Help - Search - Members - Calendar
Full Version: scirtait ambreiaj la rece
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Robert90050
In diminetile cind este mai rece am observat un scirtait (se aude ca si betigasele acelea pentru brad care se aprind de revelion si imprastie stelute - ca tot vin sarbatorile drunk.gif ) in zona ambreiajului care dureaza pina rulez citiva km.(banuiesc pina se incalzeste ceva). De asemenea daca apas pedala de ambreiaj pina la capat nu se mai aude acel scirtait. Am schimbat tot kitul de ambreiaj in vara. Sa fie ceva destrins? (mentionez ca n-am probleme in functionarea ambreiajului si ma deranjeaza doar acel scirtait).
s-auzim de bine,
roby
ionut83652
si la mine facea la fel vw dar a disparut zgomotul nu cred cai nici o problema!
Andrei55037
Ar trebui sa verifici nivelul de ulei in cutia de viteze. Este probabil sa nu cupleze complet si sa iti patineze ambreiajul.
DORU
Despre ce masina vorbim?

Andrei, la VAG doar se verifica nivelul uleiului in CV la 60.000km. N-am prea auzit sa tb completat, sper sa nu fie cazul ca masina lui Robert sa aiba CV lovita si sa se scurga accidental.
Robert90050
Este vorba de o felicia I pe carburator.
Cind am schimbat ambreiajul am schimbat si uleiul din cutia de viteze (cam 2,5 litri). NU cred sa fie lovita. Mai degraba (daca e vorba de lipsa de ulei) sa nu fie vorba sa piarda undeva desi nu vad pete de ulei in parcare sub masina.

S-auzim de bine!
roby
DORU
Este cazul sa verifici daca nu cumva n-au strans bine surubul... nu m-ar mira prea tare. Cati km are masina?
Robert90050
masina are aproape 158.000 km.
Ceea ce ma intriga e faptul ca dupa ce fac vreo 5 km nu se mai aude nimic. Scirtiiala se aude si in mers si dispare in momentul cind apas pedala de ambreiaj. Nu am probleme cu cutia de viteze sau cu schimbarea vitezelor dar mi-e sa nu se imtimple ceva mai grav mai ales ca am schimbat tot kitul de ambreiaj in vara.

S-auzim de bine!
roby
DORU
Sugestie: daca interventia service ai facut-o la un service Skoda sau macar unul cu staif, ai garantie atat la produse cat si la manopera. Mergi la ei pt lamuriri.

In caz ca ai ales un service "no name" de cartier (sper totusi sa nu), atunci poti identifica cauza la service Skoda. Sincer, eu pot sa-ti spun parerea mea, dar nimeni nu e doctor prin telefon. Daca zgomotul a aparut dupa schimbarea ambreiajului, are legatura cu asta. Apropo, ti-au schimbat tot kit-ul ambreiaj, presupun, nu?
Robert90050
Da. Am schimbat tot: placa, disc, rulment. (iunie)
Ceea ce e interesant e faptul ca daca dimineata nu e rece acel scirtait nu se mai aude. Toata vara a fost ok. Problema a aparut acum cind s-a lasat frigul si de aceea ma gindeam ca o fi vreo problema de ungere. Va trebui sa merg la service sa vad despre ce e vorba. Numa ca tot timpul cind ajung acolo motorul e deja incalzit si mecanicii nu au ce constata blink.gif biggrin.gif deoarece nu se mai aude nimic si nici eu n-am putut sa las acolo masina sa constate ei dimineata problema.
blush.gif

s-auzim de bine!
roby
DORU
La km masinii, distributia trebuia deja sa se fi schimbat. Ce stii despre asta? Sau despre cureaua de la alternator? Pompa de apa? Nu suspectezi nimic din toate astea?
Robert90050
Daca te referi la lantul de distributie si rolele aferente le-am schimbat si pe ele in vara. Initial am banuit si eu vreun rulment de la alternator sau pompa de apa dar cind deschid capota sunetul se localizeaza mai pregnant in zona ambreiajului (pompa de ulei eventual) plus ca nu se mai aude daca apas pedala de ambreiaj.

S-auzim de bine!
roby
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.