Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina pana in 13.000 DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ciobanu48342
Orice idee e binevenita!diesel sa fie si sa se incadreze in 13k.Eu m-am gandit la astra classic 2, corsa, fiesta si fabia.Daca mai e si altceva peste care am sarit sau daca imi puteti da cateva plusuri/moinusuri la fiecare model va multumesc!Am avut pana acum astra classic dar s-a intamplat un eveniment nefericit si e la fiare vechi acum, probabil de aceea si tind tot catre astra, sau poate datorita marimii..nu stiu. Cateva sfaturi ar fi binevenite
DORU
Te incadrezi la limita cred cu o Fabia 1.4TDI-PD 70CP Charm, este o optiune f buna iar motorul respectiv este f vivace pt 3 cilindri.
Cat despre consum, vei fi uluit de-a binelea: indiferent ca mergi normal sau o alergi de-i sar capacele, in oras nu-ti va depasi niciodata 6% !

Am realizat un drive-test cu ea si m-am uitat pe BC la consumul mediu realizat pe o distanta apreciabila. Te invit sa citesti topicul "Impresii drive-test" de pe aria "skoda" pt pareri complete. Eu iti spun sincer ca daca as avea bani de o a 2-a masina, as lua Fabia 1.4TDI 80CP fara discutie !!!!
Singurul motiv: Domne, mergi efectiv GRATIS ! biggrin.gif
sofer
Mergi gratis daca nu iei in considerare reviziile mai scumpe decat cea pe benzina.Depinde cati km faci...[/quote]
_Constantin_
Eu zic sa mergi pe un yaris, e mai spatios decat fabia si are o imagine mai proaspata. Motoarele sunt la latitudinea ta, beznina/diesel... ce-ti place tie.
ciobanu48342
va multumesc pentru raspunsuri!Yaris e mult peste bugetul meu din pacate...
Pt doru: Ce inseamna alergat???ca nu cred k alergata consuma cat consuma la mers normal.si pana la urma cu ce ai facut testu cu cea de 70 sau 80?poti sa imi spui si cate ceva de tinuta de drum?cam care a fost traseul?
Mihai66305
Eu as merge pe Corsa 1.3 CDTI 75 CP (sau 90 CP - care vine si cu o cutie in 6 trepte). Model nou, spatioasa, 5 stele EuroNcap, tinuta de drum f. buna. Fabia este un model cam uzat moral...
Dany_s
In banii astia te incadrezi la Clio Symbol 1.5 dci 80 cp full echipat. Restul sunt mult mai slab echipate la aceeasi bani.
T u d o r
Ba te inscrii chiar la Clio3 cu acelasi motor. Vezi ca e un test comparativ in AM&S de luna asta cu multe "mici", dar benzinare. Oricum, o parere poti sa-ti faci.
Fabia se va schimba la anul in primavara, asa ca e cam..veche. smile.gif
stefan44002
Ar merge si Hyundai Accent Crdi -are un motor diesel foarte bun si e bine echipata -intra la la ei pe site. Minusul principal- se asteapta mult la livrare.
_Constantin_
E bine ca nu ai multe optiuni, daca ai fi avut ar fi fost super nasol sa te decizi. blush.gif
DORU
QUOTE(ciobanu48342)
Pt doru: Ce inseamna alergat??? ca nu cred k alergata consuma cat consuma la mers normal.si pana la urma cu ce ai facut testu cu cea de 70 sau 80?poti sa imi spui si cate ceva de tinuta de drum?cam care a fost traseul?


Exista 2 vers, 70 si 80CP. testul l-am realizat cu varianta de 70:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=40
Cipp
Ti-ar surade un Grande Punto?
romb
ce mai buna varianta in cazul de fata (diesel , pana in 13k) este in mod evident Opel Corsa 1.3 cdti 90cp , 6 trepte , Edition Plus 12.850 E DDP.

iar cu tot respectul pentru Fabia masina si-a mancat malaiul , mai ales ca cel putin in opinia mea un motor in 3 cilindri este inacceptabil.
DORU
Romb, fara sa te contrazic cu nimic, aduc o completare: motorul 1.4TDI este o "grefa" a celui 1.9TDI (deci s-a renuntat la un cilindru).
romb
stiu Doru , tocmai de asta nu imi place , e un motor castrat.

intr-adevar ai dreptate TDI-urile consuma obscen de putin , mai ales asta de 1.4 dar cam aici se termina calitatile acestui motor , silentios nu e , puternic nu e ... ma rog masina e fiabila si probabil ar fi o varianta pentru cineva care vrea un consum mic de tot , dar oricum e depasita.
Mihai63349
Pai tocmai ce renunta la ele. A3 nou va avea common rail.
Mihai63349
Si eu zic ca Accent e o varianta buna.
DORU
QUOTE(romb)
Intr-adevar ai dreptate TDI-urile consuma obscen de putin , mai ales asta de 1.4 dar cam aici se termina calitatile acestui motor , silentios nu e , puternic nu e ... ma rog masina e fiabila si probabil ar fi o varianta pentru cineva care vrea un consum mic de tot , dar oricum e depasita.


Consumul e calitatea nr 1. Iar la putere am gasit deja solutia: remaparea aduce motoarele de 70/80CP la 105/115CP !! Ati citit bine.
In rest, Romb, ai dreptate. Insa depinde ce-si doreste proprietarul. Eu m-as multumi cu asa ceva pt a 2-a masina, ca Fabia RS e deja prea scumpa si e singura care mai merita din gama Fabia 1. arigato.gif
ciobanu48342
am intrat si pe site-ul fiatului sa ma uit la grande punto dar parca e cam scump si intre grande punto si corsa as alege corsa!ma tot candesc la astra classic II 1,7cdti...parca fabia e prea mica
R o b e r t
ciobanu, ce zici de mitsubishi colt? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.