Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adolescentii la volan: cu 230 kph in Subie WRX
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4
f1anatic
QUOTE
Teen racing home to beat curfew may have set reckless record 142 mph
http://www.post-trib.com/news/168882,Speed.article
December 12, 2006
By JON SEIDEL Post Tribune
A Valparaiso teen trying to stay out of trouble might have set new records this weekend, police said, when he was caught speeding along U.S. 30 at 142 mph.
"Most people's cars won't go that fast," Sgt. Tim Emmons, spokesman for the Porter County police, said.
Brandon D. Raap, 16, who has been charged with misdemeanor reckless driving, might have been going faster than anyone ever recorded on local roads, Emmons said.
He was stopped at 12:40 a.m. Saturday near Thornapple Drive, an area near one of Valparaiso's commercial shopping districts. He was cited for reckless driving and speeding in his 2004 Subaru Impreza, but he was not taken into police custody.
Raap explained his speed by telling officer John Brubaker he was late getting home and didn't want his parents to get mad at him. He's usually home by midnight, he told Brubaker, and he thought they might worry.


Tocmai am vazut si eu la TV. Deci pustiulica de 16 ani cu un 2004 Subaru Impreza WRX a fost oprit de politie dupa ce a fost inregistrat pe radar cu 142 mph. Copilul se grabea acasa nu de alta dar era 00:40 si ii era frica sa nu il certe parintii !

Cred ca putem discuta din nou cu totii pe tema asta...
1) la ce virsta e bine sa incepi sa conduci
2) ce masina este potrivita pt. un incepator.
3) ce a facut filmul ala 2 Fast 2 Stupid ...
4) cui ii va creste pretul la asigurare la masina ?
5) ce masini vor atrage din nou atentia sporita a organului ?
6) ce modificari avea ala la Subaru ca eu nu stiam ca sint atit de iuti

Partea frumoasa..."the hot little Subaru" - mentionat de 3 ori de catre comentatorii Fox TV cu precis aceste cuvinte.


Pe o nota serioasa...copii ca asta, de bani gata, pun in pericol viata lor si a altora. Copilul asta nu merita sa mai conduca macar 5 ani...si intre noi fie vorba nici taica'su nici ma'sa. Ce responsabilitate au parintii aia ? Plodul putea sa omoare lumea pe strada din cauza "dragostei parintesti". O fi cool sa te lauzi la scoala ca ai mers cu 142 (si probabil nu a fost prima data cind a mers atit de repede, acum a fost insa prins) dar idioti ca astia sint un pericol public, aduc reputatie proasta unei firme si face sa creasca asigurarea unor oameni pasnici care respecta limita de viteza.
f1anatic
Comentarii pe
NASIOC (North American Subaru Impreza Owner's Club)
(unde probabil activeaza dracul)
http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?p=16294915

cit si pe Legacy GT
http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=49788
florin55503
pusti din astia sunt peste tot. stiu un pustan care abia isi luase permisul si parintii i-au cumparat un hyundai coupe cu motor de 2.7 (nu incape comparatie dar...).seara de seara era pe strase cu pustoaice de 14, 15 ani si rupea masina in doua pana a izbit masina intr-un refugiu de tramvai.

vinae si a parintilor pentru ca le cumpara astfel de masini, dar pe de alta parte ma gandesc ca orice masina le-ar cumpara tot cat duce masina i-ar da. asa ca, probabil varsta si educatia e cea care conteaza pana la urma.
Alex-F1
Hehe....asta cu ajunsul acasa e o scuza ieftina, care cred ca o avea gagiul pregatita tot timpul, poate ca sa impresioneze umpic politaiu si sa zica ala "da, uite dom'le un baiat cuminte, care nu vrea sa iasa din vorba parintilor"! :bash: E mult intr-adevar 230 km/h, chiar si cu asa o masina! Banuiesc ca era singur in masina, ca nu am vazut sa scrie ceva de alti ocupanti... Oare daca avea si alti pasageri, ar fi mers mai incet? Da, probabil nu cu 230, ci cu 210! bicycle.gif Or fi tinerii americani mai emancipati si maturi inainte de termen, dar totusi io intotdeauna am zis ca 16 ani e o varsta prea cruda pt. a avea permis de conducere....18 ani e ok! Masinile incepatorilor ar trebui sa fie limitate electronic (de catre politie eventual) la o anumita viteza maxima, 150 km/h sa zicem, macar 1 an! Daca parintii juniorului sunt cu capul pe uneri si cu picioarele pe pamant, ala nu va mai pupa masina aia....poate nici alta for a while!

QUOTE(f1anatic)
Deci putzulica de 16 ani ...... Putza se grabea acasa


Waw.... blink.gif ...avem voie toata lumea cu de astea sau numai "unii"??? :bounce: As fi scris si io cu alte ocazii cuvinte similare, dar totusi m-am abtinut, ca-mi era frica sa nu iau iarasi un avertisment de ala gratuit ca cel pe care l-am luat la inceputuri de la....nu spui cine....persoana importanta... :angel:
ozz86651
Lasind la o parte ca dracul avea 16 ani si ca parintii sint dioti absoluti, viteza in sine nu e asa mare daca o privesti de pe partea aialalta a atlanticului. Ii mai dadeam si eu intr-o vreme peste 120mph (in Oregon am facut asta de chiar de mai multe ori, ala e statul ideal, drumuri superbe si 5 politai in tot statul, in 2000 de mile am azut o singura masina de politie , politia tribala intr-o rezervatie), da m-am linistit. Daca as fi singur pe drum nu e mare lucru da ceilalti nu se asteapta sa vii cu viteza asta. Acu, aoleu maica batrinetile, nici nu mai stiu cind am ajuns la 100mph ultima oara.
Da in Romania oricine isi ia bemeveu vrea sa treaca de 200kmh. Si acu imi amintesc cum la 17 ani cu un prieten cu carnet am furat dacia 1300 cu bari nichelate a lui ta-su si am bagat 135 pe 20 de km de drum drept cu copaci pe margine wallbash.gif. Cel putin asa arata kilometrajul si ia luat multe minute sa ajunga acolo biggrin.gif. Ti-am zis pe topicul alalalt ca adolescentii sint timpiti. Sau tu n-ai fost prin virsta aia? Daca eu aveam STi la 16 ani, nu cred ca mai eram viu.
florin55503
nu stiu cati dintr noi nu ar fi mers la fel de tare macar odata daca ar fi avut masina asta la varsta lui. si si-ar fi suit si un card de prieteni in masina. mie sincer la inceput mi-a fost extrem e frica si un an am mers ca un melc
A K U
Mda, se pare ca idiotenia nu are granite. Si in Romanica s-a umplut Internetu' de clipuri facute de copchii din astia cretini care se filmeaza in timp ce merg cu beameru' sau cu alte dracovenii cu 260 la ora. In cazul asta, parinti inconstienti, plodu' la fel, da macar are scuza ca la 16 ani trebuie s-o faci pe zmeu'. Oricum, e cam la fel ca aia care pleaca de la discoteca beti morti toti, se urca 8 blink.gif insi intr-o Dacie si ochesc primul copac, asta numai asa, ca a vrut soferu' sa le arate cum stie el sa ia virajele ca pe circuit. Problema cred ca are radacini mult, mult mai adanci, de educatie in primul rand. Si eu am avut 18 ani, si eu am avut pe mana Dacia lu' tata, da' n-am facut asa ceva.
f1anatic
Ai dreptate Alex, dar eram suparat tare...pentru ca sint afectat direct de treaba asta. Fie prin atentia sporita a organului, prin costul asigurarii care va creste, etc.

Dom'le...adolescentii au "tunnel vision" - ei se gindesc la consecintele finale: ma trage tata de urechi ca am venit tirziu acasa - nu la cele imediate: merg cu viteza, pot ma busesc, sa mor si sa omor si pe altii nevinovati.

Imi place ce se comenteaza: 230 kph nu e asa de mult ? E mult dom'le iti spun eu precis cit este: este de 2.6 X viteza legala. Eu inteleg sa o mai calci cu un spor de 15-30 kph in functie de drum (ex. 55 mph la 70 mph) dar nici sa faci aproape de 3 ori viteza legala. Ca in general asa se misca traficul iar oamenii se auto cenzureaza la viteza asta.

Carnetul de conducere si Bautura...am mai spus-o si o mai spun. America este in deplina contradictie: Ai 16 ani - poti lua carnet dar uite ca trebuie sa astepti pina la 21 pt. a bea alcool legal. In schimb la 18 ani iti poti vota liderii si bineinteles pleca la oaste pt. a ucide alti oameni. Parerea mea este ca 16 ani este prea devreme...si probabil ar trebui 21 de ani facuta virsta pt. toate - drepturi depline de baut, fumat , condus, omorit, whatever.

Teenage drivers - nu au voie sa mearga decit cu + un pasager in masina si este aplicata un curfew (stingera) - nu au voie sa circule dupa ora 11. Eu sincer le-as pune acest regulament celor de 18 ani, cind ar fi virsta legala pt. carnet (as schimba-o de la 16 anisori) si sa aiba regulamentul asta pina la 21 de ani.

Si fratilor pot sa va spun cinstit ca eu cu masina nu am ajuns niciodata la asemenea viteze. Nici macar cit spunea Ozzie. De altfel top speed ma intereseaza mai putin - mult mai fascinanta este acceleratia.
HalbaSus
Prima mea masina dupa 18 ani a fost o dacie supernova... viteza maxima atinsa in ea a fost 120, nu de alta dar cu dacia aia nici acum nu as merge mai tare... senzatia ca masina urmeaza sa se desprinda de pe asfalt (o senzatie care nu reflecta neaparat realitatea, ca supernova nu e o masina chiar atat de instabila) activeaza brusc spiritul de autoconservare. Cu toate astea am trecut prin numeroase faze in care puteam sa fac prostii destul de mari, si nu neaparat din cauza vitezei.

In ceea ce priveste atentia sporita a organelor... ei vor urmari compactele albastre cu eleron mare si jante aurii, nu sedanurile negre.
Costanza86138
da... eu am luat permisul la 20 de ani, acu am 21 spre 22 biggrin.gif intr-un an si cateva luni am facut aprox 22.000 de km cu masina din semnatura si cu o dubita FIAT Doblo de 62 de cai! Maxim am mers cu 165 (atat era pe bord, deci un 150 si ceva real) undeva intr-o vale la intrarea in jud Iasi dinpre Roman. In general merg cam cu 100-120 in afara pe unde se poate si cam 60 in oras (noaptea)! 230...??? Nu! Am o singura viata totusi!
mike.omega
Tocmai au dat la stiri cum unu cu permis de 2 sapt a infipt Passatu in 3 masini si un stalp, pe o straduta ingusta prin Ploiesti parca, irelevanta locatia dar foarte relevant este faptul ca NU invatam sa conducem la scoala de soferi sad.gif
Oricat de buni ar fi instructorii, experienta tot pe strada de unu singur o capeti asa ca drive safe!

PS: ce bine e de noi astia tinerii, ce naspa e tot de noi astia tinerii care ajungem prin spitale ca nu stim sa struim fieru blush.gif
HalbaSus
QUOTE(mike.omega)
Oricat de buni ar fi instructorii, experienta tot pe strada de unu singur o capeti asa ca drive safe!


Foarte foarte adevarat... mi se pare aproape irelevant la ce varsta obtii carnetul (16, 18, 21) mult mai important e sa supravietuiesti cumva primii 10-20 de mii de km. Sa inveti sa conduci cu adevarat. Poate daca tipul ar fi avut cateva experiente mai neplacute (o franare brusca la viteza mare, un mic derapaj, o depasire "la limita", etc...) nu ar mai fi mers cu 230 km/h pentru ca isi dadea seama de ce se poate intampla.

Pe de alta parte nu trebuie neaparat sa fii incepator ca sa mergi cu viteze nebunesti... stirea e veche dar tot simt nevoia sa o postez:

QUOTE
Presedintele clubului de fotbal Poli Timisoara, Emil Rosianu, a fost prins de aparatul radar, in noaptea de sambata spre duminica, circuland cu masina prin judetul Braila cu o viteza de aproape 250 de kilometri la ora, in masina fiind si doi copii minori. Potrivit politistilor braileni, Emil Rosianu a plecat din Braila si se indrepta in viteza catre Bucuresti, la volanul autoturismului sau, Audi A8, alaturi de el fiind si doi copii minori. Cand a fost surprins de aparatul radar, el avea 247 de kilometri la ora, iar politistilor nu le-a venit sa creada ce arata inregistrarea aparatului radar. "La coborarea unui pod, am depistat cu tehnica de masurare a vitezei autoturismul Audi A8 cu numarul B-9147 in timp ce rula cu viteza de 247 km/h inregistrat si filmat video de aparatul radar. Cel in cauza urca podul, deplasandu-se de la Braila spre Slobozia", a declarat agentul sef Cristian Nita, de la IPJ Braila. Seful Politiei Rutiere brailene a declarat, ieri, ca in toata activitatea lui nu a mai auzit sa se fi inregistrat pe radar o asemenea viteza.
Dany_s
totul tine de educatie......dar sincer ii dau dreptate lui Ozz....cand esti tanar (si nu numai) faci o gramada de tampenii. Am facut si eu, si cred ca majoritatea.
F1natic, zici de acceleratie , de acord, dar care acceleratie? pana la 100, 120, 160? Care ar fi o limita acceptabila?N-ai facut 100-200 cu nimeni pana acum?

230 nu e asa mult dar depinde ENORM de masina si conditiile rutiere.

Carnetul de la 16 ani in multe locuri e o necesitate, avand in vedere distantele enorme si lipsa de transport in comun. Eu as lasa si 15 ani. Insa pe ce as pune restrictie pana la 21 ar fi pe masini si as face examenele mult mai grele. Chiar daca un tanar o sa duca orice masina ar avea la viteza maxima, totusi ma gandesc ca daca ar fi in masini mici electrice/semi-electrice/motorizari mici cu o viteza maxima limitata la 120, ar fi mai bine overall oricum.

Insa e extrem de greu sa implementezi astfel de reguli.
f1anatic
QUOTE(Dany_s)
F1natic, zici de acceleratie , de acord, dar care acceleratie? pana la 100, 120, 160? Care ar fi o limita acceptabila?N-ai facut 100-200 cu nimeni pana acum?

230 nu e asa mult dar depinde ENORM de masina si conditiile rutiere.

Carnetul de la 16 ani in multe locuri e o necesitate, avand in vedere distantele enorme si lipsa de transport in comun. Eu as lasa si 15 ani. Insa pe ce as pune restrictie pana la 21 ar fi pe masini si as face examenele mult mai grele. Chiar daca un tanar o sa duca orice masina ar avea la viteza maxima, totusi ma gandesc ca daca ar fi in masini mici electrice/semi-electrice/motorizari mici cu o viteza maxima limitata la 120, ar fi mai bine overall oricum.

Insa e extrem de greu sa implementezi astfel de reguli.


Eu testele de acceleratie nu le fac decit de la 120 la 160. Mile pe Ora.

Frate...o masina nu trebuie sa mearga cu mai mult de 100 mph = 160 kph. Este ultra mega uber supra arhi suficient. Cred ca 0-60 mph e tot ce ma intereseaza.

Cite despre ideea cu 15 ani NO WAY ! That"s insanity !

Lasa ca sint si la Pep Boys si Murrys tot felul de motorete de copilasi care sint cumparate fara permis si apoi le folosesc dracii pe strada, si le mai si modifica (arata ca niste mini motociclete). Nu numai ce la fac mai iuti dar fiind atit de mici nici nu le vezi in oglinda retrovizoare. Aici se confisca daca esti prins cu ele pe strada. Prin Italia era moda cu mini-masinute limitate electronic ? Pina s-au prins dracii ce sa le faca. NO WAY.
TLS-09
Sa fim seriosi, la 16 ani nu esti copt la minte, ca sa zic asa. In mod normal nu le-as da o masina pe mana . De ce sa fie la 16 ani masina o necesitate sa le dea scuter domne nu masina.
croitoru27802
QUOTE(TLS-09)
. De ce sa fie la 16 ani masina o necesitate sa le dea scuter domne nu masina.



Corect....dar ia gandeste`te putin....la 16 ani daca le dai un scuter....il modifica...si sa cazi la 70-80 la ora...si sa nu ai nici casca sad.gif no way...mi se pare aiurea...de ce sa nu recunosc...am 16 ani si am scuter....la 15 ani i`am furat masina lu` unchimiu din garaj care are numere vechi si am inceput sa dau ture prin oras....zburam...acum cand stau si ma gandesc la ce am putut face ma gandesc ca putea sa iasa urat rau de tot...asa k....parerea mea...e ca daca nu ai permis mergi cu bicicleta:bicycle: ...si permis categoria B la 18 ani wink.gif eue mai am de stat...tongue.gif pana atunci beer.gif smile.gif
TLS-09
Pai il lasi pana la o capacitate cilindica.....cam cat gaz e intr-o bricheta.L-ai prins ca umbla la motor l-ai ars, pana la majorat umbla pe jos iar parintii platesc o amenda de sa-i cocoseze.
O lege perfecta nu prea exista oricum ar fi ea este partial incalcata. Oricand se va gasi un jr. de bani gata care sa ia masina lu tata si nici macar sa nu aiba permis. Dar nu despre astia e vorba aici.
Daca-i dai scuter,macar se imprastie al mic pe sosea daca nu are destul minte, dar asa daca-i dai masina mai ia si cativa nevinovati cu el in groapa.Si daca nu vrei nu-i iei nici scuter il trimiti cu autobuzul si gata.Aici legea nu te obliga ea doar permite. Tonul il dau parintii.
Problema e ca legea prea permisiva creaza premizele unei conduite inconstiente. Practic ii pune la indemana toate mijoacele: masina, permis etc. Nu-i da ceea ce nu poate da oricum :educatie, simt de raspundere etc.
Tocmai de aceea legea este proasta in cazul respectiv.
Reglementeaza o activitate (conducerea pe drumurile publice a unui autoturism de catre un minor) , fara ca respectiva activitate normata/reglementata sa fie imperios necesara la nivel social.
ozz86651
Mergi tu cu scuterul la -20 de grade si mai vorbim. Apoi scuterul e mult mai periculos pentru ca soferii trec cu nepasare peste el.

Primul lucru care ar trebui sa se faca ca sa se mai potoleasca asta este ridicarea limitelor de viteza cu 20mph. Limita de viteza e o chestie de perceptie. Pe aclasi drum in Ro ar fi 135kmh (85mph) si in NY de exemplu 55mph (90kmh). Nu mai spun de germania. Diferenta e prea mare. E ca virsta de sexual consent, 15 ani in Ro vs. 18 in US. Nu poti sa vorim de rau moral absolut in conditiile astea. Cind imi spui 55mph ora limita pe o strada unde un pusti a putut sa o tripleze si sa traiasca, e clar ca limita aia e gresita si mult sub conditiile drumului. Daca limita era normala, 85mph, vorbeam acum de o depasire mult mai mica. De fapt poate nici nu mai depasea, ca ii era suficient.
TLS-09
Da majori cati ai vazut cu scuterul la -20 de grade. Sa ia autobuzul iarna ca nu pateste nimic te asigur.
Da la chestia cu ridicarea limitelor de viteza zau ca nu te-am inteles.
Dany_s
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(Dany_s)

F1natic, zici de acceleratie , de acord, dar care acceleratie? pana la 100, 120, 160? Care ar fi o limita acceptabila?N-ai facut 100-200 cu nimeni pana acum?

230 nu e asa mult dar depinde ENORM de masina si conditiile rutiere.

Carnetul de la 16 ani in multe locuri e o necesitate, avand in vedere distantele enorme si lipsa de transport in comun. Eu as lasa si 15 ani. Insa pe ce as pune restrictie pana la 21 ar fi pe masini si as face examenele mult mai grele. Chiar daca un tanar o sa duca orice masina ar avea la viteza maxima, totusi ma gandesc ca daca ar fi in masini mici electrice/semi-electrice/motorizari mici cu o viteza maxima limitata la 120, ar fi mai bine overall oricum.

Insa e extrem de greu sa implementezi astfel de reguli.


Eu testele de acceleratie nu le fac decit de la 120 la 160. Mile pe Ora.

Frate...o masina nu trebuie sa mearga cu mai mult de 100 mph = 160 kph. Este ultra mega uber supra arhi suficient. Cred ca 0-60 mph e tot ce ma intereseaza.

Cite despre ideea cu 15 ani NO WAY ! That"s insanity !

Lasa ca sint si la Pep Boys si Murrys tot felul de motorete de copilasi care sint cumparate fara permis si apoi le folosesc dracii pe strada, si le mai si modifica (arata ca niste mini motociclete). Nu numai ce la fac mai iuti dar fiind atit de mici nici nu le vezi in oglinda retrovizoare. Aici se confisca daca esti prins cu ele pe strada. Prin Italia era moda cu mini-masinute limitate electronic ? Pina s-au prins dracii ce sa le faca. NO WAY.


Insanity sau nu, sunt cateva state americane in care este 15 varsta, nu 16 biggrin.gif

Pai ori faci 120-160 mph, ori 120-160 kph?

Parerea mea e ca infrastructura de autostrazi extraurbane americane ar permite fara probleme ridicarea limitei de viteza la 140 kph.

Eu nu ma refeream la mini-moto sau scutere. Alea-s si mai periculoase.

Ci la masinute gen Smart. bine, nu Smart propiu-zis , dar aceeasi idee, Masini micute relativ sigure, cu ajutoare multe electronice (ESP, ABS etc) si cu motoare foarte limitate. Sigur ca, o sa fie unii care o sa se gandeasca cum sa le modifice, dar deja o sa fie mult mai putini. Ar fi imposibil de eliminat dar cred eu ca ar scadea mult numarul celor care ar merge cu viteze de gen 230 pe autostrazi.
HalbaSus
Eu i-as cumpara copilului meu scooter doar daca m-as satura de platit pensia alimentara si m-ar fi parasit orice sentiment patern... c'mon... that's crazy... mai degraba scapi intr-o masina decenta la 100 km/h decat de pe un scooter la 50 km/h (mai ales daca mai mergi si fara casca).
James Kilowatt
Argumentul referitor la varsta minima este contrazis de intreaga discutie.... daca la 16 sau 18 ani esti prea tampit ca sa conduci, babacii care au 35 sau 40 care dau masini de 250CP pe mana unor asemenea pusti cum sunt? smile.gif
TLS-09
Nu-i chiar asa.Mereu schimbam datele problemei. Acuma e fara casca.... bine ca ala din postul initial avea frane .
Vorbim despre conditii normale. Daca junioru e la fel de tampit ca si parintii nu mai conteaza ca-i pe scuter sau in Hummer.
Atunci sa le dea masini dar sa limiteze drastic viteza legala dar si electronic pe aceea a masinii.
f1anatic
Nu stiu cine a zis ca la 16 ani e nevoie de masina sau motorizare pentru a te deplasa...dar te pot asigura ca nu e adevarat. Ca june la 16 ani singurul mod de transport adecvat este bicicleta - si cu aia pe trotuar (ca pe aici nu prea umbla lumea pe trotuar) cu casca pe creier si atit. Te asigur ca in vestul salbatic, Europa, USA; Canada vine si te ia autobuzul scolii de acasa sau poti folosi cu incredere transportul in comun. Iar pt. Romania...toti anii de scoala i-am facut per-pedes...(rar cu bicicleta) si nu m-am mai plins.

Aici masina este un "status symbol" pentru pustanii de liceu si bineinteles locul primelor aventuri amoroase unde pot sa pipaie gagica. Nu prea diferit nicaieri in lume dar va asigur ca prin definitie, adolescentul este plin de hormoni si fara simt de responsabilitate globala. Mai amesteca fetele, bautura si teribilismul virstei...si iese cu coliva.

Cind voi avea copii, sint bineveniti sa se bucure - de la o virsta adecvata - cu taticul lor la karting, etc...dar masina nu pupa decit la 18 ani, Subaru cu rev limiter-ul la 3500 rpm (adica valet mode). Rev Limiter FTW !
fishbone
E plin aici la mine orasul de pustani sub 24 de ani la volan de tot felul de V8-uri nesimtite, multe tunate. Avem o prezenta puternica aici de tuneri pe domestice, hot rod enthusiasts, etc. Ca doar ce altceva sa faca omu' intr-un stat plin de porumb in afara de a mesteri pe masina si a se uita la fotbal ... Acum 3 saptamani intr-o noapte cand ma plimbam cu sotia prin oras si, admit ca-mi cautam de-o liniuta, 5 minute dupa ce ne-am intors intr-o intersectie un gagiu intr-un Camaro Z28 era de-a latul in ... cimitir. Literalmente, a rupt un stalp, a rupt un gard si a intrat in cimitir, proptindu-se de-a latul intr-un pom. A scapat din cate inteleg dar mi-am dat seama ca daca plecam 5 minute mai tarziu puteam fi in dreptul lui cand i-a dat talpa dobitocu'.
Multi mor pe-aici din cauza ca sunt novice si au motoare nesimtite. Parinti inconstienti care le fac cadou odraselor pe la 16-18-21 de ani V8-ul, cheile si numa' bine copile!
Am mers si eu cu 135mph pe autostrada noaptea in Minnesota acum o luna si ceva, ca atat imi permite limitatorul. M-am "dat" cu un Cobalt SS si un Crown Vic trucat. It was fun. Ce viteza mi s-a parut si cand ma gandesc cum se circula in Germania .... sunt un n00b.


A da, o faza tare. Copchil in Challengeru' lu ta-su, sambata seara, nimerim amandoi la acelasi semafor. Evident ca nu-mi cautam de lucru cu asa ceva dar nebunu'i da blana la 40mph si o pune de-a latul in mijlocul drumului in fata mea. Evident am franat, il ocolesc mergand chinuitor de incet si ma uit la el. Tipul era alb ca varul, clar ca s-a cacat pe el la faza aia. Cu unele masini nu-i de joaca. M-am dat si cu un Pontiac GTO, ca pasager. Primele 3 trepte aderenta zero. Cand mi-a venit mie randul n-am putut, ca eram cu dealerul si sotia langa mine, n-am vrut sa-mi sara in cap nici unul nici altul.
f1anatic
Fishbone, my man, eu zic sa te lasi te sportul asta...retire while you're still ahead. Eu unul sincer nici nu caut si nici nu ma dau. Mia vine cite unul buzna peste mine si il mai pun la punct daca se poate...dar si aia se intimpla 1 din 10 opportunitati. Si in general...am cam 3 asemenea ocazii pe an. Sincer...nu ma baga nimeni in seama cu Subaru meu. Si cred ca nu ma baga in seama...nu ca s-ar fi prins ca sint masini mai iuti. Legacy arata ca orice Camry. Adica banale si lente.
fishbone
M-am lasat dar uneori, mai ales cand e sotia plictisita, merge una mica in limitele vitezei smile.gif
Si pe mine ma ignora lumea toti cred ca masini precum Eclipse are teh shit, mai mare placerea cand au treaba doi in masini similare s-apar tzop si eu in graba mult mai mare decat ei.
Eu zic sa ne punem neoane sub masini si aripi de-alea ca de avion pe portbagaj. O sa fim pimpi.
ozz86651
QUOTE
Ca june la 16 ani singurul mod de transport adecvat este bicicleta - si cu aia pe trotuar (ca pe aici nu prea umbla lumea pe trotuar) cu casca pe creier si atit. Te asigur ca in vestul salbatic, Europa, USA; Canada vine si te ia autobuzul scolii de acasa sau poti folosi cu incredere transportul in comun.


Da si dupa aia ia arma lu ta-su si impusca vreo 5 la scoala ca se timpeste de atita stat in casa. Eu am stat un an in USA fara masina, in zona relatv civilizata, campus, autobuz, tren cu NY la fiecare juma de ora sau o ora. Am crezut ca innebunesc. In Ro am stat cam toata viata fara masina si n-am simtit. Diferenta majora. De care transport in comun vorbesti tu? nu toata lumea traieste in NY sau San Francisco sa aiba autobuzul la doi pasi. Bicicleta are limitari majore, de exemplu ploaia sau frigul. Si nu ajungi nicaieri cu ea, asta e problema. In Ro in 3km ai jdemii de cinemauri teatre, baruri, restaurante, cofetarii, parcuri. Aici in 20 de km ai cel mult un rahat de mall naspa si citeva benzinarii, daca ai ghinionul sa fii intr-o zona mai rurala. Am mai zis eu ca imi pare rau pentru orice pusti de aici. Dany zice ca nu, dar el uita ca nu se compara Montrealul cu Arkansasul.
Cit despre trasport public sigur, ma faci sa rid. Daca nu-l cunosti pe ala din Chicago, te duc eu in niste ture in NY de albesti daca esti la 11 noaptea singur in vagonul de metrou.

In Ro intradevar problema e usoara. Nici o masina, nu-i nevoie.
PS: toate masinile pe care le stiu eu te omoara la 3500rpm.
Dany_s
[quote="ozz86651"][quote]

Da si dupa aia ia arma lu ta-su si impusca vreo 5 la scoala ca se timpeste de atita stat in casa. Eu am stat un an in USA fara masina, in zona relatv civilizata, campus, autobuz, tren cu NY la fiecare juma de ora sau o ora. Am crezut ca innebunesc. In Ro am stat cam toata viata fara masina si n-am simtit. Diferenta majora. De care transport in comun vorbesti tu? nu toata lumea traieste in NY sau San Francisco sa aiba autobuzul la doi pasi. Bicicleta are limitari majore, de exemplu ploaia sau frigul. Si nu ajungi nicaieri cu ea, asta e problema. In Ro in 3km ai jdemii de cinemauri teatre, baruri, restaurante, cofetarii, parcuri. Aici in 20 de km ai cel mult un rahat de mall naspa si citeva benzinarii, daca ai ghinionul sa fii intr-o zona mai rurala. Am mai zis eu ca imi pare rau pentru orice pusti de aici. Dany zice ca nu, dar el uita ca nu se compara Montrealul cu Arkansasul.
Cit despre trasport public sigur, ma faci sa rid. Daca nu-l cunosti pe ala din Chicago, te duc eu in niste ture in NY de albesti daca esti la 11 noaptea singur in vagonul de metrou.

In Ro intradevar problema e usoara. Nici o masina, nu-i nevoie.
PS: toate masinile pe care le stiu eu te omoara la 3500rpm.[/quote]

Eu chiar sunt f de acord cu tine in ceea ce priveste faptul ca in momentul cand ai iesit dintr-un oras mare, esti mort fara masina.
Masina iti da libertate de miscare enorma. Intr-un oras foarte mare si cosmopolit, da, bicicleta si transportul in comun sunt de ajuns(la limita sa zicem pt un tanar, dar oricum e mai bine cu masina), dar vorba aia, in Arkansas, e f f greu fara masina. Si la mall ca sa mergi tre sa iei Greyhound-ul biggrin.gif
f1anatic
Subaru de vinzare

Acum este de vinzare.
fishbone
Misto, i-au dat parintii bani sa si-o bricoleze bine de tot.
Butoanele de pe usa sa moara mama ca sunt identice cu cele de pe Nissan si per total cu handle cu tot aduce a Sentra. Or fi facute de acelasi fabricant.
HalbaSus
Mi se pare mie sau totusi 142 mph nu e un record in adevaratul sens al cuvantului. Adica probabil e recordul de viteza inregistrat de radarul politiei in statul Indiana, dar cred ca orice STI stock poate atinge aceasta viteza... Daca mergea cu 200 mph era o treaba... am vazut filmari cu STI-uri carea ajungeau la 300 km/h (nu pe bord ci pe un kilometraj digital aftermarket).

In rest ce pot sa zic despre masina... culoarea masinii si culoarea jantelor reflecta personalitatea indoielnica a proprietarului...
fishbone
Hai sa fim seriosi, 140mph sunt doar 222km/h, sunt convins ca alearga in jur de 250 ca de nu inseamna ca pot face STi-uri daca-mi dau jos limitatorul :boxing: Parca explica si in articolul original ca este recordul inregistrat de politia locala, deci nici macar ceva national. La Pontiac GTO limitatorul incepe la 160mph de exemplu, sunt convins ca l-a prins pe careva pe-acolo.
HalbaSus
Fastest Speeding Ticket in the World - May of 2003 in Texas - 242mph (389 km/h) in a 75mph (120 km/h) zone. The car was a Swedish built Koenigsegg which was involved in the San Fransico to Miami Gumball3000 Rally.

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_ticket

Asa ca lasati-l pe baietas in pace, ca doar se plimba si el incetisor biggrin.gif
A K U
Gumball? Mai degraba Screwball... :ban:
DRAGOS
Legat de faptul ca in sua si canada carnetul se ia la 15-16, este o necesitate, distantele sunt foarte mari, ca sa cumperi o paine mergi 20 de km. Legat de tembelul ala care a lergat cu masina dla 230 la ora problema este ca luarea carnetului la 15 ar trebuii sa impuna si un test pshologic amanuntit. La varsta asta exista o gramada de smintiti. Am 16 ani si recunosc ca mi-ar placea sa iau carnetul mai devreme dar pe alta parte imi dau seama ca stiu persoane de 16 ani care cred ca nici la 40 nu o sa aiba minte mai multa. Stiu un "amic" care e baiat de procuror si merge de 1 an de zile fara carnet prin Ploiesti si cel mai tare ma ingrijoreaza este ca stiu cata minte are tipul (cam cat o musca beata) si ca este intr-adevar un pericol public. Si mie sincer viteza de de 220 kmh mi se pare absolut fabuloasa, la viteza aia ai nevoie de culoar de zbor, mai ales in romania. Am mers pe a2 cu unchiul meu cu 260 si stiu ce inseamna, insa doar pentru scurt timp si unchiul meu are facuti cam 1 mil de km de cand are carnet si deci are experienta necesara. Dar pentru a ajunge la 220 la ora la 16 ani se pare fabulos. Trebuie sa ai carnet de mult timp pentru a capata reflexele necesare mentinerii masinii pe drum la viteza aia. Si cred totusi ca in momentul in care iti iei carnetul(nu conteaza varsta, poate fi 18,20,35,40 nu conteaza) trebuie sa iti acorzi un timp pentru a te invata cu masina si pentru a-ti forma reflexele.
ozz86651
NIMENI, nici macar Ayrton Senna, nu are experienta necesara pentreu 260kmh pe un drum public. Unchi-tu s-a jucat cu nepasare cu viata ta si a altora.
Pe de alta parte sint curios ce masina era aia. Pina si astea serioase sint limitate la 250.
Mariacu
Sunt de acord cu tine referitor la experienta la viteze ridicate, si asta din proprie experienta! Acum vreo 3 ani am mers cu 295km/h pe autostrada Soarelui, a fost palpitant la vremea respectiva dar nu as mai face asa ceva acum pentru nimic in lume! Atunci mai era cum era, dar acum a crescut enorm numarul de masini, practic nu mai exista vreo portiune de drum unde sa mergi cu viteza fara sa pui in pericol participantii la trafic. Acum nu merg cu mai mult de 150km/h pe autostrada sau acolo unde perimte drumul. Prefer sa ma rezum la la accerleratii de la 0 - 100km/h, asa cum spunea un coleg de pe forum, desi si aceste sprinturi sunt cam daunatoare....
T u d o r
Mariacu, ti-ai luat permisul inapoi? biggrin.gif
Mariacu
Da, de anul trecut! biggrin.gif

Sa vezi ce cuminte sunt acum....de atunci nu am mai fost oprit, am devenit un exemplu! blush.gif
T u d o r
smile.gif) lasa ca rau nu ti-a facut.... Uite ce cetatean model esti... wink.gif
DRAGOS
legat de masina: mercedes cl65 amg un pic aranjata si legat de faptul ca sa jucat cu viata noastra sunt perfect de acord, si a doua oara nu a mai facut-o din simplul motiv ca viteza aia e absolut inutila, se merge pe portiuni foarte mici, riscuri foarte mari si castigul legat de timp extrem de mic
f1anatic
QUOTE(Dragos100682)
legat de masina: mercedes cl65 amg un pic aranjata si legat de faptul ca sa jucat cu viata noastra sunt perfect de acord, si a doua oara nu a mai facut-o din simplul motiv ca viteza aia e absolut inutila, se merge pe portiuni foarte mici, riscuri foarte mari si castigul legat de timp extrem de mic


Dude...listen. Indiferent daca ai 16 ani sau 60 de ani, daca ai un mil. km experienta sau esti clona lui Michael Schumacher; indiferent daca ai Mertz AMG sau Wartburg - limitele de viteza sint puse cu un scop: salvarea vietilor omenesti si a mediului. Voi fi primul sa iti spun ca pe unde traiesc eu limitele de viteza sint PREA MICI (90-110 kph in marea majoritate) dar 260 kph prin locuri publice - indiferent daca este autobahn prin Nemtia sau autostrada I-90 din Chicago la 2 AM cind cele 6 benzi pe sens sint goale cit vezi cu ochii in fata si in spate - este absolut o nebunie.


In priviinta tuturor adolescentilor care sint prinsi cu viteza; nu stiu care e legea...dar eu le-as lua permisul cel putin pina la 25 de ani. Acum vreo 4 zile am vazut la TV un reportaj cum ca nu stiu ce companie locala a inventat nu stiu ce tehnologie prin care parintii pot instala camere video in masina copiilor si pot observa cum conduc si ce fac in masina...in direct (streaming video). Si apoi era sugerata ca alternativa limitarea vitezei prin reglaje electronice. Sint ceva cu care sint absolut de acord. Nu stiu...poate mai putin cu video (poate au si ei vreo gagica si stiu eu ce mai fac in masina - e placerea lor) ) Dar atita vreme cit eu cind ma duc la restaurant si trebuie sa fac valet parking si ii pun si eu limitatorul de viteza...nu vad de ce nu ar face si parintii la fel. Daca as avea copii la virsta condusului - cu siguranta as face acest lucru. Ah si don't worry - astia dintre voi care cred ca aceste limitatoare de viteza pot fi "alterate" de catre copiii/ parking boys inventivi...va asigur ca simplu spus NU se poate.
air_wolf
daca s-ar vrea s-ar face urmarire prin gps. cit, unde, cu ce viteza, ce strazi - etc. si asa n-ai mai avea decit sa te duci dupa o cursa si sa-ti predai carnetul. se va ajunge si acolo, acum ca spatiul de stocare e foarte ieftin si pot fi salvate track-uri intregi pentru orice masina.
a3des
Eu imi amintesc ce puteam face la 18 ani si acum mi se face parul maciuca cat eram de inconstient. Daca as afla ca odrasla mea ar face asa ceva as snopi-o in bataie, mai bine sa o omor eu decat sa se omoare singura si sa mai omoare si nevinovati.
Pur si simplu eram departe de a avea mintea coapta la 18 ani.
Probabil ati urmarit si voi cazul tinerilor cu Porschele care s-a izbit in Constanta de copac si au ars 3 tineri de bani gata.
Parerea mea e ca parintii nu sunt destul de responsabili si asigurarea nu poate rezolva asta, pentru ca daca banii sunt destui asigurarea nu este o problema.
James Kilowatt
Eu nu sunt de acord cu supravegherea stricta... sunt de acord cu limitarea performantei, insa nu cu trackingul gps sau supravegherea video.

Copiii din ziua de azi sunt supravegheati non-stop, chipurile pentru binele lor. Cand scapa de supraveghere si dau de libertate (adica pleaca la facultate) nu stiu ce sa faca cu ea si o proportie ingrijoratoare ajung alcoolici, drogati sau in pom cu masina. Sau complexati carora le e frica si de umbra lor.
Daca se extinde problema asta si de la 18 la 25 ani nu se rezolva nimic... discenramantul nu vine cu varsta ci cu experienta. Daca traiesti intr-o gradinita pana la 35 ani tot un idiot ramai.

Discernamantul si responsabilitatea se invata, si nu vin doar cu varsta... si mai bine il inveti facand greseli de copil cand esti mic decat facand greseli de adult cand esti mare....

La urma urmei noi cei care postam aici am supravietuit varstei nebuniilor, nu vad ce avem noi in plus fata de astia care sunt acum la vasta asta.
ozz86651
Mie mi-e frica de altceva: de la suypravegherea si limitarea minorilor sa nu ajunga sa se generalizeze. O idee e introdusa treptat, pas cu pas si pina te trezesti ai fost spalat pe creier ca ai nevoie de ea. Mai e o chestie: eu cred ca acceleratia e o pedala la fel de importanta ca si frina. Viteza te salveaza la fel cum te salveaza frinarea. Fa tu depasire pe contrasens cu limitare si ai sa vezi ce periculos e. Exemple mai sint. Apoi poti sa conduci pina in viteza legala si sa fii foarte periculos, ca chinezii sau batrinii. Incet dar parca-s legati la ochi, nici sa semnalizeze nu vor, nici sa se uite, nici sa judece. Sint cazuri in care poti sa ai senzatii si la 30mph, incearca pe gheata si zapada smile.gif.

S-a ajuns in ziua de azi sa nu se mai accepte un proces asa banal si natural ca moartea. Nimeni frate nu mai vrea sa dea ortu popii. Parte din motive financiare: omul isi sacrifica viata ca sa se bucure la 65 de ani si toata lumea TREBUIE sa prinda 65 de ani. Pentru asta ar sacrifica orice libertati.
Eu am facut multe chestii cind eram mic. Pentru multe din ele in vest aterizam drept in inchisoarea de minori. Sint bucuros ca nu a fost asa. Acum poate as fi fost infractor de drept comun.
Pe de alta parte nu vreau un drac cu masina sa dea in mine si sa ma spulbere.
Nici nu mai stiu ce vreau biggrin.gif. Vreau limite de viteza decente pe care sa nu mai vreau sa le sparg. Ar fi mult mai safe sa mearga toata lumea cu 130-140kmh in loc de jumate cu 100 ca-i legal, 49% cu 130-140, si 1% daca tot au spart limita se duc pina la 160 si peste. 130 e o viteza sigura daca toata lumea merge asa dar devine foarte nesigura daca esti singurul si trebuie sa faci slalom. Limitele de viteza nu te salveaza... eu cedez nervoz la 90kmh, oricite amenzi mi-ai da tot o depasesc.
Lucas
Eu sunt de parere ca , parintii sunt vinovati in totalitate. Nu copilul e de vina ca merge cu 260 . Parintii sunt fiindca nu i-au acordat o educatie corespunzatoare. Si mai sunt de parere ca prima masina nu trebuie sa fie puternica. Ar mai fi un factor , si anume acela cu libertatea care l-a explicat cineva mai sus. De exemplu eu am 20 de ani. Am o educatie pot sa spun buna. Sunt un om mai calculat din fire si recunosc , asa cum sunt eu mai calculat , daca parintii ar fi fost de bani gata si mi-ar fi luat o masina potenta, 90% as fi fost in copac deja. Dar in schimb mi-au dat un Tico. Recunosc ca si cu tico`ul am facut destule si acuma ca ma gandesc mi se face piele de gaina pe maini. Dar , am luat aminte din astea , si mai ales fix dupa greseli. Am inteles ca nu e bine sa mergi cu 130 cu Tico-ul cand am simtit ca imi fuge masina de sub mine ( cred ca am prins o denivelare mai sanatoasa ) si nu am mai mers cu viteza aia...si exemplele pot continua. Eu sunt de parere ca , daca prima masina nu este potenta , realizezi mult mai repede ca aia nu e bine , aia nu e bine , etc si nu vei mai face nici cu o masina potenta mai incolo. Bine-nteles ca depinde si de educatie. De exemplu sunt foarte multi carora parintii le-au luat o dacia 1310 de 20 de ani si tot fac pe nebunii pe sosele ( ba pe schumacher , ba pe Sainz , ba pe Vin Diesel din fast & furious ). Ei bine, in acest caz eu cred ca parintii sunt de vina pentru educatia acordata copiilor , sau pentru ca nu discuta destul cu ei sa ii faca sa inteleaga ca nu e bine sa faci aia chiar daca baiatul/fata are 18 ani si s-ar zice ca stie sa distinga ce e rau de ce e bine. Trebuie sa recunoastem ca tentatia e mare , vrei sa vezi cum e sa mergi cu X viteza , sa te lauzi ca ai mers cu X cu masina ta , sa ajungi la zona rosie a vitezometrului. In momentele astea, trebuie ca parintii sa iti deschida ochii si sa iti aduca aminte ce pericole sunt daca faci asta.
Parerea mea , desi sunt adolescent si sunt mai calm , este ca permisul de conducere ar trebui sa fie dat la cel putin 25 de ani.
James Kilowatt
Eu nu sunt convins ca ajuta... la 18 sau la 25 ani tot incepator esti la inceput. Iar unii care iau permisul la 40 ani sunt pericol public.
Poate ar trebui ca scoala de soferi sa fie mai lunga, incat atunci cand ajungi sa conduci singur sa ai deja oarece experienta.
HalbaSus
Desigur accidentele "spectaculoase" care au loc in timpul curselor de masini cu masini scumpe sunt cauzate in mare parte de tineri cu masini puternice. Dar procentual eu cred ca nu tinerii sunt responsabili pentru mortalitatea de pe sosele. Soferii "profesionisti" de dube si dacii papuc sunt cel putin la fel de periculosi daca nu mai periculosi, batrani cu masini la fel de batrane care au uitat sa-si ia medicamentul sunt si ei periculosi, oameni "maturi" care vin de la un chef cu masina dupa ce au baut cantitati enorme de alcool, oameni obositi care conduc de peste 10 ore si uita sa se mai asigure cand intra in depasire... desigur si tinerii teribilisti sunt un pericol, dar raportat la numarul total de accidentel fatale cred ca sunt sub 20%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.