Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se intampla in Romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
ivghenie74744
sambata am dus smartul sa l spal la o spalatorie automata la rompetrol in galati. dupa ce a spalat o a inceput programul de uscare , a ajuns uscatorul in spatele masinii si a inceput cursa inapoi, in acel moment s a defectat senzorul care regleaza distanta aparatului de masina spalata.bucuria e ca m a lasat fara eleronul aflat deasupra geamului din spate. masina vine din fabrica cu acel eleron deci nu era improvizatie cum par sa sustina cei de la rompetrol. nu am gasit nici un echipaj de politie dispus sa vina sa scrie un proces verbal si in afara de o declaratie despre cele intamplate pe care am dat o la rompetrol care ar urma sa fie trimisa la bucuresti luni!!! nu am reusit sa rezolv nimic . astept sa ma sune de la bucuresti luni de la asigurari, asa mi sa spus.problema nu este eleronul ci dispozitivul de prindere a lui care face corp comun ci stergatorul din spate sistemul de prindere a haionului si balamalele si...nu se gaseste asa ceva.nu stiu ce sa fac?masina are casco dar asa ei vor scapa prea usor.... :minigun:
mike.omega
Am si eu un amic cu un Kalos Hatchback cu eleron. Se duce el la o spalatorie din asta de a lu Rompetrol si cand ajung periile la partea din spate, pac! cade eleronul. Disperat omul se duce la politie si declara ca i-a fost smuls.... Apoi la asigurari. Astia de la asigurari i-au zis ca nu este specificat in contract termenul "smulegere" si ca nu-i pot deschide dosar :bash: :minigun:
Dupa nervi si timp pierdut a gasit o "superoferta" la reprezentanta si s-a facut cu eleron nou insa tot sta sa zboare laugh.gif

PS: el a ales calea fara bon la spalatorie blush.gif
ivghenie74744
eu merg la spalatoria asta de 4 luni la 3-4 zile si nu s a intamplat nimic si am platit cu fill&go asa ca am bon .
mike.omega
Atunci scoate paguba de la Rompetrol smile.gif
Dar vezi sa nu se ascunda dupa niste asa zise anunturi care te avertizeaza sa scoti antena exterioara wink.gif
TLS-09
Banuiesc ca nu au ajuns pana acolo incat sa puna anunturi in care sa-ti ceara sa demontezi eleronul. In curand urmeaza anunturile referitoare la spoilere, probabil. biggrin.gif
ivghenie74744
au un anunt care se refera la antene,portbagaje exterioare,si nu mai stiu ce dar intre eleron si masina nu este spatiu!!!
astept pana maine la pranz ,daca nu misca nimic ma duc la OPC
Alex-F1
Nasol moment... Pai daca omu zice ca frecventa acea spalatorie de mai mult timp si pana acum totul a fost ok, e clar ca in baza de date a computerului instalatiei de spalare era si varianta de Smart cu acel eleron si ca a fost o defectiune de moment! :bash: Sau lucratorul care a programat computerul cu forma masinii sa fi facut vreo greseala? Oricum io zic sa te tii de gatul alora de la Rompetrol, pana te vor despagubi....e vina lor, e agregatul lor cel care ti-a distrus tie masina, deci ei sa plateasca, fara comentarii!!! :minigun: Succes maxim!!! :wave:
TLS-09
Alex crezi ca se baga in computerul instalatiei tipul masinii? Eu cred ca are doar niste senzori care ii spun la ce distanta are obstacol/caroserie dar mai mult nu cred. Nu supraestima instalatiile de spalat masini.
Choixalacreme
Imi pare rau de eveniment.
Din pacate spalatoriile astea automate numai bine nu fac masinii si te alegi cu zgarieturi pe toata masina datorate periilor rotative.
In timp o sa va mirati de ce masina e toata matuita.

Eu am renuntat de mult la ele. Daca se inventeaza cele fara perie, dar sa nu coste 3-400.000 spalatul, dati-mi un mess :-)
Alex-F1
QUOTE(TLS-09)
Alex crezi ca se baga in computerul instalatiei tipul masinii? Eu cred ca are doar niste senzori care ii spun la ce distanta are obstacol/caroserie dar mai mult nu cred. Nu supraestima instalatiile de spalat masini.


Da, e mai logic si mai simplu/practic ce zici tu, ca daca ar fi asa cum am zis io, ar insemna ca o instalatie de asta de spalat fabricata, sa zicem, in 1999, n-ar putea (teoretic) sa spele masini mai noi de 1999, fiindca nu ar avea in baza de date formele caroseriilor noilor modele, este? Oricum io nu negam existanta si a acelor senzori, dar ma gandeam ca, pe langa ei, o fi si o baza de aia de date, dar ar fi chiar o porcarie, deci si io cred ca varianta doar cu senzorii care "citesc" distanta fata de caroserie este suficienta si este cea corecta! :angel:
Mihai44627
ivghenie....cam nasoala problema asta...pt ca stiu ca ai sanse doar 20% sa iti dea rompetrol banii.
unui prieten i sa intamplat la fel...dar ia rupt oglinda dreapta...si cand s`a dus la aia sa le zica ce sa intamplat aia i`au zis "pai nu ai bagat`o cum trebuia" desi fusese dirijat de un angajat al spalatoriei.
oare plangerea aia facuta de tine o sa ajunga la bucuresti???? blink.gif
ivghenie74744
spalatoria are doar senzori
primul raspuns azi de la cel care se ocupa de carduri pe zona moldova (singura persoana de contact la rompetrol cunoscuta de mine) dupa ce a dat doua telefoane a fost :asteptati pana maine la pranz si daca nu primiti nici un raspuns mai sunati la statie...sa speram ca maine nu mi spune la fel
masymo
Ivghenie...sotia mea a patit-o in vara, pe vremea cand avea Smart ca al tau, si a spalat-o la periile spalatoriei de ultima generatie de la OMV-Baneasa (Bucuresti), si programul nu a citit ca s-a terminat masina bicycle.gif si i-a rupt stergatoarele, cel de la sofer era sub forma de S. A facut un scandal monstru (a sunat si la mine) iar dupa o discutie cu managerul statiei problema a fost rezolvata astfel:
sediul OMV este langa statia mai sus amintita, a venit o tipa de la ei responsabila cu asigurarile, a facut poza, s-a incheiat un proces verbal de constatare ( o parte la ei una la noi), tot ea a vorbit la CASA AUTO si a comandat stergatorul, iar provizoriu, pentru ca era vineri dupa-amiaza si noi urma sa plecam la Brasov in seara cu pricina ne-a pus un set de stergatoare din magazin adaptabile.
Marti am fost sunati sa mergem sa ne montezestergatorul.
PS: era indoit bratul - pret brat + stergator = 2,7 milioane lei vechi.

BAFTA
ivghenie74744
am pus o ! :minigun:
nici un raspuns de la bucuresti se paseaza raspunderea de la o pers la alta :bash:
auto rom:eleron=112,68 ; luneta=296,82
piesa de care se prinde eleronul vine lipita din fabrica de luneta 409,5euro :ban:
misto nu?
mai astept si maine si daca nu merg mai departe
TLS-09
QUOTE(ivghenie74744)
nici un raspuns de la bucuresti se paseaza raspunderea de la o pers la alta


In principiu daca mai discuti cu ei spune-le ca nu te intereseaza cine-i responsabilul de ceea ce s-a intimplat.Nici nu vrei sa afli neaparat. Pentru tine vinovata e firma iar problema responsabilitatii persoanei este o treaba de-a lor interna. Nu au decat sa-si recupereze ei banii de la angajatul lor pe urma (daca-i ala vinovat, sa se judece cu firma care le-a vandut masinaria de spalat ...in fine treaba lor).
Spune-le ca singurul lucru care te intereseaza inainte de a-i da in judecata este cand au de gand sa-ti dea banii pentru reparatie. Arunca-le si un deviz estimativ de la service si spune-le ca daca dau banii scapa doar cu atat.
Incearca sa fii mai incisiv case pare ca alfel nu prea merge la noi .
ivghenie74744
astazi la ora 16 am primit un dosar ce contine declaratia mea cum sa intamplat a angajatului lor din ziua resp copie dupa polita de asigurari omniasig si m au trimis la asigurari. ma duc maine ... :minigun:
TLS-09
Bafta maine.!Asteptam vesti.
sorin37756
Ce rost are atata discutie cand sti ca pierzi termenul de depunere a adresei la OPC sau la www.anpc.ro ?
TLS-09
Nu-i nimic ca termenul sa-i dea in judecata e de 3 ani asa ca nu are cum sa-l piarda prea usor.
ivghenie74744
casa auto bucuresti: va facem factura proforma ne virati banii in cont si dupa aceea facem comanda de piese
omniasig: nu viram nici un ban fara factura fiscala
casa auto buc: nu putem face fact. fiscala pe ceva ce nu e nici macar in tara
omniasig: nu ne intereseaza, nu e problema noastra. cand avem factura fiscala viram banii.
solutia: sa platesc eu piesele urmand sa mi recuperez in "maxim"trei saptamani banii.
OaneA4
Ai dreptate! ASA CEVA SE INTAMPLA DOAR IN ROMANIA. Si eu am avut probleme la o spalatorie prin vara cand mi-au spart parbrizul. La-u lovit cu pistoloul de apa si incins fiind a crapat de sus pana jos. Noroc ca mi-am recuperta toata paguba aprox 1200 RON :bash:
ivghenie74744
Numai in Romania :puke:
Din decembrie pana acum am asteptat piesele.Surpriza a venit abia astazi , am fost sunat de service sa merg la ei ca au o problema.
am ajuns acolo si cu stupoare am aflat ca Omniasig au refuzat sa si dea aprobarea sa fie achizitionata si luneta, va aduc aminte ca dispozitivul de care se prinde eleronul se afla lipit din fabrica de luneta deci nu se poate achizitiona separat.
Am mers tot astazi la Omniasig sa i intreb de ce s au razgandit . raspunsul a fost cea mai mare GOGOMANIE care am auzit o pana acum si anume ca : luneta e un [/color]defect tehnologic[color=#444444] si conform nu stiu carei legi(160?) nu mi se va repara, adica se repara numai partea lovita de automatul spalatoriei dar nu si ce a stricat aceasta cand a fost smulsa(adica a luat cu ea si sistemul de prindere )
va spun ca am ramas fara replica cand inspectorul de daune mi a spus ca luneta e considerata defect tehnologic si ca ei imi platesc doar plasticul lipit de luneta, de care se prinde eleronul, dar nu si luneta .
Am mers la Rompetrol dar cei de acolo nu au vrut sa discute cu mine pe motiv ca mi au dat asigurarea si aceasta trebuie sa mi plateasca ,deoarece ei sunt asigurati si platesc pentru aceasta.
Am fost la Asirom unde am eu Casco si aculo m au lovit rau de tot.
dupa ce am completat o declaratie cum sa intamplat la spalatorie a venit un ticnit de jurist cu contractul de casco si mi a aratat un paragraf confor caruia nu se platesc despagubiri daca masina asigurata a fost incredintata cuiva, si in cazul meu eu am incredintat o??? spalatoriei...ce aberatii.
Ce sa mai vorbim... am casco dar nu ma pot folosi de el
:minigun: asigurari
nu stiu ce sa mai fac , nu am nici timp nici bani sa i dau in judecata.
acum ma pun sa fac o scrisoare la OPC
Vlad95335
doamnee.. nu-mi vine sa cred ce ai scris aici in ultimul mesaj. mi-e rusine ca traiesc printre asemenea oameni,pe cuvantul meu! opc-ul nu stiu cat o sa te ajute,dar se merita sa apelezi la ei,poate pe viitor nu se va mai repeta bataia asta de joc. tin minte ca am citit postul asta acum muuuuuuult timp,nici nu ma gandeam ca nu s-a rezolvat problema pana acum.. imi pare rau pentru tine,dar nu cred ca o sa se termine aici,si vei fi nevoit sa scoti bani din buzunar pana la urma daca vrei sa iti aranjezi masina sad.gif
Legionaru'
In contractul eu de CASCO scrie ca daca masina e furata si in ea se afla certificatul de inmatriculare nu pot fi despagubit.
Am mers ca platesc o rata la CASCO si am intrebat-o pe doamna de acolo despre asta.Intamplator in incapere a venit un domn de la daune si doamna l-a intrebat de nelamurirea mea.Si el a raspuns"ce are sula cu prefectura".
Contract de batjocura. :bash:
Cso96419
ivghenie, imi pare sincer rau pt tine.
nu vreau sa te dezamagesc, dar cei de la opc, nu prea au ce sa le faca. singura chestie e sa le dea amenda, ca nu au avut instructiunile de raspundele ale lor afisate. daca stiai ca nu acopera daunele ale masinii de spalat, sigur nu-ti bagai Smart-ul la spalat.

totusi io zic sa nu te lasi, sa mergi cu ei pana in panzele albe, mai ales acum cu UE, amenzile sunt mai mari.
cauta si in normativele in vigoare din UE, sa vezi care e procedura pe afara, si daca politica de despagubiri nu contravine celor din UE, ca atunci nu mai au ca sa face, fiind prinsi la colt.

bafta.
Cornel001
Mie mi-au crapat parbrizul in service la romcar (am dus-o pt tinichigerie) si evident au gasit motive tampite sa arunce pisica afara din curtea lor; am facut plangere la relatii clienti importator + opc, inca n-am primit raspuns clar dar se apropie termenul...
Pot sa-l fac pe casco dar nu vreau sa mai apelez iar la el decat in ultima instanta.
Ciprian94742
daca ai CASCO fa reparatia pe Casco si las-i pe asiguratori sa se certe intre ei. am avut si eu problema aceasta la OMV Brasov benzinaria de langa gara unde mi-a rupt eleronul din cauza aceluiasi senzor. Noi avem card-uri toata firma si cei de la OMV nu prea au comentat. In schimb cei la care erau asigurati niste jigodii. Motivul? e doar o asigurare de raspundere obligatorie.... Romanica....
Lucas
Incredibil tupeul si nesimtirea acelor oameni care lucreaza la asigurari. Pacat ca un Romania se intampla asa ceva. bag seama ca , RCA-ul este doar asa de forma. Adica ei iti fac masina daca chiar te-a pleznit bine de tot unul si chiar nu mai poti umbla cu masina. Credeam ca o solutie pentru orice dauna estetica este casco-ul dar se pare ca m-am inselat si e chiar tragic. pai ce tip de asigurare trebuie sa imi fac , ca sa nu am stres ca daca mi se strica ceva care nu e din vina mea , sa se repare pe loc ?
Si in plus , mare atentie cine are RCA , si il loveste in trafic unul cu numere straine. Nu va mai recuperati banii niciodata. Am fost eu in postura asta. M-a pleznit unul din spate si mi-a indoit tot haionul. Am fost la politie , etc , si tot am asteptat 1 luna ca sa imi repare masina RCA-ul dar am asteptat in zadar. A trebuit sa o repar eu din banii mei , fiindca atunci cand am mers la Asirom , dupa o luna , in speranta ca imi vor face masina , ei au zis ca tot incearca sa ia legatura cu firma de asigurare din spania ( unde era asigurat ala care m-a accidentat) dar nu raspunde nimeni. Atunci am zis ca pe mine nu ma intereseaza si ca vreau masina facuta. Astea sunt probleme de-ale lor. Ei au zis cu nonsalanta ca nici pe ei nu ii intereseaza , si ca nu o sa fie ei prosti sa imi repare masina atata timp cat nu s-au inteles cu firma spaniola , si poate nu o sa isi recupereze banii. Deci solutia a fost...20 mil lei vechi sa pun eu , ca sa pot umbla cu masina intreaga nu cu haionul indoit. Am fost inapoi cu chitanta si factura e la service care includea haion nou + vopsit + montat , si le-am aratat-o dar tot degeaba. Nu au vrut sa-mi dea banii. mai ca au devenit agresivi verbali si mi-a aruncat o fraza din care se intelege : Ba tu esti cretin ? Ce tot vi pe aici ? Las` ca te-om suna noi cand am luat legatura cu firma spaniola si dupa ce am incheiat toate targuielile cu ei , te sunam sa vi-i sa iti dam banii inapoi.
Ei bine...tot m-au contactat de 2 ani sa-mi dea banii inapoi.
Scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine sa nu-mi zic si eu patania.
Am scris si ca sa luati la cunostinta. Concluzia : mare atentia la masini cu numere straine. Daca puteti evita accidentul prin ceva mijloace, faceti-o ca daca nu , va paste o bucurie de milioane sau zeci de milioane si s-a terminat cu concediul anul asta. Lovit de straini => Paguba ta.
ivghenie74744
"Unde esti tu Tepes doamne???"
Cred ca o sa o iau razna , auziti raspuns de la OPC: nu reprezentam interesele psrsoanelor juridice (masina e pe firma) daca vreti sa rezolvati problema o puteti face numai in instanta"
Ma jur ca daca mi mai calca pragul vreo unul de la asigurari ....mamaaaa cei fac!!!
ziceti si voi daca merita sa ma judec pentru 300 de euro? Plus avocat, timp pierdut etc,etc.Mai sa cred ca ei pe asta se bazeaza refuzand sa mi plateasca piesa... :bash:
Lucas
Si eu zic ca nu are sens. Prea mult timp pierdut. De bani de avocat nu trebuie sa iti faci probleme fiindca atunci cand vei castiga procesul , poti sa bagi si cheltuieli de judecata pe langa daunele provocate. Dar e mult prea mult timp pierdut. Imi pare rau. Ai fost prins in sistem ca sa zic asa. Sistemul merge inainte si noi dupa el ( nevoiti ).
malin34426
nu apela la casco. sunt smecheri !. si pentru o zgarietura daca apelezi la ei, nu iti vor spune ca daca mai ai o problema anul acesta ( mai grava ) pt faptul ca ai apelat la casca deja , ei iti vor achita doar 70-80 % din valoarea de contract cu ei, pt ca " esti un client costisitor".
Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu un avocat si sa le faci o somatie celor de la rompetrol. Raspund altfel atunci cand dau de un avocat.Ii p[oti ameninta si cu reclama negativa prin ziare, nu le pica bine.
TLS-09
QUOTE(ivghenie74744)
Cred ca o sa o iau razna , auziti raspuns de la OPC: nu reprezentam interesele psrsoanelor juridice (masina e pe firma) daca vreti sa rezolvati problema o puteti face numai in instanta"


Acuma mai ramane sa reclami OPC-ul la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării. biggrin.gif Ce tembeli.Din pacate Ordonanta nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor
zice ca prin consumator se intelege persoana fizica care (cacofonia apare in lege) dobindeste, utilizeaza ori consuma, ca destinatar final, produse obtinute de la agenti economici sau care beneficiaza de servicii prestate de acestia;
carmine galante
Tara de rahat oameni asisderea, eu ii omoram un pic p-aia de la benzinarie, macar ma racoream. Pietre in geamuri, flegme in oki, numai asta doare azi. Da-i in rahat.

Atenție la limbaj, domnule. Te apropii de un avertisment !!!
Edit by Mariustom
Baby Blues
Eu am avut un prieten care a facut un accident si cu noroc a dat de o societate de asigurari care i-a platit f.usor daunele imediat dupa accident. In afara de asta a facut masina in regie proprie si i-a dat 20 mil pe loc. A avut bara spate indoita. O sa ma interesez sa vad ce firma este. Am impresia ca Omniasig-ul.
AZAZEL
faceti asigurari la alianz. dati un ban dar stati in fata. platesc tot, fara sa comenteze. zgarieturi vechi de un an , unde aproape s-a prins rugina si multe altele. sunt cei mai buni asiguratori.
Legionaru'
Am si eu semnale bune despre Allianz.
tommy59961
buni dar FOARTE scumpi. in primul an am avut asigurare la ei 25 mil. in anul 2, fara daune, imi cereau 1200 eur. prea de tot.
adi.mitrea
Și eu semnale bune de la Alianz... Mașina din semnătură nouă, FULL CASCO > 620 de euro (valoare asigurată 11.000 euro).

La trei zile după ce am luat-o am rămas fără capace la roți - 4x120 de lei bucata. Le-am rezolvat pe CASCO într-o zi (a durat 2 săptămâni cu poliția...).

Prin decembrie am avut avarii (două uși și prag), reparație de 2500 de euro, mașina a fost reparată în 10 zile, nicio problemă la decontare. A durat o lună până a importat Rădăcini piesele...

Acum asigurarea va costa enorm la Alianz, și chiar dacă nu aveam pagube, tot ajungea la 1.000 de euro. Vă zic eu că nu se merită așa diferență...

Întrebați șefii de service de la reprezentanțele sau service-urile unde vă reparați mașinile cu ce companii au decontări directe. Mi-e mi-au recomandat Generali. cică față de Opel se comportă la fel ca Alianz, dar la prețuri înjumătățite.
ivghenie74744
astazi am vorbit cu cel care se ocupa de rompetrol moldova , m a asigurat ca se va rezolva problema in mod amiabil, dupa ce am adus vorba de avocat si instanta. s ar parea ca merge treaba asta cu amenintarea, nu a fost "amenintare " mai degraba aluzie. astept un raspuns saptamana aceasta.
Eduard RO
Am vazut la tv ca astia vor sa scumpeasca casco cu 30%.Unele firme s-ar putea sa scumpeasca chiar cu 100%. :minigun: Ca sa nu mai spun ca am avut numai evenimente neplacute cu casco.Niciodata nu sa intamplat sa nu mai trebuiasca sa platesc din buzunar.Ca sa nu mai spun ca leasingu te obliga sa faci casco unde vor ei. :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.