Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VREAU SA TRAG STATULUI TEAPA!!!! :D
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dani91778
Am o problema.Vreau un mert w 124 si aici nu prea gasesc sa-mi placa.Am vazut pe mobile.de ceva cool. Dar stim cu totii de taxele enorme ex pt un w124 din 1991 de 2300cm3 care are euro2 tre sa dau aici la inmatriculare dupa 1 ian. inca 5000 da euroi. Asta nu prea e corect, adica statul hotaraste ca dacia mea deacum e mult mai buna pentru mine decat mertu asta ...sa fim seriosi...deh...incalcare a drepturilor la libera circulatie a bunurilor....Intamplarea face sa am un prieten care lucreaza in germania.
Intrebarea este ...poate s-o cumpere el acolo si sa merg eu cu ea aici cu numere nemtesti (cu contract de comodat sau am inteles ca n-o sa mai fie nevoie de el dupa 1ian.) si in ce conditii ..adica daca tre sa ies din tara dupa un anumit timp cu ea si sa ma-ntorc???
Chestia e ca sunt hotarat s-o iau si daca merge figura asta stau asa pana mai strang 5000 euro,o-nmatriculez ,platesc banii astia si dupa aia dau statul in judecata sa-mi recuperez banii:)))
Oricum de preferat sa pot merge asa cu ea...IDEI ??? MERSI
dani91778
aaa...era sa uit.....mertu asta vechi lasa in urma dacia mea si la poluare (euro2) nu stiu cat are o daice pe injectie din 2002 dar dk dacia asta e conforma euro 2 eu totusi zic ca mertul polueaza mai putin;) asa ca statul roman ......
TLS-09
QUOTE(dani91778)
Chestia e ca sunt hotarat s-o iau si daca merge figura asta stau asa pana mai strang 5000 euro,o-nmatriculez ,platesc banii astia si dupa aia dau statul in judecata sa-mi recuperez banii:)))


Din pacate nu o sa castigi procesul.
Referitor la titlul topicului, toti vrem!
HalbaSus
QUOTE
Chestia e ca sunt hotarat s-o iau si daca merge figura asta stau asa pana mai strang 5000 euro,o-nmatriculez ,platesc banii astia si dupa aia dau statul in judecata sa-mi recuperez banii:)))


Teoretic daca faci treaba asta dupa 2007 ar trebui sa ai castig de cauza. Pentru ca tratatele uniunii europene au aplicabilitate directa in toate statele membre si au o forta juridica superioara normelor nationale. Spun TEORETIC pentru ca practic nu exista jurisprudenta romana in asemenea cazuri, ceea ce e foarte normal avand in vedere ca inca nu am intrat in uniune. In ungaria parca au fost cateva procese castigate pe o problema asemanatoare.

Daca nu vrei sa risti pierderea celor 5000 de euro poti face asa: cumperi masina, o aduci in tara, te duci sa ti-o inmatriculeze, evident ei vor refuza, si pe baza refuzului ii dai frumos in judecata.

Cu toate astea daca nu ai cunostinte juridice, sau nu ai un prieten avocat/jurist nu prea merita afacerea, desi m-as bucura foarte mult ca cineva sa faca treaba asta si sa reuseasca, ar crea un precedent care probabil ar grabi modificarea acestei legislatii tampite.
dani91778
Sa lasam deoparte chestia cu procesul...nu asta ma intereseaza ...
Vroiam sa stiu cum pot face astfel incat sa merg cu ea aici cu nr nemtesti (adica s-o cumpere acel prieten care sta in Germania si sa mi-o imprumute mie aici sa merg eu cu ea...sarind peste tot circul asta cu inmatricularea....de ce trebuie neaparat s-o inmatriculez aici ?...doar tot eu este;)
r4mp
mai ramane si problema cu asigurarile! care nu prea ai cum sa le faci la noi daca masina nu este inmatriculata in RO. si cine stie ce se poate intampla.. doamne fereste
Watcher
Problema mai grava mi se pare impozitul, care va trebui platit in Germania de catre prieten. Asigurarea la ei e mult mai ieftina decat la noi (am constatat vorbind cu nemti si austrieci)

Dupa parerea mea ai de lamurit urmatoarele:
1) daca dupa 'integrare' mai se aplica treaba cu 30 zile (nu imi vine sa cred ca un neamt care merge in franta trebuie sa iasa din franta la 30 zile)
Deci s-ar putea sa se renunte la aceasta prevedere si la noi, ar face sens

2) daca asigurarea din Germania acopera daunele facute aici (rca/casco) si de alt sofer decat proprietarul

3) daca impozitul e suportabil.

Asa ca cred ca ai sanse sa iti iasa 'jmekeria'
Cristi2
punctu 2 cred ca e cu probleme. posibil sa fie nevoie sa faci si aici o asigurare.
impozitul de la punctu 3 oricum nu se ridica la cei 5000 de euro decat in ani buni, poate chiar 10. si poate intr-un an , doi se schimba si la noi legislatia.
dani91778
Am citit toate celelalte postari si am vazut ca dk proprietarul intra c-o masina cu nr straine e obligat s-o inmatriculeze in 90 zile, dar daca aceasta e imprumutata prin orice act ,pers care a imprumutat-o n-are voie sa intre decat o SINGURA DATA in tara pentru o perioada de q120 zile dupa care tre s-o inmatriculeze......asa ca daca ar fi s-o imprumut de la prietenul din germania n-as putea sa mai ies dupa q120 zile din tara si sa intru iar......si sunt sigur ca lui nu iar conveni sa intre si sa iasa din tara cu masina la fiecare 3 luni doar de dragulde-a merge eu cu ea:)
Speram sa se schimbe ceva in legislatia asta de la 1....sad.gif
HalbaSus
Pai dupa 2007 RCA-ul va acoperi si pagubele provocate in germania, nu vad de ce asigurarea de la nemti nu ar acoperi pagubele provocate in romania (care va fi tot tara UE), mai problematica mi se pare treaba cu cele 30 de zile care nu stiu daca si cand vor disparea.
Marius95261
Salut Dani . In situatia ta sunt si eu , dar eu deja am adus masina de afara . Este un FIAT COUPE din 96 cu doar 75000 de km (masina apartinind cumnatului meu) .La ora actuala o tin pe numere de Italia si cred ca asa o sa ramana pentru ca pina nu se schimba legea eu nu dau atitia bani statului roman. Am scris si la mai marii Comunitatii europene si va pun si raspunsul lor...
Dear Mr..........,

thank you for your question on the new Romanian car taxation introduced with the 2006 Fiscal Code, which is due to enter into force from 1/1/2007.
The Commission has already examined the Fiscal Code, and in particular the new taxation system for cars, under the light of the European Union's Law and has serious doubts as to its compatibility with Article 90 of the EC Treaty (concerning free movement of goods) and the related case-law of the European Court of Justice.

The Commission already has expressed its concerns with regard to the car taxation provisions of the Fiscal Code in its Regular Report on the Accession of Bulgaria and Romania, published on 26.09.2006 (http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/key_documents/2006/sept/report_bg_ro_2006_en.pdf) and has requested Romania to amend the system so to bring this legislation in line with the EU Law.

One specific issue is the need to avoid discriminatory taxation of second-hand cars imported from EU vis-a-vis new ones.

In addition, it has informed officially the Romanian Ministry of Public Finance of its position with regard to the said provisions. Discussions are currently taking place between the Commission and the Romanian Ministry of Finance on the technical aspects that need to be modified in order to bring this Romanian legislation in line with the EU rules.

The Commission expects Romania to amend its discriminatory provisions before the date of the accession to the EU, and will examine any proposals made by the Romanian Government to ensure that the EU acquis is fully respected.

If you need further clarifications, do not hesitate to contact us.

Best regards

Stefano Fantaroni


PS I used to own a Fiat Coupe', and it is a beautiful car!
Please note that my e-mail address has changed; the new address is: stefano.fantaroni@ec.europa.eu



Stefano Fantaroni
European Commission - DG Taxation and Customs Union
International Affairs and technical assistance
Head of Sector - Enlargement
Tel. +32.2.2969671
Fax +32.2.2963653
stefano.fantaroni@ec.europa.eu
marius68582
Din cate stiu eu,pentru a fi in deplina legalitate,masina trebuie inmatriculata/asigurata/platite toate taxele pe numele prietenului cu domiciul in strainatate,iar apoi acel piten trebuie sa faca o imputernicire la notar.Cunosc cazuri concrete.
Ca sa fim seriosi,politia romana nu are un sistem super centralizat de date prin care militianul doritor de spaga de pe strada sa iti poata dovedi ca tu conduci masina pe strazile patriei de mai mult de 90 de zile.
Dar atentie,in cazul unui accident(vorbesc din experienta proprie) se va ridica si aceasta problema,si s-ar putea sa ai surpiza ca sa se gaseasca vre-un destept sa iti zica (,) ca datorita faptului ca masina are mai mult de 90 de zile in tara,asigurarea sa nu fie valabila.
Inca un lucru care nu imi e clar,dar la noi e ca la nimeni asa ca orice e posibil: in tarile UE nu se stampileaza pasaportul,ani de zile ma ofticam cand ii vedem pe straini cum treceau de control aratand coperta pasaportului,iar ue ma milogeam la ghiseu alaturi de negri si alti pakistanezi,asqa ca de la anul cum vor putea ei dovedi cand ai intrat totusi in tara?
dani91778
hehehe
tare...bravo marius ...la asta nu m-am gandit:))
CatalinKRK
LOL, si eu am scris mai demul lui Verheugen si uite ce-am primit:


Dear Mr.....,
Thank you very much for your e-mail dated 5 July 2006 addressed to Vice President Verheugen concerning taxation of imported second hand cars in Romania.
Mr Verheugen's Cabinet has asked me to reply. According to the information received from the Romanian Ministry of European Integration the planned legislation on "eco-taxes for car registration" has been aborted. Should this turn out not to be the case (i.e. if the Romanian Government revives its plan to introduce the legislation in question) I would suggest that you address yourself to Ms Micole Wieme, Head of Unit "Control of the application of community legislation and state aid/indirect taxes" in Directorate General Taxation and Customs Union (micole.wieme@ec.europa.eu).
Kind regards,
Dr. Reinhard Schulte-Braucks
European Commission
DG Enterprise and Industry, Unit F/1
Avenue d'Auderghem 45, B-1049 Brussels
Tel +32 (0)2 2958173
Fax +32 (0)2 2969637
CatalinKRK
La mesaje nu se dau inapoi sa raspunda, cred ca au prea multe secretare care vor sa se dea importante...
air_wolf
eu n-as dori sa-i dau teapa ci doar sa platesc ceea ce se cuvine in raport cu masina detinuta. sincer mi se rupe de poluare atita timp cit acolitii guvernului taie padurile dar uita sa refaca fondul forestier.

uitati si un calculator de taxa
golfuletz
DA....am scris si eu dl-ui Fantaroni si am primit acelasi raspuns...sunt f.f.curios ce se va intampla si cum va reusi C.E. sa se impuna ?! :boxing:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.