Help - Search - Members - Calendar
Full Version: INSCUT vs BDT vs ALTII (ex.)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Miu87084
care sunt mai buni privind profesionalismul si preturile .(privind reviziile) arigato.gif
R a z v a n
IN ACEST MOMENT exista trei dealeri mari si lati:

1 Mazrom Motors cu service la Romcar Motors Bucuresti
2 BDT Bucuresti
3 AutoXedos Focsani

Toate aceste trei entitati sunt autorizate sa vanda si sa service-eze marca Mazda. In perioada imediat urmatoare vor mai fi examinati si aprobati in retea si alti dealeri, numele lor va fi facut public atat in presa prin comunicate de presa cat si pe www.mazda.ro care pentru moment e in renovare.
Victor64536
Razvan, tu lucrezi la Mazrom?

La firma asta am vrut sa fac eu prima vizita la showroom, dar nu exista firma serioasa care are situ in constructie de 2 ani, asa ca am renuntat.

Mie perosnal la BDT serviceul mi se pare marfa(exclud showroomu, care afirm sus si tare: EVITATI, cumparati din alte parti).

La INSCUT nu am fost decat pt tinichigerie/vopsitorie, treaba care nu o mai repet, a iesit varza.
Octavian88440
Evita BDT. Mai ales daca e vorba de ceva pentru care trebuie sa lasi masina pe mana lor.
Au intotdeauna foarte mare grija sa nu cumva sa ramai fara vreo amintire de la ei: o zgarietura mica pe consola, sau una mai mare pe portiera sau una mai adanca in tabla, sau mai multe pe plasticul de pe montant sau o cheie briceag stricata... cum pot si ei :bandit: :bash:

Scrisesem mai detaliat dar s-a resetat calculatorul, ideea e ca baietii se poarta frumos cu tine si isi baga ceva in obiectul muncii, adica masina ta. Daca ai noroc sa observi inainte sa semnezi de primire si refuzi masina, o mai cosmetizeaza ei putin. Altfel, "la revedere". :evil:


O sa postez detalii cevamai tarziu pe celalalt forum, unde suntem colegi de topic. beer.gif
lucian39835
In mod sigur profesionistii in mecanica auto au propriul lor atelier, daca insa lucreza cu factura sau fara factura, e numai problema lor.
Mi-am cumparat o Mazda6 de curand din Bucuresti si vroiam sa o testez inainte de a plati. Nu sunt din Buc si am rugat si eu prietenii sa ma indrume undeva unde sa pot face o testare computerizata pentru masina. Ei bine optiunile au fost Romcar, Inscut si BDT, exact in ordinea asta. La Romcar imi trebuia programare si cea mai apropiata ca data era in 3 ian 2007. De BDT mi se spusese de cam prea multe ori sa ma feresc asa ca a ramas Inscut. Am sunat, m-au programat a 2-a zi dimineata si mi s-a comunicat ca ma costa doar 500000 lei. Totul suna foarte bine. Totusi, cand am ajuns la testerea propriu-zisa am constatat (fara tester) ca baietii aia habar nu aveau sa umble la calculator, nu mai zic de rezolvarea problemelor. Asa ca am mers , la recomandarea unui prieten, la "un particular", care a lucrat intr-un service in tinerete si se pricepe putin.
............lasand amanuntele la o parte, am plecat foarte multumit si cu bani in buzunar.
Si sa stiti ca asta e cel mai recent exemplu, si nu e singurul de anul asta. Asa ca eu unul sunt lamurit, cine intradevar stie meserie lucreaza in particular, ca doar nu e nebun sa lucreze pe 10-15 mil si sa aiba 10 sefi care nu il lasa sa plece acasa atunci cand vrea.
Miu87084
Joi 21 decembrie am dat telefon in jurul orel 8:30 la INSCUT pentru o programare . Mi-a raspuns un `boschet` ca altfel nu pot sa-l numesc si vorbea foarte frumos bla bla bla, l-am intrebat daca am vreo sansa sa fac o revizie la 30.000 km pentru vineri 22 decembrie. Spre suprinderea mea mi-a raspuns da , dar cica ori veniti dimineata la ora 9 ori dupa ora 18:30 cand se termina programul ca in rest s-ar putea sa fie super aglomerat , am zis OK vin dupa ora 18:30 ca eu sunt din Buzau si mai am treaba pana la aceea ora. I-am mai precizant inca odata, dom`le e vorba de maine, nu de saptamana cealalta ca vreau sa plec si eu de Craciun , si zice ca da asa ramane , dupa ora 18:30 ca or sa fie mai liberi si se ocupa repede de masina mea.
Vineri 22 decembrie ora 18:45 am ajuns acolo , am intrat cand ma uit mai bine la Mazda luminile in service stinse , la Mercedes baietii inca lucrau la un autobuz, am intrat acolo si i-am intrebat daca stiu de cei de la Mazda, oamenii mi-au zis ca unii sunt plecati de la 14 si altii de la 16-17 ,povestitunde-le exact ca mai sus ei mi-au zis ca nu a fost nici macar aglomerat .Am ramas blink.gif .

Concluzia mea : baietii de la INSCUT probabil au vrut sa faca si ei un bonus de Craciun de pe urma mea (de aceea m-au programat dupa 18.30 cand probabil pleca sefu`) dar de stupizi ce sunt au uitat :bash:

De la portari am luat un numar de telefon al unui sef(director) INSCUT , telefonand am constatat ca nu am cu cine sa vorbesc deoarece respectivul era `aburit` pe la vrun party pe undeva. Deci am lasat balta si am plecat acasa super enervat si cu gandul de a face o sesizare la Mazrom.

Oricum mai bine ca au uitat sau ce or fi facut pentru ca nu aveam garantia ca-mi schimba toate cele necesare pt revizie. :ban:

Momentan am facut revizia la BDT care s-au miscat `repede` (2ore jumate) iar pe deasupra au fost amabili si ieftini . (418 RON revizie 30.000km ) in comparatie cu INSCUT care au zis ca ma costa 750 RON :bandit:
Miu87084
QUOTE(Octavian88440)
Evita BDT. Mai ales daca e vorba de ceva pentru care trebuie sa lasi masina pe mana lor.
Au intotdeauna foarte mare grija sa nu cumva sa ramai fara vreo amintire de la ei: o zgarietura mica pe consola, sau una mai mare pe portiera sau una mai adanca in tabla, sau mai multe pe plasticul de pe montant sau o cheie briceag stricata... cum pot si ei :bandit: :bash:

Scrisesem mai detaliat dar s-a resetat calculatorul, ideea e ca baietii se poarta frumos cu tine si isi baga ceva in obiectul muncii, adica masina ta. Daca ai noroc sa observi inainte sa semnezi de primire si refuzi masina, o mai cosmetizeaza ei putin. Altfel, "la revedere". :evil:


O sa postez detalii cevamai tarziu pe celalalt forum, unde suntem colegi de topic. beer.gif


daca nu ascult de ce zic altii asa imi trebuie......azi am spalat masina si am gasit pe ea un punct de 1 mm putin infundat pe portbagaj (au scapat ceva pe ea) . Cu 2 zile inainte de servisare am sters masina cu mana mea deci am inventariat-o iar in urma cu 2 ore pana la service am bagat ceva in portbagaj si nu era. :bash:

Mentionez ca e singurul punct de pe masina in 32.000km si culmea gasit la 1 zi dupa service wallbash.gif (acum trebuie sa bag 3 pastile de cap si un somnifer ca sa-mi treaca )
Eu nu suport puncte si punctulete pe masina deci in primavara trebuie sa bag la vopsit portbagaju :bandit:
Dar prostia se plateste...trebuia sa verific masina inainte de predare si la primire dar asta e !
Macar Romcar au plus in privinta asta.....cu verificarea masinii.

O sa revin cu o poza a punctului :bandit: as vrea sa-mi exprim nervi pe forum dar acum totul e in zadar.

Asa-mi trebuie :romania:
......cred la urmatoarea revizie o sa fiu prezent in masina ca la spalatoriile automate.
TLS-09
QUOTE(Miu87084)
Asa-mi trebuie :romania:[/b] ......cred la urmatoarea revizie o sa fiu prezent in masina ca la spalatoriile automate.


Vezi asta am apreciat eu la Skoda in Timisoara, macar te lasau sa stai linga masina la revizie.
lucian39835
QUOTE(TLS-09)
QUOTE(Miu87084)


Asa-mi trebuie :romania:[/b] ......cred la urmatoarea revizie o sa fiu prezent in masina ca la spalatoriile automate.


Vezi asta am apreciat eu la Skoda in Timisoara, macar te lasau sa stai linga masina la revizie.


Nu prea va inteleg. Adica nu e voie sa stai linga masina atunci cand se lucreaza la ea?
Am fost la Inscut pentru testare si , credeti-ma, eu am bagat-o in atelier, eu am scos-o. Nu stiu care a fost parerea lor dar o data ce platesc vreau sa vad si pentru ce.
TLS-09
Depinde de politica firmei, foarte multe dintre ele nu te lasa in service.O chestie normala in Europa dar nu si in Romania probabil pana la [color=darkred][/color]01 ianuarie 2017!
Miu87084
poza cu punctul.....dupa cum va ziceam e singura chestie aparuta pe masina mea in 1 an si 32.000 km :bandit: chestie constatata imediat dupa servisare odata cu folosirea portbagajului.




CRG
arata chiar nasol. Credeam ca e doar tabla sarita, dar vad ca e infundata binisor.. sad.gif
Octavian88440
Imi pare rau ca ti s-a intamplat si tie. Prima oara doare cel mai tare :cry:
Dup-aia te obisnuiesti si uiti... pana te trezesti deodata ca saptamana viitoare ai programare pt indreptat tabla. Atunci te apuca din nou smile.gif

De curiozitate, in ce loc ai facut revizia? La sediul de pe Virtutii stiu ca se putea sta langa masina, ceea ce am si facut la prima revizie. Daca ai vedea ce forja baga prin parculetul ala cu masinile... Doar trebuie sa verifice comportamentul la turatii inalte, nu?

P.S. N-am mai scris si nici nu mai scriu povestile de groaza cu BDT-ul ca imi fac sange rau degeaba. Important e ca acum am masina impecabila la exterior, fiindca ultima oara s-au pacalit nitel (au polishat o usa in plus, cu zgarieturi asemanatoare dar capatate intr-o parcare) blush.gif
Miki61734
Oameni buni, este cineva competent pe acest forum care m-ar putea sfatui cui sa ma adresez ca sa obtin drepturile mele de garantie fiind posesor unei Mazda 3 cumparate dela dealer-ul din Timisoara???? Dupa nenumarate probleme incepand cu achizitionarea masinii pa la un proiector de ceata pe care il astept de 4 luni si nu am nici un raspuns!!!
Cred ca ma voi adresa la OPC si eventual prin avocat la tribunal.Este inacceptabil ca o firma cum este Mazda sa permite vanzarea masinilor prin oameni care mai bine s-ar reorienta catre alte meserii ......Vreau sa stiu daca garantia mazda este valabila international si daca ma pot folosi de ea si in Ungaria? Multumesc.
Otto73
trimite si o scrisoare la mazda japonia sau europe si fa o plingere inpotriva dealerului din TM.
Pt. EU http://www.mazda.de/AboutMazda/ContactUs/?...T=NoModifyGuest
Uite direct la headquarter in Japonia
https://ssl.mazda.co.jp/inquiry_en/
Si acelasi formular la Mazda Europa
https://www.mazda.at/AboutMazda/ContactUsFo...ntactUsForm.htm
Fa-le reclamatie peste tot si sa vezi ca se rezolva.
Bafta multa.
Dealerii din Romania suck :thumbdown:
Miki61734
Multumesc Otto.Asa voi face....desi...nu cred ca acelora din Timisoara le pasa...
CRG
garantia e internationala si pe toata durata (3 ani). Zic asta pentru ca la reno (acu vreo 3 ani), era valabila in tara 18 luni, iar afara doar 12 luni..
Otto73
Intrebare pt. Miki61734
Ai inaintat reclamatia, ai pimit raspuns, s-a solutionat?
alin78783
Apropos stie cineva cum se descurca service-urile mazda in Ungaria ? smile.gif
cristi52331
Fratilor, fugiti de INSCUT cat mai puteti, dar fugiti tare!!!
Eu ma servesc de INSCUT cam de doi ani, probleme uzuale, mecanice. Am fost si sunt in continuare foarte multumiti de ei si de mecanicul (singurul pe care il solicit) care imi umbla la masina. Ionut, responsabilul cu mecanica, un tip de toata isprava, faci treaba buna cu el, amabil, serviabil, se implica. Despre mecanica - numai de bine, am schimbat acolo si kitul de distributie, si curelele, amortizoarele pe fata, totul foarte bine. Este adevarat si ca am stat mereu in atelier,langa masina.
De curand am dus-o la tinichigerie, nevasta-mea a reusit pocinogul...Aveam o usa spate usor infundata si ambele usi laterale, pe acea parte zgariate, desi refacut usa spate si vopsit amandoua. PLus ca mai erau niste mici bube pe bara din spate - deci la vopsit cu ea.
Bun...zis si facut. Duce sotia masina in service, eu ii dau toate asigurarile ca sunt oameni de isprava. Lasa masina acolo si le spune ca nu sta in loc de ea, deci sas lucrezi linistiti, fara stress...Dupa trei saptamani (3), da ea telefon la service si intreaba ce e cu masina, ca au trecut totusi trei saptamani...i se raspunde ca masina e gata si ca se poate duce a doua zi sa o ia. A doua zi, se inffinteaza la service. Cum Ionut nu era, tipul care ii tinea locul ii baga sub nas factura! Ea spune: stati putin, ca intai vreau sa vad masina, nu imi arunci factura in nas de la inceput! Intai se face receptia! Bun...vine si Timi, responsabilul cu tinichigeria si CASCO...de ce ati venit?, Intreaba el, ca masina nu e gata! Pentru ca am sunat aseara si mi sa- aspus ca pot sa vin astazi sa o iau, ca doar nu am venit pana aici, la capatul pamantultui, pe caldura asta, ca sa ma plimb! - raspunde sotia...
Timi foarte ofensat, accepta sa mearga sa vada masina. Cand, stupoare! nu numai ca nu era gata, bara din spate nu era montata, dar avea doua semne noi pe ea: o zgarietura de vreo 10 cm pe capota motorului si o lovitura pe grila din fata!!!! Nevasta-mea le semnaleaza: astea nu erau aici, ce s-a intamplat? Timi, plin de plictiseala si etaland un evident aer de nepasare rasounde: Nu stiu, ce eu am grija de tot ce se intampla aici? Sotia a spus ca ea e de buna credinta si drept dovada nu a reclamat alte mici bube pe care masina le mai are, insa ce e nou si facut in service nu i se pare normal sa ramana asa! Raspunsul lui Timi a fost ca nu are cum sa dovedeasca ca s-au intamplat in service, insa va incerca sa vada ce e de facut. Ramane pe saptamana viiotare. Saptamana viitoare, ieri mai precis, se duce din nou in service. Masina era gata, insa intr-un hal fara de hal de murdarie si praf, ca dupa 4 saptamani de sta in curtea service-ului. O duc baietii la spalat si la intoarcere, receptia finala: Usa care trebuia putin indreptata era facuta, vopsite, insa avea evidente valuri, era valurita in locul unde fusese lovita, deci reparatia fusese facuta in dorul...PLus zgarietura de pe capota la locul ei. Ei, si aici a inceput circul: Timi ca nu, asta este, el nu reface usa, ca si asa plateste CoSCO, si nu eu din buzunar!!!! Zic: dar eu platesc rate la casco, pentru asigurare, si apoi nu mi se pare un raspuns normal! cer remedierea reparatiei. El nu, ca daca nu-mi convine sa ma duc sa vorbesc la asigurator, sa vina el sa constate ca reparatie e facuta de mantuiala si asa mai departe. Ca el nu reface usa. Ne certam o jumatate de ora. Intrebam si un tinichigiu, care spune ca da, se poate face ca lumea...it tot acest timp Timi ne-a tratat cu tot dispretul posibil, a plecat mereu lasandu-ne sa vorbim ca niste prosti, nu ne raspundea la intrebari etc. In final i-am spus: Timi, eu mi-am facut datoria, dar vad ca cu tine nu pot vorbi. Aici este vreun director, ceva? La care el imi raspunde: pai il aveti in fata! adica se dadea si director, nesimtire pe fata!
Intr-un final ajungem la directorul economic, deoarece directorul general era, bineinteles, foarte ocupat, sau cel putin asa ne-a spus secretara lui, foarte importanta desigur, ca se stie, pana la director te mananca secretarele...Acesta ne asculta foarte amabil si ne confirma ca suntem a patra persoana care in ultima saptamana se plange de atitudinea lui Timi. Ma, rog, a pus mana pe telefon, a sunat nu stiu pe cine si le-a dat termen doau zile sa fie masina gata. Asta va fi maine! va tin la curent!
Max112962
QUOTE(cristi52331)
Fratilor, fugiti de INSCUT cat mai puteti, dar fugiti tare!!!
Eu ma servesc de INSCUT cam de doi ani, probleme uzuale, mecanice. Am fost si sunt in continuare foarte multumiti de ei si de mecanicul (singurul pe care il solicit) care imi umbla la masina. Ionut, responsabilul cu mecanica, un tip de toata isprava, faci treaba buna cu el, amabil, serviabil, se implica. Despre mecanica - numai de bine, am schimbat acolo si kitul de distributie, si curelele, amortizoarele pe fata, totul foarte bine. Este adevarat si ca am stat mereu in atelier,langa masina.
De curand am dus-o la tinichigerie, nevasta-mea a reusit pocinogul...Aveam o usa spate usor infundata si ambele usi laterale, pe acea parte zgariate, desi refacut usa spate si vopsit amandoua. PLus ca mai erau niste mici bube pe bara din spate - deci la vopsit cu ea.
Bun...zis si facut. Duce sotia masina in service, eu ii dau toate asigurarile ca sunt oameni de isprava. Lasa masina acolo si le spune ca nu sta in loc de ea, deci sas lucrezi linistiti, fara stress...Dupa trei saptamani (3), da ea telefon la service si intreaba ce e cu masina, ca au trecut totusi trei saptamani...i se raspunde ca masina e gata si ca se poate duce a doua zi sa o ia. A doua zi, se inffinteaza la service. Cum Ionut nu era, tipul care ii tinea locul ii baga sub nas factura! Ea spune: stati putin, ca intai vreau sa vad masina, nu imi arunci factura in nas de la inceput! Intai se face receptia! Bun...vine si Timi, responsabilul cu tinichigeria si CASCO...de ce ati venit?, Intreaba el, ca masina nu e gata! Pentru ca am sunat aseara si mi sa- aspus ca pot sa vin astazi sa o iau, ca doar nu am venit pana aici, la capatul pamantultui, pe caldura asta, ca sa ma plimb! - raspunde sotia...
Timi foarte ofensat, accepta sa mearga sa vada masina. Cand, stupoare! nu numai ca nu era gata, bara din spate nu era montata, dar avea doua semne noi pe ea: o zgarietura de vreo 10 cm pe capota motorului si o lovitura pe grila din fata!!!! Nevasta-mea le semnaleaza: astea nu erau aici, ce s-a intamplat? Timi, plin de plictiseala si etaland un evident aer de nepasare rasounde: Nu stiu, ce eu am grija de tot ce se intampla aici? Sotia a spus ca ea e de buna credinta si drept dovada nu a reclamat alte mici bube pe care masina le mai are, insa ce e nou si facut in service nu i se pare normal sa ramana asa! Raspunsul lui Timi a fost ca nu are cum sa dovedeasca ca s-au intamplat in service, insa va incerca sa vada ce e de facut. Ramane pe saptamana viiotare. Saptamana viitoare, ieri mai precis, se duce din nou in service. Masina era gata, insa intr-un hal fara de hal de murdarie si praf, ca dupa 4 saptamani de sta in curtea service-ului. O duc baietii la spalat si la intoarcere, receptia finala: Usa care trebuia putin indreptata era facuta, vopsite, insa avea evidente valuri, era valurita in locul unde fusese lovita, deci reparatia fusese facuta in dorul...PLus zgarietura de pe capota la locul ei. Ei, si aici a inceput circul: Timi ca nu, asta este, el nu reface usa, ca si asa plateste CoSCO, si nu eu din buzunar!!!! Zic: dar eu platesc rate la casco, pentru asigurare, si apoi nu mi se pare un raspuns normal! cer remedierea reparatiei. El nu, ca daca nu-mi convine sa ma duc sa vorbesc la asigurator, sa vina el sa constate ca reparatie e facuta de mantuiala si asa mai departe. Ca el nu reface usa. Ne certam o jumatate de ora. Intrebam si un tinichigiu, care spune ca da, se poate face ca lumea...it tot acest timp Timi ne-a tratat cu tot dispretul posibil, a plecat mereu lasandu-ne sa vorbim ca niste prosti, nu ne raspundea la intrebari etc. In final i-am spus: Timi, eu mi-am facut datoria, dar vad ca cu tine nu pot vorbi. Aici este vreun director, ceva? La care el imi raspunde: pai il aveti in fata! adica se dadea si director, nesimtire pe fata!
Intr-un final ajungem la directorul economic, deoarece directorul general era, bineinteles, foarte ocupat, sau cel putin asa ne-a spus secretara lui, foarte importanta desigur, ca se stie, pana la director te mananca secretarele...Acesta ne asculta foarte amabil si ne confirma ca suntem a patra persoana care in ultima saptamana se plange de atitudinea lui Timi. Ma, rog, a pus mana pe telefon, a sunat nu stiu pe cine si le-a dat termen doau zile sa fie masina gata. Asta va fi maine! va tin la curent!



Ceva noutati? L-au dat afara pe Timi? Sau te-au scos pe tine de pe forum sa nu cumva sa ne spui continuarea....
Daniel82791
Pur si simplu a aparut un forum dedicat Mazda, si discutiile s-au mutat acolo.
cristi52331
Nu stiu, sper...Si apropos, care este noul forum mazda?
TLS-09
Voi nu aveti MP? Ce naiba macar nu o faceti pe fata(reclama desigur).
Daniel82791
Ba da, avem. Care este reclama la care te referi, daca nu te superi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.