Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Design - noua Toyota Corolla vs. Lexus IS
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan52141
Am compilat o imagine cu alaturarea dintre noua corolla si Lexus IS.
Dupa parerea mea asemanarile sunt mai mult decat evidente.
Intentia de apropiere intre designul celor doua masini este incontestabila, lasand la o parte calitatea materialelor si a finisajelor pentru interior se pare ca noua corolla este un mini Lexus IS, vezi si transmisia CVT cu padele care nu prea se gaseste pe o masina din clasa corollei si care de altfel a fost introdusa pe Lexus IS nu cu mult timp in urma deci relativ o noutate si aici.

Pe mine ma incanta si cred ca o sa fac pasul pentru un upgrade de la corolla mea smile.gif

Voi ce parere aveti?
(Vezi linkul de mai jos pentru o imagine mai detaliata)
http://forum.softpedia.com/index.php?act=A...t&id=181637
Dany_s
e prima data cand vad varianta asta de design pt noua Corrola. Esti sigur ca asta va fi? E ceva oficial?

Asa, se vad cateva elemente de design inrudite. Cea mai asemanatoare componenta este bumperul fata. In rest.....stopurile par o simpla evoluare dupa stopurile de pe corrola sedan USDM actuala, si faruruile aduc mai mult a Camry decat IS. Grila la fel.

Paddle shift-ul seamana f mult intradevar.
Dan52141
QUOTE(Dany_s)
e prima data cand vad varianta asta de design pt noua Corrola. Esti sigur ca asta va fi? E ceva oficial?

Asa, se vad cateva elemente de design inrudite. Cea mai asemanatoare componenta este bumperul fata. In rest.....stopurile par o simpla evoluare dupa stopurile de pe corrola sedan USDM actuala, si faruruile aduc mai mult a Camry decat IS. Grila la fel.

Paddle shift-ul seamana f mult intradevar.


Da, este oficial, asa va arata, este adevarat nu au reusit sa se apropie la detaliu de designul lui Lexus dar daca te uiti mai de departe .... aduc foarte mult.
Anuntul oficial:
http://www.toyota-europe.com/about/news_an...orolla_2007.asp
Dany_s
acum, n-are rost sa ne contrazicem aiurea, stii cum e cu perceptiile astea

eu singura asemanare cu adevarat o vad la bara fatza, un sunt farurile de ceata. In rest sunt elemente de Camry (faruri si grila ) si Corrola actuala (linia laterala si stopuri).

Oricum, combinatia e foarte foarte reusita si ma bucur ca n-o sa fie cealalta varianta care o vazuzem care nu arata deloc bine.
Mihai66305
Corolla sedan (care difera ca design de Corolla hatchback - aka Auris) mi se pare o incercare nereusita de a imita design-ul de altfel foarte reusit al Lexus-ului IS...
Dan52141
QUOTE(Mihai66305)
Corolla sedan (care difera ca design de Corolla hatchback - aka Auris) mi se pare o incercare nereusita de a imita design-ul de altfel foarte reusit al Lexus-ului IS...


Poate pe undeva ai dreptate dar oricum este un pas inainte fata de actuala corolla sedan ... parerea mea smile.gif
Andrei Suzuki
Pana la urma care iese?Corolla sau Auris? Ca eu intelesesem ca Auris este inlocuitorul Corollei.
Dan52141
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pana la urma care iese?Corolla sau Auris? Ca eu intelesesem ca Auris este inlocuitorul Corollei.


Japonezii au decis sa renunte la corolla hatch si sa promoveze un model nou in clasa asta cu un alt nume ... Auris.

Corolla sedan va merge mai departe cu acelasi nume, dar va avea o noua infatisare.
drabisan
Ce ma bucur ca nu sint singurul care a sesizat asemanarea. Cred ca baietii s-au gindit sa faca din Corolla un IS low price.
Sper ca urmatorul Avensis sa semene cu GS-ul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.