daca nu ai urme pe masina care sa tradeze faptul ca l-ai lovit poti sa sustii ca nici nu l-ai lovit. Asa pot si eu sa-mi fac o radiografie si sa zic ca ma lovit unu` din spate.
A K U
Poate aduce un martor din moment ce s-a intamplat in trafic aglomerat si erau inconjurati de masini. Eu unul asa as face si ca sa stau linistit.
florin55503
du-te la politie nu sta dupa el mai ales ca e un dobitoc care vaneaza prime de craciun. platesti o amenda si asta e stai fara grija.
CRG
Am vorbit cu frate-miu (uitasem ca am un politist in famelie.. biggrin.gif ) si mi-a spus ca atata timp ca masina mea nu are nimic, nu are cum sa faca legatura si sa dovedeasca. Totodata, atata timp cat a lui are doar un punct de marimea unei boabe de mustar pe bara, doctorul legist n-are cum sa spuna ca i s-a deplasat coloana de la asta.. C'mon! :angel:

Oricum, mare-i gradina Domnului..
Watcher
Am avut si eu unul din asta odata cu un logan, in parcarea de la Cora, ca eu cand am deschis usa am atins-o de a lui si acum tbuie sa isi revopseasca masina biggrin.gif:D
I-am sugerat sa se duca la Politie ca eu am alta treaba. Nu stiu daca s-a dus, chiar as fi vrut sa il vad explicand cum punctuletul acela i-a fost facut de un sofer nebun in parcare cu motoarele oprite :doh: :help:

Asa ca, atat timp cat nu ai urme, poti sa dormi linistit smile.gif
ionut91746
Eu unu, l-as cauta peste cateva zile sa-i deplasez vreo 2 dinti prin gura... fantastic ce fenomene de oameni de la atata lucru sa umble cu marsavii de-astea. :bash: , Anyway, n-ai ce sa patesti daca masina ta n-are nimic. Eventual sa te angrezeze intr-un circ de care nimeni n-are nevoie, mai ales in perioada asta.
Vlad6
Atentie la faza cu medicolegalul, ei nu se uita la masina.
Daca spune la spital ca are probleme cauzate de un accident auto acestia sunt obligati sa cheme politia. Politia vine, ancheteaza si dosraul tau ajunge la accidente cu autor necunoscut. Dupa ce te identifica te chiama la udriste sa dai declaratii.
Intre timp el se duce (sau e dus de politie) la medcina legala pentru a-si scoate certificat medicolegal.
La udriste poti sa declari ca nu ai fost implicat in nici un accident. Daca declari ca ai fost implicat intr-un accident (mai ales soldat cu victime) te vor baga pentru fuga de la locul accidentului.
Eu in locul tau m-as duce sa declar accidentul la politie si apoi as face o plancere pentru tentativa de santaj ....... i-as organzia si un flagrant ca sa fie totul clar.
Succes.
R a z v a n
ce bine ca mi-a luat carnetu...
Ionescu26943
din pacate, Vlad6 are cea mai mare dreptate....Asa ca mai citeste-i odata rspunsul si urmeaza-i sfatul. Mult succes
guerilla
crg, baga o fuga pana la udriste. declari ca la ora cutare, in zona cutare s-a intamplat cutare. politaiu vine, vede masina ta. poti face si o poza cu politistul langa masina ta, ca amintire smile.gif
nu te lasa pe faptu ca ala vrea sa scoata 100eur. poate sa scoata mult mai mult de atat!
imi pare rau ca ti s-a intamplat asta. numa de asa n-avem nevoie de sarbatori.
CRG
Nu m-am dus, pentru ca nu s-a intamplat nimic, la naiba..

Mi-a trimis tipul un sms ieri, cum ca e la Politie. Pot sa bag mana-n foc ce i-au zis astia: unde dom'le? ca nu se vede nimic. Dumneata nu vezi ce e-n oras si vii cu chestii d-astea la noi?

Acum lasand presupunerile, ce mi se poate intampla mai rau e sa primesc o instiintare de la Politie cum ca sunt chemat sa dau o declaratie. Si o sa o dau, n-am o pb cu asta.

Sarbatori fericite tuturor, si sa fiti lipsiti de evenimente penibile!
HalbaSus
Nici eu nu ma duceam la politie... mai ales ca in perioada asta presupun ca ai pierde 1-2-3 ore la politie, avand in vedere ca nebunia cumparaturilor de craciun a scos toate masinile pe strada in acelasi timp. O colega a stat ieri 2 ore la politie pentru o tamponare simpla.
Watcher
2 ore? Pai da sunteti boieri nene. Frati-miu cand a calcat un caine s-a dus la ora 2100 si a luat bon de ordine a carui rand a sosit pe la ora 0300. Si nu acum, ci sunt vreo 2 luni...
CRG
a mers o colega de lucru recent pentru o dauna in parcare si a stat 6 ore..
A K U
QUOTE(HalbaSus)
O colega a stat ieri 2 ore la politie pentru o tamponare simpla.

Ha, ti se pare mult, nu? E o gluma buna in conditiile in care acilea, la Bucale, stai minim 4 pentru orice rahatel... :bash:
eddie
Trebuie sa mergi la politie.Daca el merge si tu nu,vei primi o invitatie la politie si iti vor carnetul.
Asa a patit un coleg de-al meu care si-a luat oglinda cu unul.S-au injurat la fata locului,niciunul cu a avut nimic.Problema a fost ca celalalt a avut timp de pierdut la politie si le-a aratat alora o infundatura mai veche din usa.Si uite asa,a ramas fara carnet 45 de zile.
Fii tu corect,du-te la politie,spune-le ce s-a intamplat si cu maxim o amenda,scapi,poate nici atat.Le lasi un xerox de la RCA pentru ala si gata.
Ala ori isi bate joc,ori iti poate face ceva rau.Daca mai continua ,ii poti spune sa ia legatura cu avocatul tau... biggrin.gif

Dar inaite de asta,asculta-ma si mergi la politie,ca sa fii cat de cat in litera legii.Spun cat de cat pentru ca legea spune ca dupa un accident trebuie imediat sa te prezinti la politie,dar mai spune si ca te trebuie sa te prezinti in maxim 48 de ore.Macar in 48 de ore sa te incadrezi... :wave:
Watcher
Poate prietenul tau avea vreo julitura pe masina, altfel nu imi imaginez pentru ce sa ii ia carnetul, din moment ce el declara ca 'nu am fost acolo, si masina nu are nici o urma de accident' ??
eddie
Eu nu am spus nicaieri ca el a spus politiei ca nu a fost acolo.
A spus ca nu a considerat necesar sa mearga sa declare o atingere a oglinzilor.
Si exista un articol de lege care spune ca daca nu te prezinti la politie dupa un accident ,se ia carnetul.Ala nu il caut,ca mi-e lene,daca nu credeti,asta e !
Watcher
Articolul exista, nu trebuie sa ne (ma) convingi de asta. Dar prietenul s-a pacalit cu sinceritatea. Daca nu ai urme, nu ai fost acolo. Nu stii ce e cu ala, o fi confundat numarul... La revedere cu aiurelile lui wink.gif
Xalanx
QUOTE(R a z v a n)
ce bine ca mi-a luat carnetu...


cre' ca au vrut de fapt doar un autograf... sau le-a placut poza blush.gif
florin55503
iti ia carnetul garantat. am patit-o un amic care a atins-o cu nr pe o tanti.. tipa avea doar o zgarietura foarte mica care iesea la polisare si ael avea suportul nr spart. el s-a oferit sa plateasca polisarea, ea a refuzat. a doua zi s-a dus la politie, l-au chemat si pe el si a ramas fara permis
CRG
da, dar eu nu am suportul nr spart. Cum ziceam mai sus, nici ala nu are nimic, decat o chestie care se duce cu scuipici.. blink.gif

Fizic vorbind, nu se poate face legatura intre masina mea si a lui, impactul a fost foarte "bland" intre ele.

Daca ar fi fost sa ma duc la politie de cate ori mi-a fost zgariata sau atinsa usor masina in parcari..

Putea foarte bine sa aleaga un numar de pe strada..
Skywalker
Man, stai linistit ca la medicina legala totul costa: certificat 30 lei; radiografie 50 lei; alte acte multi bani pe care numai cand aude cate are de facut si cat dureaza se lasa pagubas.
Vlad6
Daca are trimitere de la politie sau spital nu i se cere nimic la medicolegal.
Legat de carnet se suspenda sigur daca nu te duci la politie iar daca ala face rost de certificat medicolegal deja devin caz penal pe care politia il trimite la procuratura iar din momentul acela fara proces cam greu sa scapi.
Succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.