Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Cod Rutier ne-a facut varza!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
eugen94705
Sute de aspiranti la statutul de sofer pica, zilnic, `cu brio` proba teoretica a examenului pentru obtinerea permisului auto. Ei se plang ca nu au avut timp sa invete. Emotii, lacrimi, tanguieli, perseverenta, injuraturi la adresa politistilor. Sute de tineri care se si vad soferi - desi nu stapanesc foarte bine legislatia sau semnele de circulatie - rude venite sa-i incurajeze si instructori auto se inghesuie la intrarea in amfiteatrul Scolii de soferi `Ilioara`, din Capitala.

Este a doua zi in care examenul se sutine in baza noului Cod Rutier, intrat in vigoare la 1 decembrie. Intrega suflare asteapta cu sufletul la gura rezultatele la proba teoretica.

La un moment dat isi face aparitia unul dintre politistii-examinatori care anunta cu un aer impasibil: `Din cei 164 de candidati prezenti in sala, in prima serie, au fost admisi numai 92. Ceilalti, 72, ati picat `cu brio!``.

Apoi, `respinsii` sunt strigati, pe rand, si le sunt inmanate dosarele pentru a-si putea incerca din nou norocul. Unii dintre ei sunt chiar felicitati de politisti pentru performantele deosebite: au reusit cu greu sa `impuste` doua-trei puncte, din cele 22 de care aveau nevoie pentru a fi admisi.


Chestionarele sunt mult mai grele

Sase permise pe ora
air_wolf
or sa va varzuiasca si impozitele, si asigurarile si benzina.
altfel eu ma bucur - de alti soferi incompetenti nu prea mai avem nevoie...
booneK9
dom'le, din partea mea n-au decat sa ne cheme la retestare. Numai sa nu se aplice procedeul cu spaga. Sunt prea multi amatori / ageamii pe sosele. Din aia care au citit legislatia rutiera in 1946 si cred ca simplul fapt ca au juma' de milion de kilometri la bord ii scuteste de a fi corecti. Si, cu tot respectul, dincolo de o anumita varsta valabilitatea permisului de conducere trebuie limitata... Dar asta e alta discutie.
Asadar, sa se aplice legea, egal si fara discriminari.
florin55503
problema noului cod rutier e , nu faptul ca se pica la greu la examen-poate e mai bine asa-, ci faptul ca desi impune o serie de chestii de bun simt aplicarea lor fara sa existe o infrastructura cat de cat omoara traficul.

vorbesc despre faptul ca nu mai e voie sa se mearga pe linia de tramvai. s-a mancat astfel o banda de circulatie mai ales ca pe cele mai multe strazi pe banda de langa trotuar sunt parcate masini. si colac peste pupaza mai s-au montat si niste semafoare (victoriei) si s-au construit niste sensuri giratorii(razoare) care incurca si mai mult circulatia. de cand cu aplicarea noului cod rutier circulatia si asa groznica a devenit infecta
air_wolf
semafarele din victoriei sint mai mult decit necesare. am facut victoriei vreo 5 ani zilnic si daca nu te bagai stateai ca fraierul pina sa te lase cineva sa treci. plus citi si-au facut masina sa se uite dupa colt... acum e perfect, civilizat, asa cum trebuie.
florin55503
sa te fereasa dumnezeu sa vii de pe paris la 6 seara.
air_wolf
pe paris am lucrat biggrin.gif asa ca stiu cum era. si stiu cum e si acum. inainte treceam odata cu pietonii
florin55503
se face o coada incredibila. prefer sa o iau pe aleea alexandru si sa intorc la stuia aviatorilor
_Theo_
picau multi si inainte smile.gif) cand am dat eu (am luat din prima biggrin.gif fara shpaga) din 173 inscrisi 63 am trecut smile.gif) si in ziua aia au zis examinatorii ca am fost multi. tongue.gif oricum vin multi retardati sa dea de examen...nu stiu sa scrie sau sa citeasca si hai dom'ne sa ne luam permis. luau tziganii 5,6,7 puncte din 26 posibile! mai mai ca le venea examinatorilor sa ii pocneasca. sunt unii de dau de 7-8 ori si nu iau si tot nu se lasa ei cred ca le fac o favoare examinatorilor venind la testare. :minigun: :bandit: :boxing: e un examinator ... preda...de face o baza de astia respinsi de iti e tie rusine pentru prostia lor...
Cipp
Cel mai fain e atunci cand faci stanga intr-o intersectie si il vezi p'ala din fata care face tot stanga, ca vine spre tine. Te gandesti: ocolim centrul intersectie i pe vechi sau pe nou!
eddie
Da,si eu am patit o data chestie ca asta....Chestia cu virajul la stanga,fara ocolirea centrului imaginar al intersectiei se poate practica numai in intersectii mari,nu in intersectii de drumuri,dintre care unul are doar o banda de mers pe sens.Aici risti sa ramai pur si simplu in cazul unei intersectii mai aglomerate,fata in fata cu cei care pleaca pe verde din partea stanga.
Andrei Suzuki
Sincer,mie faza asta cu noul cod mi se pare doar o scuza pt cei ce pica examenul.Atat.
TLS-09
Asa e in fond aveau timp sa-l invete de 10 ori.
ivghenie74744
eu unul parca tin mai mult la permisul meu acum
safie din cauza punctelor?
booneK9
Pan'la urma si faza cu punctele e ok.
Dupa ce o incasezi o data, te mai domolesti.
wxr
Sincer chiar era nevoie de un cod mai drastic. Eu sper sa se si aplice conform legii si sa mai scapam de toti idiotii de pe sosele.

Sunt prea multi cei care iau permisul de conducere si habar n-au ce-i aia masina, respect in trafic si reguli de circulatie. Unii sunt chiar semi-analfabeti, ma mir cum naiba reusesc sa ia permisul, chiar si cu spaga, daca ei nu sunt in stare sa-si scrie numele corect (vazut cu ochii mei).

Inca vad destui "smecheri" "destepti" care depasesc coloane la semafor, sau se baga in fata coloanei oprite la trecere caii ferate. Majoritatea sunt "soferi profesionisti", adica papucari, microbuzisti, camionagii.

Daca vreunii dintre voi va simtiti, incetati cu porcariile astea, nu ajutati pe nimeni. Probabil ca acumulati injuraturi si blesteme intr-o zi cat un om obisnuit in 10 ani. Si pe urma va vedem rasturnati sau striviti de un TIR. Din pacate o data cu voi mor si oameni nevinovati.

Bineinteles, exista si exceptii, dar cu o floare nu se face primavara.


EDIT: scuze de ton, dar chiar azi dimineata era sa il pup pe unul cu un papuc cu defectiune la stop pe frana.
sorin37756
De ce oare Parchetul nu se autosesizeaza sa-i intrebe de avere pe acesti
examinaterminatori, si pe rudele lor!?


Sau poate la unii turta e dulce dintotdeauna si asa fi-va in veci, AMIN!


Cei care au carnet si acum fac pe grozavii, sa nu uite ca nu au invatat condusul nici in 20 ore, nici in 100. Asa ca este foarte relativ.
Doar spaga de care se tot aude este rusinea absoluta a Militiei noastre comunitare.
_Theo_
ai dreptate biggrin.gif la toate colturile se aude de spaga data la oras dar nimeni nu recunoaste existenta ei.
Mihai44627
[quote="wxr"]Sincer chiar era nevoie de un cod mai drastic. Eu sper sa se si aplice conform legii si sa mai scapam de toti idiotii de pe sosele.

Inca vad destui "smecheri" "destepti" care depasesc coloane la semafor, ....

Daca vreunii dintre voi va simtiti, incetati cu porcariile astea, nu ajutati pe nimeni. Probabil ca acumulati injuraturi si blesteme intr-o zi cat un om obisnuit in 10 ani. Si pe urma va vedem rasturnati sau striviti de un TIR. Din pacate o data cu voi mor si oameni nevinovati.

ai dreptate wxr...codul trebuia schimbat..cu toate ca nu prea stiu ce s`a schimbat in el..doar din auzite..cu punctele si alte prostii...dar na...spaga o sa fie tot timpul si punctele alea nu se vor aplica asa cum trebuie...parca imi aduc aminte ca despre punctele alea se vorbea pe la tv si acum 3-4 ani dar nu stiu sa fi zis cineva "mi`a luat carnetul pt ca am avut prea multe puncte".si daca tot e cu puncte si amenzi...pai sa se faca si contestatia la tribunal..si in cazul in care nu se prezinta politistul....sa castigi procesul...sa iesi fara amenda si fara puncte...asa mi se pare corect...dar imi aduc aminte ca mi`a zis cineva care lucra pt guvern ceva de genul "tu vrei sa te judeci cu statul ma?" si a inceput sa rada...pe scurt..."mai bine lasa`te". aia cu stanga cum e? ca am citit pe aici si ceva de facut la stanga.....masinile acum trebuie sa se intalneasca pe partea din dreapta a caroseriei sau cum era inainte?

smecheri aia....lasa`i ca poate si tu ai facut destule "smecherii" si ai zis ca i`ai pacalit...ti`a parut bine...daca te tine portofelul fa smecheriile pe care le fac ei.eu nu am nimic inpotriva lor atat timp cat nu e in pericol viata altor participanti in trafic.
oricum...stiu cum era pe la podul ala din regie..cum vii dinspre IDM, ca era coloana de km si km...normal ca te apuca nervii si te bagi pe sina de tranvai si depasesti pana ajungi in fata.amenda era 750000 cica in 48 de ore....dar cum amenzile nu erau penale....nu se plateau niciodata smile.gif
si hai lasa`i pe aia cu treburile lor...ca nu se lasa nici unu de asa ceva pana cand nu i se ia pemisul pt 2-3 luni.si cu muritul...mor unii cand se dau jos din masina nefiind unul dintre cei care depaseste coloanele. no?
RUE
in KSA la noi in firma este afisata pt noii sositi de afara parte din lege in limba engleza: speed limit in titlu
- intre 140 -160 amenda 600 SAR (162 usd) si o noapte la parnae.
- intre 160-190 amenda (cred ca mai mare) si 3 zile la parnae.
- peste 190 ai amenda si 7 zile la parnae...
cred ca si masina se supune unui arest pe o saptamana sau depinde si de viteza avuta.

va convine?
eu am gasit asta doar dupa ce joi am mers cu 180 si ieri vineri sub 160.
de azi voi fi la maxim 140.

la noi nu se poate?

http://www.newz.ro/stiri/o-mie-de-euro-un-...ere_n26128.html
sorin37756
[quote="Mihai44627"][quote=wxr]Sincer chiar era nevoie de un cod mai drastic. Eu sper sa se si aplice conform legii si sa mai scapam de toti idiotii de pe sosele.

Inca vad destui "smecheri" "destepti" care depasesc coloane la semafor, ....

Daca vreunii dintre voi va simtiti, incetati cu porcariile astea, nu ajutati pe nimeni. Probabil ca acumulati injuraturi si blesteme intr-o zi cat un om obisnuit in 10 ani. Si pe urma va vedem rasturnati sau striviti de un TIR. Din pacate o data cu voi mor si oameni nevinovati.

ai dreptate wxr...codul trebuia schimbat..cu toate ca nu prea stiu ce s`a schimbat in el..doar din auzite..cu punctele si alte prostii...dar na...spaga o sa fie tot timpul si punctele alea nu se vor aplica asa cum trebuie...parca imi aduc aminte ca despre punctele alea se vorbea pe la tv si acum 3-4 ani dar nu stiu sa fi zis cineva "mi`a luat carnetul pt ca am avut prea multe puncte".si daca tot e cu puncte si amenzi...pai sa se faca si contestatia la tribunal..si in cazul in care nu se prezinta politistul....sa castigi procesul...sa iesi fara amenda si fara puncte...asa mi se pare corect...dar imi aduc aminte ca mi`a zis cineva care lucra pt guvern ceva de genul "tu vrei sa te judeci cu statul ma?" si a inceput sa rada...pe scurt..."mai bine lasa`te". aia cu stanga cum e? ca am citit pe aici si ceva de facut la stanga.....masinile acum trebuie sa se intalneasca pe partea din dreapta a caroseriei sau cum era inainte?

smecheri aia....lasa`i ca poate si tu ai facut destule "smecherii" si ai zis ca i`ai pacalit...ti`a parut bine...daca te tine portofelul fa smecheriile pe care le fac ei.eu nu am nimic inpotriva lor atat timp cat nu e in pericol viata altor participanti in trafic.
oricum...stiu cum era pe la podul ala din regie..cum vii dinspre IDM, ca era coloana de km si km...normal ca te apuca nervii si te bagi pe sina de tranvai si depasesti pana ajungi in fata.amenda era 750000 cica in 48 de ore....dar cum amenzile nu erau penale....nu se plateau niciodata smile.gif
si hai lasa`i pe aia cu treburile lor...ca nu se lasa nici unu de asa ceva pana cand nu i se ia pemisul pt 2-3 luni.si cu muritul...mor unii cand se dau jos din masina nefiind unul dintre cei care depaseste coloanele. no?[/quote]

Nu stiu cine sta sa citeasca nuvele, dar cred ca unii s-au indepartat de subiect. Autorul s-a referit la stupizenia examenului de sofer, de excesul de zel, in conditiile in care se stie ca acest exces urmareste aducerea la disperare a candidatilor si sutici in buzunarul examinatorilor.

Cei speriati de cat de periculosi pot fi unii la volan, ar trebui sa-si faca mai intai o autoanaliza si sa tina cont ca exigenta examenului este una Garciuleasca, in nici in caz una care sa le aduca siguranta pe sosea, ci dimpotriva.

Examenul e prost conceput, pentru ca ar trebui sustinut numai dupa ce s-a dat posibilitatea elevului de a sofa 1-40 saptamani cu o ruda sau un prieten.

Sau loviti cat puteti in cei care n-au carnet, indepartandu-va de miezul afacerii, si va veti simti siguri si ne"injurati", cum spune rumanul de mai susi pana la proba contrarie, cand loviturile aplicate celor incepatori se vor intoarce impotriva voastra, a avansatilor.
Mihai44627
oare ce ai vrut sa zici?
oare cat de "in sigurantza" ar fi daca un incepator ar conduce alea 40 de saptamani cu un prieten? ce il invatza prietenul? sa se intoarca cu frana de mana? sau sa faca liniute de la semafor la semafor?....a....da...ii mai zice si cum sa claxoneze dupa "gagica aia buna" de pe trotuar dupa care sa intoarca capul dupa ea....sa vada el daca s`a uitat aia....bune alea 40 de saptamani...inveti multe wink.gif
stiu cam ce vrei u sa zici dar na...nu merge in romania....sa faci cum e in US si canada...sa iei permisul mai devreme si sa conduci 8 sau 12 luni cu un membru al familiei sau un alt adult care are permisul de mai mult de 4-5 ani.sa nu ai voie sa conduci dupa ora 12 noaptea...sa nu ai voie sa iei in masina mai mult de 2 persoane......dar na...conduc astia pe aici unde sta lumea cu frica de politie...dar ia imagineaza`ti romania.
oricum..."stupizenia" cum zici tu..nu este examenul din romania...e chiar bun examenul....e greu, ceea ce e bine...macar legile sa le stie dom` sofer daca nu stie sa "conduce". "stupizenia" este domnul examinat....ca nu invata.vrea sa sara in scaunul soferului fara macar a sti semnele de circulatie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.