Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelopa cu probleme
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
CatalinKRK
Problema consta in urmatoarele: cauciucul dreapta spate de dezumfla incet dar sigur; prima data am patit-o acum vreo luna iar acum din nou am observat ca se dezumflase de tot (avea 0.5 atmosfere fata de 2.3 conform cartii si conform presiunii la care o adusesem acum o luna). Zic ca s-a dezumflat incet pentru ca incepuse sa se cunoasca de acum o saptamana dar n-am mai folosit masina saptamana asta pana azi cand am si vazut problema.

Are cineva vreo idee care o fi cauza sau ce-as putea sa-i fac?
gabi4
are un por, sau chiar o sarmulita sau altceva
vulcanizare?biggrin.gif
danmatyas
banuiesc ca are un cui.du-te la vulcanizare sa il depisteze si sa ii puna un snur.
eddie
Ai luat vreun cui sau vreun surub,mergi la vulcanizare ca sa te convingi.
Mariustom
Sau ai dat într-o groapã puþin mai tare ºi scapã pe la jantã.
Oricum, du-te la vulcanizare, îþi fac ei proba ºi vei afla cauza sigur biggrin.gif
TLS-09
Ultima chestie ar fi ventilul: fie dezlipit de pe janta, fie scapa aer la supapa.
CatalinKRK
Cred ca daca era un cui su sarma nu mergeam 100m cu ea si se si dezumfla (am patit-o si p-asta si d-asta nu m-am gandit la asa ceva). Si eu tot la ventil m-am gandit, mai ales ca nu mai am capacel la el. O sa trec pe la vulcanizare, chiar am una pe langa care trec zilnic biggrin.gif
Mersi mult de sfaturi.
TLS-09
Sa stii ca daca nu ai camera(si banuiesc ca nu ai ) poti merge cu un cui sau sarma nu cateva sute de metri ci chiar cateva saptamani asa ca oricare din posibilitati este "in picioare" inca. Faptul ca nu ai capacel la ventil nu ar trebui sa aiba mare importanta in cazul unui ventil bun.

LE: exact cum spune James. :wave:
James Kilowatt
Capacelul nu are treaba cu etansarea, are rol doar de a proteja de praf, noroi etc.
Dan83114
Daca-s capacele de-alea mai vechi (din metal si cu garnitura) mai au treaba si cu etansarea... Oricum, drumul la vulcanizare rezolvã problema...
TLS-09
Am presupus fata de masinile din semnatura ca nu-i vorba de capace din alea vechi. In rest ai perfecta dreptate. arigato.gif
CatalinKRK
Masina e Mondeo, am obs ca am uitat sa precizez. Capacelul nu are nicio garnitura de cauciuc (presupun ca o garnitura ar trebui sa fie din cauciuc), are doar filet pe interior.
xanaxer
деаб386.3близBettХаниAdobFiskHolgJorgRobeпредCantAcroвойнMileПаноЗаниSchaCarlTescшкатLaceСмир175325-1
бейкUnitÑертКочиCreoфакуСÑнфÑертПолÑВелиÑзыкYorkÑертWellKeraCamaBinoДемиСлавPantAnatПетрArktФормNigh
ÑертSainShahMagnСказÑтудHarrПотаавтоЛюбипереnascVentнатуCircNikiPaliкнÑгкореwwwgЛитерощаТакÑÐÑ€Ñедруг
DaviZoneGustинтрMORGZoneМариРевÑPete57-4ZoneГалаZoneZoneXVIIZoneNasoКнобStolмалеБаÑтзнакJohnМоÑкКома
ÑтруHeinGeorStefФиллÐвдеHotcFyodУорнотлиSharХачкЭфроКравMartСодеDieuначапродпепеMabeCataBekoмеждWind
FirsTropXVIIFiveРоÑÑDuraEF-3FALCавтоFORDхорозначBlueSnodÑкреEditнаÑткоÑÑ‚LEGOКитаБараWindКитаNeilSupe
PhilÑертPlanЛитРЛитРТихоФилоFantКоÑаОгниЛитРWindнравLukaXVIIПопоМалеПашкHeinФранEditКонотворМишнперв
ПрохBrucвызытканТкачСтепФеврВидеиÑтранглКаплСамоСирошколÑкзаЗахаWindMaryШальЖукопиÑаГербМальКалуAnge
ГришBobbMumbКрауТокапродпродпродкнигTreaScheHeltИзмоKrisКоваМохоЩеглЗубкСоÑоФилиtuchkasÑзыкТихо
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.