Help - Search - Members - Calendar
Full Version: chip tunning pentru passat!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Razvan95024
salutare , am si eu un passat din 2002 de 131 cp ...motor PD.. si ma bate gandul sa ii fac un chip tuning dar am auzit pareri pro si contra ...acum stau in cumpana . Ce sa fac? am intrebat chiat un mecanic de la reprezentanta VW si mi-a spus sa stau cuminte! acum ...spuneti si voi care aveti cunostinte mai multe in domeniu ...??? si despre consum ...creste scade odata ce am facut tunning-ul?
Jeff
Daca te uitai putin in jur inainte sa postezi, gaseai multe raspunsuri. De exemplu: http://masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11958
Parerea mea (subiectiva) este: fa-ti modificarea la un tuner cu experienta sau despre care ai auzit de bine. Consumul va scadea la acelasi stil de mers sau la drum lung, va creste putin cand vei exploata surplusul de putere.
Razvan95024
acum scuze daca am calcat pe cineva pe batatutra daca am deschi acest topic ..insa eu vroiam o parere de la cineva care a mai facut tunning la un motor asemanator si sa imi spuna parerea lui dupa ce l-a testat si totodata sa ma indrume la o firma care sa stie ce sa faca!!! ..ar mai fi ceva...maisna mea are ceva km adica vre-o 200 000 km dar merge brici nu manaca ulei adica vre-o 300 g pe schimb dar am inteles ca e ceva normal ...nu scoate fum ...se comporta super ok chiar si forjata ...insa a fost super bine intretinuta!! deci ..astept sfatul cuiva care a mai facut tunning la un motor de 131 cp PD
Razvan95024
acum scuze daca am calcat pe cineva pe batatutra daca am deschi acest topic ..insa eu vroiam o parere de la cineva care a mai facut tunning la un motor asemanator si sa imi spuna parerea lui dupa ce l-a testat si totodata sa ma indrume la o firma care sa stie ce sa faca!!! ..ar mai fi ceva...maisna mea are ceva km adica vre-o 200 000 km dar merge brici nu manaca ulei adica vre-o 300 g pe schimb dar am inteles ca e ceva normal ...nu scoate fum ...se comporta super ok chiar si forjata ...insa a fost super bine intretinuta!! deci ..astept sfatul cuiva care a mai facut tunning la un motor de 131 cp PD
G e o r g e
jeff stie despre ce vorbeste ... iar matale ai fost mitocan pentru ca nici macar nu ai intrat sa citesti despre ce e vorba in linkul dat de jeff .
Razvan95024
acum scuze daca am calcat pe cineva pe batatutra daca am deschi acest topic ..insa eu vroiam o parere de la cineva care a mai facut tunning la un motor asemanator si sa imi spuna parerea lui dupa ce l-a testat si totodata sa ma indrume la o firma care sa stie ce sa faca!!! ..ar mai fi ceva...maisna mea are ceva km adica vre-o 200 000 km dar merge brici nu manaca ulei adica vre-o 300 g pe schimb dar am inteles ca e ceva normal ...nu scoate fum ...se comporta super ok chiar si forjata ...insa a fost super bine intretinuta!! deci ..astept sfatul cuiva care a mai facut tunning la un motor de 131 cp PD
Razvan95024
prietene(george) am intrat pe link-ul lui jeff si a fost util nu zic ca nu ..dar eu am cerut sfatul unuia care a facut tunning la un motor asemanator cu al meu si nu am vazut nimk de genul ...totdata am cerut si numele unei firme care face asa ceva nici asta nu am vazut ...de asta intreb !!! si nu cred ca e cazul sa trecem la jigniri ca au fost altii care au postat aici si nu aveau nici o treaba cu VW si nu au fost ponegriti ca mine!!
DORU
Rog ca topicul sa fie mutat in aria "Engine" - Tuning. Multumesc !
danmatyas
incearca un power box. iti aduce un surplus de 15-20 cp.
Jeff
Si daca te decizi la un powerbox pentru motoare PD, sa nu iei in nici un caz din acela mic cu doua mufe a cate 2 contacte - e pacaleala, iti distruge masina. Un box digital e alta treaba.
Referitor la km masinii tale: iti recomand un plus de maxim 25CP, oricat de bine intretinuta e masina. Metalul "oboseste" in urma solicitarilor mecanice/termice, mai apar si depuneri ici-colo, etc.
Razvan95024
ok....merci jeff ..cam asa ma gandeam si eu ,sa nu exagerez cu puterea ...acum astept daca ai pentru mine o firma sigura ..un site ceva?? dar sa sti ca sunt de incredere!
danmatyas
cum e ala box digital? eu am un prieten cu d-ala mic cu 2 mufe si il are de cateva mii de km bune si nu are nici o problema.
Jeff
Ala mic cu 2 mufe are in el urmatoarele componente: o rezistenta. Care rezistenta inlocuieste senzorul de temperatura combustibilului, pacalind calculatorul in legatura cu aceasta temperatura. Care pacaleala duce (pe termen lung) la distrugerea motorului. Intreaba-l pe prietenul tau daca are relantiul stabil, mai ales la rece, si daca nu fumega putin mai mult cu boxul.
Un powerbox digital este un dispozitiv programabil, la care se pot seta mai multi parametri si care "gandeste", nu injecteaza combustibil cu japca. Preia semnalele de la calculator si le trimite modificate catre injectoare sau pompa de injectie - se modifica avansul, cantitatea injectata in regim dinamic, etc.
danmatyas
ba da fumega nitel dar nu stiu daca si fara ala face la fel.am mai vazut un power box cu potentiometru (Daca asa ii zice) adica puteai regla cata putere sa bage n plus.asta de care-i? e mai scump ala digital?
Jeff
Asta cu potentiometru e probabil cel pentru motoarele non-PD (90 si 110CP). Pentru aceste motorizari nu este box digital, decat cel analogic, cu potentiometrE (2 sau 3, pentru diverse reglaje - cel din imagine). Daca era pt motoare PD, atunci l-ai vazut pe cel al prietenului tau, in varianta "reglabila".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.