Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Platim carte verde pt Dacia,Oltcit etc dar beneficiem de ea?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin37756
De la 1.01.07 suntem obligati sa platim si carte verde odata cu RCA. Nu se spune ca cei cu Dacia 1310 sau Lada sau Oltcit nu sunt obligati sa achite cartea verde.

In aceste conditii putem iesi cu Dacia si Oltcit pana intr-un Stat Membru, sa zicem Austria sau Italia...?
Horia49540
normal ar fi sa "da"
eu oricum o sa ies cu Lada mea biggrin.gif
gabriel cretu
pai nu cred ca cei cu dacia 1300 vor plati,din moment ce nu se poate iesi cu ea din tara........am inteles ca avand trei prezoane la roata nu se poate circula in eu........sau poate e voie sa iesi cu ea in est.......ok platim in ruble........ biggrin.gif
florin82141
nu stiu de unde asta ca daca ai doar 3 prezoane nu poti trece cu dacia de austria.mai mult umblu afara din tara si am avut supriza sa vad dacie break in germania.sincer cred ca asta este doar o poveste care umbla printre noi din auzite. :bash: biggrin.gif
florin82141
QUOTE
pai nu cred ca cei cu dacia 1300 vor plati,din moment ce nu se poate iesi cu ea din tara........pai nu cred ca cei cu dacia 1300 vor plati,din moment ce nu se poate iesi cu ea din tara.....



fara suparare dar inseamna ca nu ai ajus la vama sa vezi cum se iese cu dacia din tara.si nu neaparat mai noi.sunt si mai riginite si mai obosite...... biggrin.gif
gabriel cretu
asta se intampla de la 1 ianuarie............stirea am vazut-o la tv.....pe realitatea (cred)........
HalbaSus
QUOTE(florin82141)
nu stiu de unde asta ca daca ai doar 3 prezoane nu poti trece cu dacia de austria.mai mult umblu afara din tara si am avut supriza sa vad dacie break in germania.sincer cred ca asta este doar o poveste care umbla printre noi din auzite. :bash: biggrin.gif


Si eu am fost cu dacia break pana in germania, e drept ca acum vre-o 10 ani dar am vazut dacii si in cehia si austria. Daca 2CV-ul si beetle-ul care au frane cu tamburi pe fata au voie sa circule in UE nu vad de ce n-ai putea circula cu 1310.
florin82141
QUOTE
Daca 2CV-ul si beetle-ul care au frane cu tamburi pe fata au voie sa circule in UE nu vad de ce n-ai putea circula cu 1310.


asa este.ai perfecta dreptate biggrin.gif arigato.gif
ivghenie74744
smartul e fabricat in prezent cu trei prezoane
Eduard RO
Deci sa inteleg ca de la 1 ianuarie nu vom mai avea voie cu dacii in UE, insa Romania va fi in UE asa ca.... blink.gif biggrin.gif
James Kilowatt
De unde a aparut stirea asta? Eu oficial n-am vazut nimic.
Si citroen AX are 3 prezoane, si s-a fabricat pana prin 2000. Chestia asta cu 3 prezoane e goanga.
Alex-F1
Ce stupiditate mai e si asta cu 3 prezoane = interzis in UE??? :wtf: Dom'le....incredibil, dar adevarat.....inca mai functioneaza {si inca perfect} sloganul "mintiti poporul cu televizorul" :evil: De-a dreptul incredibila, cel putin pt. mine, aceasta influenta covarsitoare (pe cat de buna, pe-atat de rea) pe care poate s-o aiba mass-media in randurile cetateanului de rand... blink.gif Nu pot sa cred!!!! :puke: Astia chiar cred ca toata lumea e proasta si pune botu la orice spun ei? Chiar se cred niste zei? Vorba lor ar trebui sa fie litera de lege pt. noi? NICI GAND!!! Patrea mai nasoala e ca nu stim ce si cat sa credem....cat o fi adevar si cat o fi abureala din toata cantitatea asta colosala de informatie care ne parvine pe aceasta cale??? wallbash.gif
Daniel82595
nici eu nu vad un motiv intemeiat pt a nu putea iesi din tara in 3 prezoane, insa cand vezi atata lume ca vorbeste mai ca iti vine sa o iei de buna. :minigun: bicycle.gif
CatalinKRK
Prezoane stanga, dreapta, sus, jos, da' ce e un prezon d-asta?
TLS-09
Surubul care fixeaza roata. Ala-i prezonul.
Acuma intreb si eu ca ardeleanu: nu glumeai nu-i asa? biggrin.gif
sorin37756
Aproape nimeni nu a dat un raspuns sigur...
Doar pareri...
florin82141
QUOTE
Aproape nimeni nu a dat un raspuns sigur...
Doar pareri...


de la 1 ianuarie toti vom plati rca care are si cartea verde inclusa indiferent de masina pe care o detinem.asa ca si cu dacia se va putea iesi din tara.numai ca trebuie te bazezi pe masina ca te va duce acolo unde tiai propus biggrin.gif biggrin.gif.se strica ele astea straine......... biggrin.gif bicycle.gif
mike.omega
Vrem nu vrem, platim si cartea verde desi poate unii nu ies din oras nici macar 50 de km pe an, dar ce sa-i faci, traim in RO smile.gif
Ce mi se pare inacceptabil este suprataxa pt tarile non-EU, adicatelea mai scoate 20 de euroi daca vrei sa treci granita in Moldova spre exemplu :bash:

Impreuna cu polita RCA si Cartea Verde primim si foaia de pus in geam sa vada nenea politistu ca suntem la zi cu datoriile, deci atentie sa primiti toate astea!
florin82141
QUOTE
Impreuna cu polita RCA si Cartea Verde primim si foaia de pus in geam sa vada nenea politistu ca suntem la zi cu datoriile, deci atentie sa primiti toate astea!


ce foaie trebuie sa punem in geam? blush.gif poti fi mai explcit te rog?eu pe 28-29 ma intorc in tara si as vrea sa nu am cine stie ce suprize pe drumul de la arad la bucuresti blush.gif biggrin.gif
sorin37756
Eu am platit pt dec.2006-mai 2007 117 lei ron. Spuneti ca de la 1.01.2007 primim carte verde si dovada lipicioasa?
Pai mie nu mi-a dat nici un fel de carte verde si dovada de lipit, si habar nu avea de treburile astea.
Din ce s-a spus ar fi trebuit ca pt decembrie 2006 sa primesc asigurarea RCA, iar pt ianuarie-mai 2007 sa primesc pe langa RCA si cartea verde.

Fapt e ca ma platit si cartea verde, dar n-am primit-o, ca doar n-o costa mai mult de 250 lei pe an.

Tampenia mare este ca toate taxele acestea: taxa de drum, RCA, ITP !!!) carte verde, impozit, spaga permis auto si cate-or mai fi nu se includ in pretul benzinei la pompa, pentru a plati proportional cu cat poluezi, cu cat te expui riscului, cu cat folosesti mai mult masina, cu cat uzezi mai mult de permisul dat de Intunecimea sa Garcea Permiseanu.

Un pic off-topic, scuze, dar ca o concluzie, sustin ideea ca toate cheltuielile de mai sus sa intre in pretul benzinei, pentru usurare si echitate.
mike.omega
QUOTE(florin82141)
QUOTE
Impreuna cu polita RCA si Cartea Verde primim si foaia de pus in geam sa vada nenea politistu ca suntem la zi cu datoriile, deci atentie sa primiti toate astea!


ce foaie trebuie sa punem in geam? blush.gif poti fi mai explcit te rog?eu pe 28-29 ma intorc in tara si as vrea sa nu am cine stie ce suprize pe drumul de la arad la bucuresti blush.gif biggrin.gif


Stii cum arata vinieta aia galbena rotunda?! Tot anul trecut trebuie sa primim si unele patrate, de la asigurator ca dovada a platii RCA-ului.
Anul asta pe o foaie A4 primesti tot adica: polita RCA(de dimenisuni deja cunoscute), cartea verde, vinieta RCA(de culoare mov) si instructiuni de folosire tongue.gif

As atasa un specimen dar nu am voie blush.gif
florin82141
QUOTE
Stii cum arata vinieta aia galbena rotunda?! Tot anul trecut trebuie sa primim si unele patrate, de la asigurator ca dovada a platii RCA-ului.
Anul asta pe o foaie A4 primesti tot adica: polita RCA(de dimenisuni deja cunoscute), cartea verde, vinieta RCA(de culoare mov) si instructiuni de folosire


arigato.gif arigato.gif am intels acuma.mersi de informatie biggrin.gif
dan93141
Ieri am fo cu o dacie break pana n budapesta fara nici p pb.Numai nu uita taxa de autostrada
adi.mitrea
[quote="mike.omega"][quote="florin82141"][quote]As atasa un specimen dar nu am voie blush.gif[/quote]

Aoleu... păi eu pe topicul despre mașina mea am pus poze cu vigneta aia de la asigurator (nu eram sigur dacă ține loc și de rovignetă - acum știu că aceasta din urmă e rotundă și galbenă și tot acum știu că am mers pe DN și pe A fără a avea Rovignetă...).

E clar, trebuie să recitesc regulamentul și trebuie să șterg pozele!
mike.omega
Nu nu! M-ai inteles gresit!
Eu aveam de gand sa uploadez o foaie din aia A4 de RCA intreaga, cu tot cu stampila, serii, sigle & stuff. Ce vroiam eu sa fac nu e bine biggrin.gif

Vigneta aia de la asigurator, de anu trecut e vax(intr-un fel...)! s-au impartit la greu si mi-am scris eu cu pixu nr de inmatriculare laugh.gif
TLS-09
QUOTE(mike.omega)
Nu nu! M-ai inteles gresit!
Eu aveam de gand sa uploadez o foaie din aia A4 de RCA intreaga, cu tot cu stampila, serii, sigle & stuff. Ce vroiam eu sa fac nu e bine biggrin.gif


De ce nu.Daca stergi stampila si numele asiguratorului...si al asiguratului desigur merge.Asadar prelucrata putin.
mike.omega
Doooh! Lenea!
Las ca va lamuresc maine! De ce nu m-oi fi gandit?! Era de sarbatori beer.gif (scuza penibila de altfel!)
TLS-09
Hai sa-ti raspunda alt lenes, eu am vrut sa o fac dar trebuia sa pun la incarcat acumulatorii la aparatul foto.
TLS-09
Incerc sa pun poza
TLS-09
In concluzie avem: stanga jos-cartea verde( pe fond verde),stanga sus -polita de asigurare RCA(pe fond alb),dreapta sus-dovada de lipit in geam(pe fond albastru).Dovada am inteles ca este sub forma de abtibild la alte firme.Astia spun sa decupezi cuponul ala albastru de parca sta singur in geam fara ceva adeziv.Ma rog, asta e.
mike.omega
Da, aia e polita RCA si e standard pentru toti asiguratorii smile.gif
Aia de pus in geam ar trebui sa vina cu un pliculet din plastic transparent pe care sa-l lipesti pe parbriz. Pliculet pe care il poti folosi si la anul, totul e sa aibe aceeasi dimensiune dovada tongue.gif

Problema e ca RCA-ul nu e valabil fara Cartea Verde(n-are stampila) si uite asa s-a dublat talonul meu la grosime, daca impaturiti foaia aia(fara instructiuni si dovada) ajunge la dimensiunile aprox ale talonului smile.gif
CCI
Oricum, faza asta cu CV inclusa in RCA e tampenie pentru cine poseda mai mult de o masina (da, sa plateasca, au de unde ...). Adica am 2 masini, cu una se fataie sotia la servici, si din tara nu ies decat cu cealalta masina, dar eu platesc de 2 ori CV... destept statu asta roman, ce sa zic.
sorin37756
[quote}
de la 1 ianuarie toti vom plati rca care are si cartea verde inclusa indiferent de masina pe care o detinem.asa ca si cu dacia se va putea iesi din tara.numai ca trebuie te bazezi pe masina ca te va duce acolo unde tiai propus biggrin.gif biggrin.gif.se strica ele astea straine......... biggrin.gif bicycle.gif[/quote]

Asa e logic, dar unii tot o tin cu cele trei prezoane, incluiv persoana de la care am luat vinieta pt RCA + CV.
Poate din cauza ca trei prezoane sunt prea putine si roata ar putea s-o ia pe camp, sa ramana masina in trei roti.

De ce nu s-a gandit nimeni pana la primaria Bucuresti sa opreasca accesul masinilor cu trei prezoane dintr-un judet in altul, sau chiar la fiecare capat de strada ?!

Eu unul as pleca mai linistit cu o Dacie pe benzina + GPL decat cu multe masini straini noi pline de "surprize", conform WWW.Carsurvey.org, unde se vede ca cei multumiti de kia sau punto, de ex, sunt doar cei care nu au depasit 20-30.000 km.

Cel putin Dacia e robusta si nu are atatea potentiale defectiuni, si atat de costisitoare. E drept ca piesele poarta amprenta smecheriei autohtone, care ne poate costa o escala in sant sau worse.
cristi98885
Spre exemplu,ca posesor de Dacia 1310,am voie sa circul cu aceasta in afara Romaniei, sau chiar daca am cartea verde, sunt interdictii de genul prinderea rotii in 3 prezoane? :brave:
Mariustom
D-le Cristi, am mutat mesajul dvs din aria Dacia aici deoarece întrebarea pusă de dvs este tema discuției de aici blush.gif

Vă doresc să aflați adevărul, oricare ar fi el blink.gif biggrin.gif
cristi98885
nici o problema,aici am gasit multe chestii interesante! beer.gif
DRAGOS
E imposibil sa fie interzis accesul masinilor cu 3 prezoane in tarile UE deoarece si smart fortwo so forfour tot 3 prezoane au si circula bine-mersi prin toata europa. blink.gif Problema cu daciile noastre e ca e foarte posibil sa nu indeplineasca alte criterii legate de poluare etc. blush.gif
James Kilowatt
Nu exista asemenea restrictii. Circula pe strazi masini mai vechi decat daciile. Iar Citroen Ax are tot 3 prezoane si s-a fabricat pana in 2000 sau 2001.
BandiT
am si eu o intrebare despre cartea verde si eu o intrebare referitoare la cartea verde:
cine te intreaba de ea?
la granita romano-ungara ti-o verifica vamesii unguri?
sau pune cineva stampila pe ea la vreo granita?
sau o scoti si o arati doar in caz de accident?
de fapt ca sa iesi din tara cu masina personala ce acte trebuie sa ai?
si cine ti le verifica?
adica eu mai am cartea verde valabila 2 saptamani....poate sa-mi faca vamesu vreo observatie?>
sau semneaza/stampileaza pe ea data iesirii din tara?
va rog sa ma lamuriti!
multumesc
sorin37756
Intrebarea ta este buna dar cei care ies din tara separe ca nu prea au timp de acest forum.
HalbaSus
QUOTE(BANDIT)
am si eu o intrebare despre cartea verde si eu o intrebare referitoare la cartea verde:
cine te intreaba de ea?
la granita romano-ungara ti-o verifica vamesii unguri?
sau pune cineva stampila pe ea la vreo granita?
sau o scoti si o arati doar in caz de accident?
de fapt ca sa iesi din tara cu masina personala ce acte trebuie sa ai?
si cine ti le verifica?
adica eu mai am cartea verde valabila 2 saptamani....poate sa-mi faca vamesu vreo observatie?>
sau semneaza/stampileaza pe ea data iesirii din tara?
va rog sa ma lamuriti!
multumesc


Mie nu mi-au cerut cartea verde la iesirea din tara, nici intre romania-ungaria nici intre ungaria-austria. Ti-o poate cere politia daca te opreste (asa cum iti cere si asigurarea daca te opreste politia in romania) sau bineinteles in caz de accident. Atat timp cat e valabila nu ai probleme cu ea, si nici nu trebuie stampilata semnata de nimeni. Are regimul juridic al asigurarii obligatorii clasice din romania.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.