Help - Search - Members - Calendar
Full Version: martor aprins la bord la fabia!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
danmatyas
un amic si-a luat o fabia elegance 1.4i. i se aprinde, cateodata, la bord un martor care arata un motor. ce poate fi? sa fie sonda lambda? mersi pt sfaturi.
V L D
Daca nu sta mult timp aprinsa e de la benzina sau un scurt circuit , cel mai bine e sa o duca la verificare deoarece sunt sanse sa fii atins sonda.Succes
Francisc92174
salut

aceeasi problema am si eu cu Fabia elegance , i-mi sta martorul de la motor aprins, se mai stinge cateodata.
Am fost la service si mi-au zis ca trebuie sa schimb sonda lamda dar nu este o urgenta obligatorie dar cu timpul trebuie facuta!
danmatyas
si eu m-am gandit ca e sonda lambda de vina.si la tipu asta i se tot stinge si i se aprinde.inca cateva intrebari va rog: ce ulei trebuie pus in 1.4 mpi? si in ce cantitate? e pe lant sau curea? la cati km se schimba ? mersi smile.gif
danmatyas
stiti cumva cat costa sonda? la reprezentanta si in comert smile.gif
Alex72641
Cand am facut revizia de 40k am facut si un test motor. In ce a constat: motorul a fost tinut la o turatie inalta pentru ceva timp, se revenea la turatie joasa si iar la inalta. In acel moment, din cate am inteles, catalizatorul era foarte incins. Practic acel martor asta iti indica. S-a stins dupa 2-3 ore, timp in care eram innebunit ca mi-au stricat aia masina.
DORU
Dan Florin, pt preturi apeleaza Compexit. In comert o sonda este mai ieftina decat la reprezentanta, insa garantia poate fi mai mica pt produs.

Pt preturi mai bune vezi (nu fac reclama nimanui, dar sunt surse alternative la service-uri):

www.volksparts.ro
www.gradinariu.ro
www.pieseautomobile.ro
www.autostilrmt.ro

In privinta distributiei si uleiului recomandat, iti sugerez sa apelezi la cartea de service a masinii, acolo sunt descrise toate amanuntit. Sau la un consilier service la Compexit. Multumesc pt intelegere.
danmatyas
mersi pt sfaturi.speram ca imi dati un pret pt sonda.cartea masinii e in germana de aceea intreb de ulei.
a3des
Pentru autoturisme cu intervale fixe de service (15.000 km) la motorizarile pe benzina se pot folosi uleiurile :
VW 501 01
VW 502 00
VW 504 00
DORU
Marcile agreate sunt Aral si Castrol... le recomand in aceasta ordine.
Francisc92174
Eu am fost la dealer saptamana asta sa ma interesez cit ma costa sonda lamda fata si mi se pare destul de mult dar trebuie schimbata 750 Ron.Pe Fabia ca a mea EURO 4 sunt 2 sonde :sonda lamda fata care costa 750 si sonda lamda spate care este mai ieftina si costa 440, deci prietenul tau ar trebui sa faca un tester pe ea sa vada care este cea stricata.
robert92637
QUOTE(Francisc92174)
.....deci prietenul tau ar trebui sa faca un tester pe ea sa vada care este cea stricata.


Din decembrie pana acum poti fi sigur ca masina este de mult reparata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.