Help - Search - Members - Calendar
Full Version: As dori un Fiat Punto..e alegere buna?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Apostol95161
Buna ziua!
As dori sa ma sfatuiti si pe mine in alegerea pe care as vrea sa o fac...este prima oara cand acces acest forum,scuze daca va plictisesc cu acest subiect?!
Oare este o alegere buna la banii astia(undeva in jurul a 5000euro se invarte)...este fiabila?care sunt punctele slabe?as dori motorul de 1.2-8v ca am auzit ca are consum mic in oras...sau nu este cea mai buna motorizare de la ei?Oare la aceeasi bani gasesc si altceva mai fiabil?!

Va multumesc ptr atentia si timpul acordat citirii acestui subiect.
Ciobanu45513
Nu ai precizat anul de fabricatie, km si dotarile masinii.
In principiu e o masina fiabila cu piese ieftine. Motorul de 1.2 8V consuma putin in adevar, insa daca vrei sa duci mai mult de doua persoane in masina poate il vrei pe cel de 1.2 16V 80 cai.
La banii astia, poate sa mai gasesti vreun opel corsa. Asta e insa mai mic, si (subiectiv) mai urat.

Mult succes!
Apostol95161
la banii astia nu am decat varianta din 2000-2001,undeva pe la 100mii km,cu dotari frumoase(aer conditionat,geamuri elec,abs...si mai are cateva),majoritatea pe care le-am gasit sunt aduse de curand din afara,toate se invart undeva in jurul a 5000euro
1.merita mai mult motorul ala de 1.2-16v...care o fi oare diferentade consum dintre 1.2-8v si 1.2-16v
2...are cineva de vanzare ceva asemanator...sunt dispus sa o vad!
3.am citit cate probleme pe la aceste modele.... la servo
4.la ce trebuie sa ma uit/sa verific/sa testez la o posibila masina Fiat Punto pe care as vrea sa o cumpar!?
Alin93635
Eu am luat in aceasta vara un Fiat Punto si sa sti ca sunt f multumit de el.a fost adus in iunie din germania.Are 85000 de km. beer.gif
Sfatul meu e sa nu te sperii ca sunt "probleme " pe forum la servo.Uita-te te rog si pe celelalte forumuri de masini...Opel,Ford..O sa ramai surprins cate probleme vei vedea.
Pe forum posteaza in special persoanele care au probleme pt a putea sa le rezolve cumva.

Eu unul zic ca merita masinuta.E adevarat ca in 80 de caluti conteaza fata de 60 cat am si eu(8 valve) dar castigi putin la consum.Cu 0.6-0.8 l mai putin decat la 16 valve-cel putin asa scrie in cartea tehnica.

Bafta si fereste-te de samsari! Daca prinzi totusi ceva adus din afara cred ca ai avea mai multe sanse sa nu regrtei investitia facuta.


Take care!!! :wave:
Apostol95161
multumesc....alte sfaturi,mai primesc...la ce anuem trebuie sa fiu foarte atent...vreun secret despre ele imi poate spune cineva(adica unde au puncte slabe si trebuie sa fiu foarte atent) sau vreun truc despre cum sa o "testez" pana sa o "bag" in service sa i fac verificarea decisiva!
mutumesc mult ptr sprijinul acordat!
Apostol95161
nimeni ...nimic...nu are nimeni timp/chef sa ma sfatuiasca si pe mine?!.....Sarbatori Fericite!!!
Ciobanu45513
Pai in afara de verificarea in service nu prea exista 'probleme specifice' la care sa fii atent. Uita-te in general la cum a fost ingrijita masina, sa nu fi fost lovita sa nu aiba puncte de rugina.
Tapiteria si materialul scaunului soferului nu trebuie sa fie foarte uzate la 100.000 km (sa nu aiba cute).
Eu zic sa o iei cu incredere la pretul asta, insa sa mergi in service Autoitalia (recomand cel de pe bd. Timisoara) la revizie.
adi83155
Mi-am luat in vara un punto.Am facut 20.000 de atunci(de la 110.000 la 130000). Nici o problema n-am avut.Cind am luat-o nu m-am uitat la incuietoarea de la portbagaj pe care pot sa il deschid doar din interior acum.Sa verifici cu atentie abs-u.Eu nu am abs la el in schimb am o frina excelenta asa ca te poti insela.Ori te uiti in dreapta la motor unde ar trebui sa fi centrala abs,se vede cind nu e pentru ca e loc liber in contrast cu aglomeratia de la motor, ori in mers pui frina brusc.In rest ca la orice alta masina.Bafta.
Eduard46373
Eu am cu el 60.000 cand l-am luat de la autoitalia avea 26.500 a meritat.E cam scump la intretinere pt salariul meu dar asta e,la mai toate masinile noi e aceeasi problema cu reviziile in garantie....sac cu bani sau pierzi garantia,naspa !
Singura alternativa ca piese ramane Dacia(logan),undede ex gasesti si bucatele mai mici din ea cum ar fi pt stop gasesti si decat geam...etc.

Important e...sa ai bani destui sa o intreti la sevice autorizat ca sa mearga cala carte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.