Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina mica, pana in 11.000(fabia,206,fiesta, corsa)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Diana94605
Salut...
Ai mei vor sa-si schimbe masina.Vor una mica,pe benzina, insa sa fie echipata bine si cel mai important sa fie de cursa lunga(pt ca nu cred ca isi vor mai lua ei alta masina). Ma intereseaza pretul initial, sa se invarta pe la 11.000 cu tot cu dotari si taxe, consumu real mic, si costuri de intretinere , revizii etc.

Eu m-am oprit la cateva:
206 -1.4, 70 cp- 10.800
fabia-1.2, 64 CP-10.500
fiesta –1.3, 70 cp- 10800
corsa-1.0, 60 cp- 10 200

Vreau niste pareri obiective(pro-contra)!
Multumesc.
Mihai66305
Modelele la care te-ai oprit sunt usor depasite, iar vechiul Corsa nu merita si nu stiu daca il mai poti comanda, pt. ca a aparut noua generatie:
http://www.opelgtt.ro/newsite/ofertadetali...a%20Edition.pdf

Ce as sugera eu in pretul tinta dat de tine:

1) Noul Corsa 1.2, Edition, 80 CP 10700 E DDP (5 stele crash-test EuroNCAP).
2) Suzuki Swift 1.3 GC AC, 92CP, 10300 E DDP.
3) Mitsubishi Colt CZ3, 1.1, 75CP, Inform AV6, 10800 E DDP (2 usi + hayon).
4) Mitsubishi Colt, 1.1, 75CP, Inform B3Z, 11200 E DDP (4 usi + hayon).
Colt are o promotie prin care beneficiezi 3 ani de manopera gratuita pt. revizii.
5) Varianta low-cost: Chevrolet Aveo hatchback, preturi intre 6000-7700 E CIP - din ianuarie scad taxele vamale de la 30% la 10%, deci mai adaugi la pret TVA-ul si inca 10% (vei obtine oricum un pret final sub 10mii E DDP).
_Constantin_
Dar de Logan nu zice nimeni nimic? Cu 11.000 poti sa iei si MCV cu 7 locuri. Daca varianta estate nu te atrage( ma rog ... pe ai tai) poti sa optezi pt varianta 1.6 16V in varianta de echipare cea mai buna. Eu zic ca merita luata in consideratie si oferta autohtona, mai ales ca este pt parintii tai deci nu e prea importanta imaginea. Absolut nici una din masinile de mai sus nu este de cursa de lunga, adica sunt foarte obositoare la drum lung, scaunele sunt foarte slab profilate, motoarele desi sunt cu puteri decente... in sarcina sunt foarte zgomotoase iar ca sa rulezi cu viteze normale de autostrada 120kmh trebuie sa apesi serios acceleratia si rezulta astfel un consum mai mare.
TLS-09
Sau chiar un Fiat .Vezi la PUnto nu gasesti ceva http://www.fiat.com.ro/configurator_pas1.php?model=18#
Mihai66305
Constantin, nici una din masinile de mai sus nu are scaune mai proaste decat cele de pe Logan, crede-ma...Cat despre motorizarile de pe Logan, inafara de 1.6, 16v, no comment.
_Constantin_
Poate pt unu de 60kg diferenta nu exista dar eu raman la parerea mea subiectiva... scaunele din super-mini astea sunt :puke: . Iar in afar de motorul de 1.6 16V mai exista si 1.6 mpi care e onorabil. Eu unul nu am incredere in motoarele astea asa mici, de 1.2 sau 1.3.
Mihai66305
Eu nu am spus ca nu sunt diferente, ci dimpotriva, cele din multe supermini-uri au scaune mult mai bune, mai confortabile decat cele de pe Logan. Si nu putine au ceva sustinere laterala fata de cea a Loganului, care este zero.
Despre motoare mici , ce sa spun, am condus destule in gama 1.2 - 1.6, si cele mai multe sunt clar peste 1.4 sau 1.6 MPI de pe Logan, atat ca putere cat si ca consum (si au cutii mai bune si mai bine etajate).

(Te invit sa vezi cum se misca un motor de 1.3 si cum se sta in super-mini-ul meu wink.gif )
M A R I A N
Constantin, sper ca nu pui in categoria acestor "super-mini", care sunt de fapt, cu exceptia lui Swift, in clasa mica, si Yaris-ul pe benzina. Tocmai m-am intors cu el (are 1.0 l) din Italia si am mers destul pe autostrada+soselele de rahat de la noi. E adevarat, zgomot mai mare are, consumul creste si el peste 6 de la 120 km/h dar in privinta scaunelor, da-mi voie sa-ti spun ca sunt cel putin la fel de comfortabile ca cele de pe Avensis. Si eu am dureri de spate.
Nu stiu la celelalte, dar in privinta Corsei ai dreptate 100%.
Paul46623
"Supermini" inseamna clasa mica. E denumirea standard europeana. Clasa din care fac parte buburuzele gen Ka, C1/107/Aygo, Agila/WagonR etc. poarta denumirea de "city car" (in romana se numeste "clasa mini", daca nu ma insel).
Mihai66305
QUOTE(Marian67562)
Nu stiu la celelalte, dar in privinta Corsei ai dreptate 100%.

Ai condus noul Corsa ?
_Constantin_
Repet... conteaza foarte mult soferul acestor masini, si eu am mers cu yaris peste 500 km si ma doare spatele dupa 100, pozitia la volan parca e in autobuz si sustinerea laterala e 0, nu compara te rog cu scaunele din avensis, macar la avensis sunt diferite stanga/dreapta. Si nu e vorba numai de scaune, sunt multe alte inconveniente ale clasei asta, in orice caz ... avand in vedere ca masina e pt niste oameni mai in varsta eu zic ca Logan s-ar descurca onorabil, iar daca Logan nu merge atunci Aveo. beer.gif
James Kilowatt
QUOTE(_Constantin_)
Eu zic ca merita luata in consideratie si oferta autohtona, mai ales ca este pt parintii tai deci nu e prea importanta imaginea.


Argumentul asta mi se pare demential laugh.gif

Revenind la oferta autohtona, Nubira GPL e clar mai economica decat toate variantele citate mai devreme, si dpdv al consumului si al intretinerii. Iar la capitolul confort e ... corecta.
_Constantin_
QUOTE
Argumentul asta mi se pare demential laugh.gif


Pai si ce nu e asa? tata mi-a zis ca nu prea il mai intereseaza daca merge cu matizul sau cu avensis, iar tata e unul dintre barbatii de varsta a II-a fudul, dar in majoritatea cazurilor maturitatea te face sa privesti lucrurie din alte perspective. Si nubira gpl e ok dar raman la convingerea ca daca masina este pentru niste oameni mai in varsta Logan este imbatabil la categoria asta de pret, unde mai pui ca are un portbagaj mare deci pot sa vina la nunta Dianei cu o zestre considerabila.
Dany_s
Aveo 5 usi Premium este cea mai buna solutie in banii astia

E la promotie acum la 7700 euroCIp (~ 10 mii DDP dupa 1 ian) si vine mult mai bine echipat decat celelalte doua, cu un motor mult mai serios.

Nu vad de ce ai tai ar da bani in plus pt niste masini care nu merita o diferenta asa mare. Sau la aceeasi bani sa sacrifice o gramada de echipamente(plus motorizare mai buna) care le vor face viata la bord mai usoara si mai placuta. Singurul lucru este ca, consumul va fi mai mare, dar e normal, ai 94 cp, nu 60.
_Constantin_
Dany fii linistit ca nici logan 1.4 nu consum 5% in oras deci tot cam acolo iesi. In privinta Aveo... prietena mea are unul si e super multumita si eu la fel, doar ca are taxe si asta pentru cine nu are o societate nu prea se merita, nici dupa 1 Ian.
romb
Corsa 1.2 80 cp Edition 10.700 E cu totul.

Corsa este cea mai buna in momentul de fata in clasa mica si eu pe asta o recomand la oricine vrea un mini.
RedDog
Grande Punto 1.4 Dynamic - 11700 DDP, o masina super faina, dotata, frumoasa, bine asamblata.
Apoi, Swift este reusit.
Si de ce nu, Renault Clio 1.4
ValiR
E peste buget dar am vazut o oferta la Real pentru Ford Focus 1.6 100CP, 11.888 euro(taxe incluse). Dotari incl: ABS, AC, airbag-uri, radio-cd, vopsea metalizata etc.
Mi s-a parut un pret bun. Un Corsa nou Edition Plus e 11.400.

Vali
bogdan84115
fiat panda diesel 1.3 70 cp- 10.500 ddp ( aer, abs+ ebd, geamuri electr. alarma, servo dual drive)
anton87190
Salut Diana!
În primul rând te sfătuiesc să nu alegi Fiesta...
În al doilea rând și eu am cumpănit mult ce mașină să-mi iau și m-am hotărât la Mitsubishi Colt (dar eu mă consider încă tânăr)...
Nu știu ce vârstă au ai tăi dar ia în calcul și Opel Astra Clasic II...
La mulți ani!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.