Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SERVICE SI TESTARE MAZDA 6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
lucian39835
Intentionez sa imi cumpar un SH - Mazda 6 2.3 benzina AWD - 150 hp. Ma intereseaza unde in Bucuresti ii pot face o verificare ca la carte, si la ce sa ma astept (de rau) de la ea. Apropo, cat ar putea sa consume masina asta in regim normal, nu cu talpa grea ?
Multumesc anticipat.
ion94956
In cazul in care vrei sa tii cont de parea mea si ai discutat deja cu cel de la care vrei sa cumperi masina, te duci la service unde a fost el pana acum si incerci sa dai o spaga ceva sa iti arate acolo in calculator ce a facut omu pe la masina, la cat a facut reviziile asa ca sa iti faci o idee in linii mari. Dupa care te duci la alt service ales de tine pt verificare, nu cel unde a fost el si nici unul recomandat de el. Pt mazda tias recomanda Inscut, eu acolo am mers si sunt multumit. Desprec onsum nush ce sa spun ca eu am 2000 motorina dar parea mea e ca e in jur de 11-12. Depinde f mult cat circuli in bucuresti.
ciprian93133
QUOTE(lucian39835)
Intentionez sa imi cumpar un SH - Mazda 6 2.3 benzina AWD - 150 hp. Ma intereseaza unde in Bucuresti ii pot face o verificare ca la carte, si la ce sa ma astept (de rau) de la ea. Apropo, cat ar putea sa consume masina asta in regim normal, nu cu talpa grea ?
Multumesc anticipat.


of,daca vrei sa tii cont de parerea mea du te la service si poti incerca sa vezi istoricul masinii fara nicio spaga...cred ca e dreptul tau

apoi du-te la inscut si nu da nicio spaga din nou biggrin.gif ca tot degeaba
beer.gif
ion94956
QUOTE(ciprian93133)
of,daca vrei sa tii cont de parerea mea du te la service si poti incerca sa vezi istoricul masinii fara nicio spaga...cred ca e dreptul tau

apoi du-te la inscut si nu da nicio spaga din nou biggrin.gif ca tot degeaba
beer.gif


vezi ca e un topic paici, nu mai stiu sigur care unde se plange cineva ca a incercat sa ceara istoricul masinii de la romcar, fara succes. practic nu ai nici un drept! nu au oamenii nici o obligatie sa iti spuna tie. poate daca le bagi ceva in buzunar de genul vreo sticla de vin or fi mai flexibili si iti spun ce vrei sa afli. daca vrei chiar o sa caut topicul sa vezi ca am dreptate, daca nu poti sa cauti singur sa nu zici ca te mint.
si spaga o dai si tu cand esti multumit, nu inainte sa vezi care e treaba.
lucian39835
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
In principiu cred ca am rezolvat problema, in sensul ca maine dimineata la ora 9 am programare la o testare pentru masina in cauza. Service-ul ales este Inscut.
Cat despre istoricul masinii.......daca cei de la Inscut imi spun ca masina nu are probleme (si aici ma refer la cele majore), voi cumpara masina , indiferent de istoricul acesteia. Pana la urma e vorba de o masina SH, asa ca nu ma astept la una "virgina" si "neprihanita".
In concluzie, de maine sper sa intru si eu intr-un club select, al posesorilor de Mazda.

Apropo, pot fi membru daca intru cu un SH ???

Indiferent de raspuns eu .......... band.gif biggrin.gif :brave: ....si nu am spus tot biggrin.gif


Multumesc inca o data si sper sa mai vorbim. Pana atunci ..va salut.
ciprian93133
bravo lucian sa o stapanesti sanatos sper sa fie cum ti-o doresti ..a mea inca nu a sosit... :boxing: dar ma pregatesc

am o cunostinta despre ale carui pb am mai scris pe aici care a cerut istoricul propriei masini -mazda 6 -in austria pt ca a avut multe pb cu ea -omul cam ghinionist -si l-a primit ...deci se poate...
de acord daca ti se face treaba profesionist si nu se conditioneaza de "atentie" sa spui un "multumesc" mesterului


sa auzim de bine
ion94956
QUOTE(lucian39835)
Cat despre istoricul masinii.......daca cei de la Inscut imi spun ca masina nu are probleme (si aici ma refer la cele majore), voi cumpara masina , indiferent de istoricul acesteia. Pana la urma e vorba de o masina SH, asa ca nu ma astept la una "virgina" si "neprihanita".


Cand am spus istoric ma referam sa nu fi fost lovita vreodata sau sa fi avut vreo problema majora sau ceva care persista, de aceea am recomandat sa mergi si la service unde mergea fostul proprietar, sa stii despre ce e vorba. Presupun ca la o testare iti pune computerul pe ea, trage de roti ceva verifica pe la motor dar nu cred ca poate sa iti spuna chiar totul.

In rest bafta si sa o stapanesti sanatos
CRG
pana la urma, e important:

1. sa nu fi avut vreo buseala frontala care sa fi strambat sasiul (si care se verifica relativ simplu: intri pe o autostrada sau drum drept si-i dai acolo, 160-170); si

2. Omul sa fi facut reviziile la timp, lucru care se vede in cartea tehnica.

Pe ansamblu, masina asta indura multe.. :angel:

Bafta multa!
ion94956
Treaba cu reviziile e relativa deoarece mam gandit eu! Face omu prima revizie, o trece in carte, mai merge 10-15k dupa care se duce la nea gigi si schimba uleiu sau il schimba singur, mai merge 10-15k da kilometraju inapoi si se duce la service sa faca revizia pe bune sa ii treaca in carte. Repeta jmecheria de cateva ori si tu cumperi masina la 50k si de fapt ea are 100, dar revizii la zi ca asa scrie in carte! Cum am spus nu e nimic sigur in ziua de azi decat poate in cazul in care cumperi masina de la un cunoscut, adica o masina pe care o cunosti si stii ca e intretinuta.
Victor64536
Cat dai pe masina?

Daca as fi in locul tau as pune de un avans la un leasing pt o mazda noua.
lucian39835
Masina este din 2003, are cca 100000 km, si a fost intradevar lovita frontal dar nu rau (stiam asta inainte sa vad masina- imi spusese propietarul). In rest, totul e bine, si spun asta pentru ca am fost deja la verificare.
Cat despre pret.....este jenant de mic, poate cam cat ar fi avansul pentru una noua. Asa ca........ma cam intereseaza. Binenteles as fi putut spune si ca nu imi permit una noua si nici peste 9000 Euro, si nu as minti.
Cred ca atunci cand va citi cineva acest mesaj eu voi fi deja proprietarul de drept al masinii........sau ma voi orienta catre altceva si acel altceva nu va fi mazda cu siguranta.
Legat de istoric nu prea stiu exact cum sa procedez. Este oare posibil sa accesez internetul pentru asta ? Pentru ca a bate Bucurestiul pentru istoricul unei masini cumparate deja nu ma atrage.
Va salut pe toti si va multumesc !
Victor64536
QUOTE(lucian39835)
sau ma voi orienta catre altceva si acel altceva nu va fi mazda cu siguranta.
!


ASTA E AFRONT no.gif
lucian39835
QUOTE(Victor64536)
QUOTE(lucian39835)
sau ma voi orienta catre altceva si acel altceva nu va fi mazda cu siguranta.
!


ASTA E AFRONT no.gif




Victor ?

E MAZDA , nu alta marca bicycle.gif .

biggrin.gif

Asa ca pentru toata lumea beer.gif .

Va salut si cu siguranta vom mai vorbi, fie ca ne laudam, fie ca plangem pe umarul altuia.


P.S. Ramane valabila intrebarea mea vis a vis de posibilitatea de a afla istoricul masinii intr-un mod cat mai comod.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.