Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo 1997 TD,sfaturi tehnice
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Adrian93016
Salut !
Am cumparat acum o saptamana un Mondeo break,diesel din 1997.Este prima masina pe motorina si bineinteles ca nu am nici o carte tehnica sau manual de reparatii.Sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la urmatoarele intrebari :
1.-masina are un fel de soc automat;un capat este la pompa de injectie iar celalalt este in aer ( RUPT ).Acest capat unde ar trebui sa fie prins?Poate fi reparat?
2.-ce fel de ulei motor,c.v. (indicative) este recomandat pt. acest model ?Am citit pe forum ca filtrul de ulei ar fi de hartie si se afla in baia de ulei ! Asa este ?Despre filtrul de motorina puteti sa-mi spuneti cate ceva?
3.-zona din jurul unui injector este cam umeda.Cum se poate remedia ?
Desi mai am multe intrebari ma opresc totusi aici.
In speranta ca nu v-am ametit, va multumesc pentru atentia acordata.
moldovan64445
cablul acela trebuie sa fie prins de un motoras pt soc automat sub baterie. daca nu este acolo, trebuie neaparat sa il pui in functiune sau sa cumperi unul nou. e in jur de 4-500 RON. Ulei...10w-40. filtrul de ulei nu e in baia de ulei...e langa, si se schimba de fiecare data cand schimbi uleiul, iar filtrul de motorina eu il schimbam cam la 10-15.000 km. succes
ionut83652
si ca sa completz raspunsul lu moldovan umezeala de langa injector e din cauza saibei care etanseizeaza e o siaba de cupru care in timp nu mai etanseaza ff bine dar e usor de gasit si usor de schimbat dai injectorul jos o inlocuesti si ai scapat!
Adrian93016
Multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru aberatia cu filtrul de hartie din baia de ulei !
Profit de ocazie si va mai adresez cateva intrebari,poate unele banale dar ultima saptamana am pierdut-o cu actele masinii (RAR,financiar,politie,etc),vremea a fost nefavorabila incat nu prea am avut timp de "puricat " masina.Asadar:
1.-sub scaunul din dreapta (cu reglaje manuale ) se afla doua mufe neconectate.Pentru ce sunt ? (cineva mi-a spus ca ar fi pentru tester )
2.-este indicat sa merg la un service pentru tester ? Ma gandesc la rezultate daca sunt concludente si daca ajuta la intretzinerea viitoare a masinii.
Atat deocamdata :wave:
ionut83652
nu stiu exact unde e mufa pentru tester la mondeo 97 dar daca e o mufa mai mare cca 5-7 cm cu multi pini e pentru tester dar de obicei sub scaun se pune senzorul pentru limitare de masa (forta de deschidere a airbagurilor in functie de greutatea care apasa in centuri)cat despre tester se vad problemele elctronice (tot ce inseamna senzori)dar nu si partile exclusiv mecanice deci nu cred ca ajuta prea mult in intretinere ci doar in remedierea problemelor !
moldovan64445
QUOTE(Adrian93016)
Multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru aberatia cu filtrul de hartie din baia de ulei !
Profit de ocazie si va mai adresez cateva intrebari,poate unele banale dar ultima saptamana am pierdut-o cu actele masinii (RAR,financiar,politie,etc),vremea a fost nefavorabila incat nu prea am avut timp de "puricat " masina.Asadar:
1.-sub scaunul din dreapta (cu reglaje manuale ) se afla doua mufe neconectate.Pentru ce sunt ? (cineva mi-a spus ca ar fi pentru tester )
2.-este indicat sa merg la un service pentru tester ? Ma gandesc la rezultate daca sunt concludente si daca ajuta la intretzinerea viitoare a masinii.
Atat deocamdata :wave:


Sub scaun se afla mufele pt airbag si pt incalzire, daca are asa ceva. Conecteaza-le si vezi ce se intampla. Poate scaunul nu are airbag. Daca pui contactul si iti ramane aprins becul de la airbag, inseamna ca e o problema acolo..ori lipseste, ori nu e bun.

Mufa pt tester e undeva in partea soferului, sub volan...nu mai tin exact minte.
Test...nu stiu daca merita sa mergi sa iti faci, daca masina merge bine nu merita sa dai banii, doar daca vrei sa afli caracteristicile masinii si pentru linistea ta.
florinmargi
Salutare!

Sunt si eu nou propietar de Ford Mondeo din 97 benzinar 1.8 16V si caut manual de service (nu am incredere in mecanici di service) si cd cu program ptr tester. Ma pricep cat de cat (tocmai am rezolvat franele pe spate si incep pe fata) si am cautat pe forum dar am gasit doar in engleza si as vrea in romaneste.(am gasit "Ford Mondeo Service And Repair Manual" sunt pdf in engleza).
Mersi mult sper sa nu cer prea mult.

o zi buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.