Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Octavia 2 (2.0 FSI, 150CP, DSG 6 viteze) - Impresii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Dragos94606
Va salut. Tocmai am facut un test drive prelungit cu Octavia 2 (caracteristicile de mai sus) - mi-au lasat-o baietii o zi sa o testez, ca optiuni nu stiu exact unde sa o incadrez, pentru ca e mai mult decat Elegance (tinand cont de Xenon, trapa electrica, Tunnel Light, Senzor Ploaie, Oglinzi cu Anti-orbire, ASR etc).N-avea piele decat volanul si schimbatorul, mi-as dori "full leather", nu stiu cat costa, insa revenind la IMPRESII, principala a fost ca merg cu o limuzina, probabil si din cauza ca m-am invatat cu un Golf III (1994, 2.0). Am citit cateva sute de posturi referitoare la Octavia 2 insa nu prea inteleg de ce impresiile au fost in unele cazuri, proaste. Nefiind in Ro (acum in Dubai), pot sa va spun ca mi se apleaca de Toyote, Corrola atinge 30% din nr de masini, iar Camry inca 30%. Am fost la showroomul Toyota, si chiar daca pretul este sub Octavia, optiunile lipsesc cu desavarsire. Foarte adevarat, piesele de schimb sunt o gluma in comparatie cu Skoda sau VW in general, insa nu sunt adeptul "hai sa conduc ce conduce toata lumea", iar in Dubai masinile japoneze sunt la putere, bine, cu exceptia celorlalte cu motoare de 5-6 litri (4x4) si ma refer la toate marcile care le produc si care isi au un nr urias de fani pe aici. Dar sa nu divagam.
As dori impresii de la cei care au condus masini cat mai apropiate ca optiuni si motorizare de DEMO car-ul pe care l-am incercat si io, pentru ca sunt foarte placut impresionat de ce am vazut.
silviu40187
Eu am devenit turbo-dependent; nu mai sunt obisnuit sa tin masina in ture ca sa am cuplu bun. Practic nu prea simti cei 150 CP decit daca esti la turatia corecta. FSi-ul cu care am mers nu avea DSG; Masini cu DSG am condus dar nu cu varianta asta de motor. Din pacate pretul este inca ridicat. (avantajele nu cred ca le contesta nimeni).
DORU
Si eu am condus masini cu DSG, dar combinate cu motorizari TDI. Dublul ambreiaj este excelent, insa sincer nu stiu cum merge cu FSI.

Asa cum spune si Silviu, si eu conduc motoare turbo de 5 ani si FSI e aspirat...
a3des
Cutia automata de pe O2 2.0FSI NU este DSG.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.