Help - Search - Members - Calendar
Full Version: s.o. tour - instabilitate
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
cristian stefan94486
nu credeti ca skoda octavia tour combi in varianta standard (geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite) + pachet drmuri grele (comandat initial, nu montat in romania, asta si apropos ca, pacetul de drumuri grele ar folosi la ceva - eventual ca sa atingi toate gurile de canal inaltate si sa nu se sparga baia sau altceva, ALTFEL NU AU FACUT DECAT SA INALTE MASIMA PE PARTEA SPATE, IAR FATA E DESTUL DE JOS, ASTFEL REUSIND SA-I AFECTEZE DRASTIC TINUTA DE DRUM, CHIAR SI IN ORAS UNEORI) e un pic cam instabila (curbe, franare, balans, etc.) ?
astept pareri pertinente
multumesc :wave:
TLS-09
Incearca sa te exprimi in limba romana. Toti cei de pe forum o inteleg.
cristian stefan94486
daca ai nevoie de traducator iti pot recomanda cativa
DORU
Vad ca deja v-ati imprietenit blush.gif

Back to topic: pachetul drum greu din fabrica inseamna mai mult decat scut metalic si inaltatoare - arcuri mai tari, bara stabilizatoare mai capabila, protectii suplimentare sub masina. Cat despre inaltatoare, acestea se monteaza doar pe fata si masoara ~ 2,5 - 3 cm.
Cristian, masina ta e OK, spatele e un pic mai inalt dar e normal, e combi. Insa pe fata ai aceste inaltatoare care-ti ridica garda la sol la ~ 15,5 - 16 cm. Balansul de care pomenesti tine de suspensii, iar Octavia nu e masina sport, ci de familie. Ceea ce tie ti se pare tinuta de drum precara este de fapt masa mare a masinii care se distribuie intre puntii si pe care o sesizezi f bine la franari mai serioase.
Doru42706
Nu m-am uitat la specificatiile legate de lungime si greutate in plus fata de de o octavia 2 . Insa probabil ca ar fi avut un cuvant de spus si un ASR sau un ESP pus pe aceea masina. Eu am pachet de drumuri grele (este adevarat nu am o combi dar totusi) si nu ma pot plange de o tinuta de drum slaba. Se inscrie forte frumos in viraje stranse si la 120 km/h. Iar despre partea cu inaltatul eu unul o ador cel putin pentru faptul ca noile modele de borduri precum si trotuarele mai inaltate nu se constituie intr-un impediment.

Asa ca din partea mea pachetul de drumuri grele isi are mult mai multe beneficii decat dezavantaje.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.