Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gun Control vs. Armed Violence
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
f1anatic
http://www.nbc5.com/news/10497342/detail.html

Se pare ca un ticalos inarmat cu un cutit, pistol si un ciocan a impuscat 4 insi intr-o cladire in Down Town Chicago, la etajul 38. Unul e mort. Nu mi-e clar daca politia l-a impuscat mortal sau nu...

Problema grava este urmatoarea: cladirea in care s-a intimplat este centrul nervos al transportului feroviar in Chicago (de pasageri). E vorba de trenurile METRA care leaga zona metropolitana de Down Town si tot in statia aia se opresc si trenurile CTA (metroul local).

Zeci de mii de oameni sint prinsi in down town fara sa poata sa se intoarca acasa. Trenurile inca nu merg (vad la TV acum). E mort ticalosul.

Cica de abia acum au reusit sa filtreze toate persoanele care lucrau in cladire...Sint libere sa plece...unde...cum...
f1anatic
http://www.myfoxchicago.com/myfox/pages/Ho...mp;pageId=1.1.1

eu lucrez la vreo 2 km de locul unde s-a intimplat numai ca m-am carat pe la 2 de la munca.
Ghita A.
Mai bine ai ruga un moderator sa iti puna in dreptul userului tau cate zeci de mii de mesaje vrei tu sa apara, decat sa ne stresezi cu toate idioteniile astea.
In lume se intampla lucruri mult mai rele decat ce spui tu aici, si chiar nu cred ca intereseaza pe cineva chestiile astea.
TLS-09
O sa-i dau dreptate lui Ghita A, dar nu si pentru exprimare. A fost putin cam dur.
In rest despre stirea respectiva nu am prea mare lucru de comentat. E o chestie care se intampla probabil zilnic in tarile in care accesul cetatenilor la arme este facil.
In celelalte se foloseste parul sau alte ustensile "gospodaresti".
Stirea respectiva este in concluzie banala si de stiri din astea avem parte din nefericire la ora 5 in fiecare zi.
guerilla
QUOTE(Ghita A.)
Mai bine ai ruga un moderator sa iti puna in dreptul userului tau cate zeci de mii de mesaje vrei tu sa apara, decat sa ne stresezi cu toate idioteniile astea.
In lume se intampla lucruri mult mai rele decat ce spui tu aici, si chiar nu cred ca intereseaza pe cineva chestiile astea.


si daca nu te intereseaza de ce te agiti ca o cola?
relaxeaza-te beer.gif

ps: f1anatic e moderator... asta asa, daca te interesa in vreun fel, desi nu cred.
Iulian HondaFan
shit happens... e bine totusi sa nu ti se intample pe aproape.

si d-aia zic io ca e bine sa fie "gun control"... asa incat nu orice dezechilibrat sa iasa cu pusca pe strada sa impuste oameni nevinovati...

Ghita o fi si el stresat d-ale lui... nu mai vrea sa stie de ce se streseaza lumea si in Chicago.

F1anatic, te rog io mult nu mai da linkuri cu fox-news ca p-astia nu pot sa-i cred nici daca spun ca zapada e alba... :bash:
mike.omega
E pe bune sad.gif
Au zis si Pro TV-istii la stiri insa nu ma intrebati detalii ca n-am retinut nimic, eram preocupat cu niste vin fiert blush.gif
Otto73
Iulian nu la aceasta stire sa referit...... biggrin.gif
Ci la anumite bull shituri ce le spun uneori (zilnic) blink.gif
petre 1
Pe bune acum... pe cine intreseaza ce se tot intampla acolo ?
E foarte simplu sa stai pe net si sa dai copy/paste la tot felul de chestii mai mult sau mai putin interesante, pe sde-mii de pagini ,asa ca sa aiba lumea ce citi. blink.gif
f1anatic
Alo tovarasii,

Daca NU va intereaseaza stirea, sinteti liberi sa ocoliti acest mesaje.

Indiferent daca va convine voua sau NU, aceasta este zona de off-topic, si deci sint ca sa spun asa "in drepturile mele" ca sa creez un topic cu ceva care ma afecteaza pe mine direct.

Pe de alta parte, daca nu va priveste pe voi, asta nu inseamna ca nu pot discuta cu Iulian, Ozz, Otto si Fishbone stiri si probleme care NE afecteaza pe NOI aici. Eu recunosc cinstit ca alta cale de comunicare cu ei nu am.

Deci daca m-a luati cu duritati de-astea, ce pot spune... Ghita, te-asteapta Petre la portita, linga portita de la TLS acasa. Domnilor, daca nu va priveste stirea si nu aveti nimic bun de adaugat, sinteti liberi sa nu participati la discutie. Daca aveti ceva spirit de observatie, veti vedea ca eu nu ma bag in conversatii gen "WEST SIDE: Citi timisoreni sintem pe aici" - pentru ca nu ma privesc. In schimb le recunosc dreptul de a discuta problemele ce ii rod pe ei si nu ma bag pe ei. Eu de ce sa nu beneficiez de acelasi regim ?
Mariustom
Dragă F1anatic, să-mi fie cu iertare, dar ai greșit blush.gif
QUOTE(f1anatic)
eu nu ma bag in conversatii gen "WEST SIDE: Citi timisoreni sintem pe aici" - pentru ca nu ma privesc. In schimb le recunosc dreptul de a discuta problemele ce ii rod pe ei si nu ma bag pe ei. Eu de ce sa nu beneficiez de acelasi regim ?

De ce ? Pentru că topicul amintit de tine nu este exclusivist, în el postând oricine a dorit, fiind "bine primit". Și nu vreau să dau exemple, ele fiind destule.
În altă ordine de idei, tu ai deschis un topic cu o știre locală NU pentru cei enumerați, nefiind specificat până acum acest lucru, ci doar ca un eveniment. Nu te oprește nimeni să deschizi un topic cu o denumire și conținut care să dea de înțeles că se referă la voi, cei de "dincolo de ocean" biggrin.gif .
Și nu te oprește nimeni nici să postezi în topicul "nostru" biggrin.gif , ești binevenit acolo, crede-mă. :flower: Încearcă și vei vedea.
În speranța că nu ne porți pică, blush.gif , te așteptăm printre noi :punk: :coolspeak: :peacefingers:
Oana
daca ati reusi sa vedeti si dincolo de stirea asta v-ati da seama de ce a facut bine f1anatic ca a postat-o...
nici pe mine nu ma intereseaza ca ion (john, ca sa fim in subiect) i-a impuscat pe vasile, marin, ileana si costel (numele nu au fost alese, asta ca sa nu-mi sara cineva in cap, ci au fost primele care mi-au venit in minte)....dar aici e vorba de fenomen...si daca nu vi se pare interesant ca oricine poate face rost de o arma si poate impusca pe cine vrea muschiul lui, atunci e grav...:bash:
iulian....chestia cu "gun control" mi se pare un vis dinala imposibil de realizat...nu stiu cum e la voi, dar pe la noi examenele ptr permis de port arma se fac mai mult de ochii lumii...din punctul meu de vedere nu astia care au permis, fie ca a fost obtinut cu bani, sunt problema, ci aia care nu au deloc si care totusi au arme...
din punctul asta de vedere in romania esti mai in siguranta decat in america sau in alte tari de unde poti cumpara arme la colt de strada...la noi inca nu a devenit un fenomen, asa cum am vazut pe la tv ca prin alte parti astfel de evenimente sunt cam dese...si la noi nu le dau chiar pe toate, asa ca nici nu vreau sa-mi imaginez cate sunt in realitate...
TLS-09
QUOTE(f1anatic)
Indiferent daca va convine voua sau NU, aceasta este zona de off-topic, si deci sint ca sa spun asa "in drepturile mele" ca sa creez un topic cu ceva care ma afecteaza pe mine direct.

Deci daca m-a luati cu duritati de-astea, ce pot spune... Ghita, te-asteapta Petre la portita, linga portita de la TLS acasa. Daca aveti ceva spirit de observatie, veti vedea ca eu nu ma bag in conversatii gen "WEST SIDE: Citi timisoreni sintem pe aici" - pentru ca nu ma privesc. Eu de ce sa nu beneficiez de acelasi regim ?


Cred te-ai inflamat putintel dar nu merita efortul. De unde atata incrancenare domnule ? Nu poate unul sa scrie ceva ca ne si sare mustarul (si aici ma refer atat la Ghita A cat si la tine. E reciproc valabila) . In plus, foarte rar apelam la latura fina sau macar cea plina de umor ci din contra sarim direct "la bataie".
Esti invitatul nostru pe topicul timisorenilor si crede-ma ca am fi bucurosi sa ni se alature oricine.
TLS-09
QUOTE(f1anatic)
Indiferent daca va convine voua sau NU, aceasta este zona de off-topic, si deci sint ca sa spun asa "in drepturile mele" ca sa creez un topic cu ceva care ma afecteaza pe mine direct.

Deci daca m-a luati cu duritati de-astea, ce pot spune... Ghita, te-asteapta Petre la portita, linga portita de la TLS acasa. Daca aveti ceva spirit de observatie, veti vedea ca eu nu ma bag in conversatii gen "WEST SIDE: Citi timisoreni sintem pe aici" - pentru ca nu ma privesc. Eu de ce sa nu beneficiez de acelasi regim ?


Cred te-ai inflamat putintel dar nu merita efortul. De unde atata incrancenare domnule ? Nu poate unul sa scrie ceva ca ne si sare mustarul (si aici ma refer atat la Ghita A cat si la tine. E reciproc valabila) . In plus, foarte rar apelam la latura fina sau macar cea plina de umor ci din contra sarim direct "la bataie".
Esti invitatul nostru pe topicul timisorenilor si crede-ma ca am fi bucurosi sa ni te alaturi.
Alex-F1
Am citit....dar nu scriu nimic... biggrin.gif ....puteam sa scriu chiar primul, inaintea lui Ghita, dar bine am facut ca n-am scris....stiti....mi-e tot mai frica ca {virgula} cand o sa vina fanaticu in Romania, o sa ma caute si-o sa-mi traga un glont in fund laugh.gif Acuma serios....io unu am procedat inca de la inceput chiar asa cum a zis fanaticu mai incolo: am deschis topicul, am citit, nu m-a interesat, n-am scris nimic, am iesit si cu asta basta!!! arigato.gif Dar sper ca am voie sa urmaresc in continuare discutia, care tinde sa devina (daca nu a devenit cumva) foarte la subiect :bash: ....mie imi pare sincer rau ca vad astfel de situatii aici, dar se pare ca uneori ele se produc, cu sau fara voia noastra....seams that's the human nature sad.gif
f1anatic
Dragii mei,

Va multumesc pentru calduroasa invitatie de a ma alatura voua in topicul despre Timisoara si oamenii sai. Am fost la Timisoara in August 1989. Oras frumos si imi aduc aminte ca la un moment dat tata s-a luat la discutie cu un nene intr-un magazin, discutind ceva politica si mama tot ii zicea sa ne caram. In ciuda invitatiei facute, nu consider ca pot contribui cu ceva in acest topic, chiar daca sint convins ca m-as bucura de o primire prietenoasa si binevoitoare.

Imi permiteti insa sa va spun ca VOI atit gresit. Mi-ati atras atentia ca pe voi nu va intereseaza topicul meu. Desigur este dreptul vostru sa considerati asa si probabil este mai respectuos sa nu va alaturati discutiei, decit sa imi spuneti ca nu aveti ce comenta sau sa sugerati ca un moderator sa imi adauge inca citeva mii de mesaje la contul meu. In general, daca consideri ca nu poti contribui, dar recunosti dreptul altuia de a deschide un mesaj cu ce il roade pe el, atunci il eviti. Daca eu am pus acest mesaj doar pt. a imi imbogati "post count", dinsul, Domnul Ghita ce a facut ?

Topicul deschis de mine nu este exclusivist. Invit pe toata lumea sa participe, si chiar este o problema pe care o putem discuta cu totii: GUN CONTROL. Ba putem discuta si modul in care autoritatile au evoluat intr-o problema grava care punea in pericol viata a zeci de oameni respectiv eveniment care a paralizat transportul in comun dintr-o metropola. Intr-adevar priveste mai mult pe noi in America, in principal pe mine pt. ca s-a intimplat "la mine in ograda" dar asta nu impiedica pe nimeni sa comenteze si sa isi expuna parerile despre violenta prezenta in societatea americana (he he as putea spune chiar si canadiana pt. ca recent cca 5-6 saptamini in urma au fost niste impuscaturi la o scoala in Montreal).

Nu am de gind sa ma cert cu nimeni si nici cu fata la cearceaf nu m-am sculat duminica asta. Dar nici sa fiu calcat pe bataturi cind nu e cazul NU pot sa accept.

f1anatic
_______

Oana, nici aici nu poti cumpara arme la coltul strazii. Dar sint mult mai usor de obtinut.

Pentru a achizitiona o arma de foc mod legal, iti trebuie permis de arma FOID (ceea ce implica o taxa si cercetare penala de catre FBI si State Police). Dupa care in momentul cind cumperi arma, presupunind ca ai acest permis, trebuie sa astepti 24 de ore pina intrii in posesia ei, timp in care se efectueaza o noua cercetare penala. In fine dupa aceea, trebuie sa o inregistrezi cu Politia locala (Ex. Chicago Police Department) care iti da un alt permis ce iti permite sa o ai pe proprietatea ta.

Chicago nu permite detinerea de pistoale de catre persoanele private. Nu cunosc legislatia, dar trebuie sa lucrezi ca security, peace officer, si alte "high risk occupations" (avocat) pt a avea asa ceva. In suburbii e alta treaba.

Atasez - in engleza - parerea mea despre gun control, exprimata pe alt forum, cu ocazia acestui eveniment.

QUOTE(f1anatic)
LIsten, the way I see it, this is my opinion on gun control.

1) they should only allow shotguns and rifles.
2) NO handguns to the general population.
3) And certainly no automatics, and no guns allowing more than 5 shots before reloading.

Cause most crime isn't happening because of some dude carrying a shotgun but because of handguns. It is pretty difficult to hide a 4 foot stick no matter how you try.

4) And oh...if caught with a sawed off shotgun - 10 years prison.
5) And they should require an annual check on guns...like taking it to the local police section for inspection.

Any tampering (with the buttstock or the firing mechanism like they do with certain M-16, AKM variants to make them fully auto again) should be grounds for incarceration.

6) And a limit on the number of firearms you can own. I will generously limit it to 5.

Right now I believe the limit is 20 firearms in the City of Chicago and possibly no limits in the rest of the state. Why would you ever need 20 firearms ? Unless you are a retailer ? Ah...are you a gun collector ? Sure there should be other laws to govern that...like making those guns inoperable and twice the registration cost (currently 25 $ a gun).
TLS-09
Si nu doar americana si canadiana, tot acum doua saptamani aceeasi chestie intr-o scoala din Germania.
Eu propun daca binevoiesti sa schimbi titlul topicului in GUN CONTROL (optiunea e a ta) si in felul acesta in mod sigur discutia va lua alta turnura. In plus s-ar putea extinde ipotetic la o intrebare simpla: ce s-ar intimpla in Romania daca ar fi permisa cumpararea de arme?
De asemenea propun sa uitam contradictia inutila. :wave:
ozz86651
Problemele astea o sa-si faca loc rapid si in Romania pe masura ce se deschide. La anul sintek in UE. Daca UE tine, peste 20 de ani o sa vedem multe schimbari in mentalitatea, structura etnica, etc. Unele in bine (majoritatea cred), dar si unele in rau. Romania va deveni brusc tara de imigratie. Nu imediat dar in curind femeile cu voal pe strada, chinezii, pakistanezii, indienii sau negrii o sa fie la fel de frecventi ca VW Passat in ziua de azi biggrin.gif. In foarte scurt timp o sa apara cartiere "specializate" in orasele mari. Socul e cu atit mai mare cu cit acum 10-20 ani daca vedeai un chinez sau un negru te uitai la el ca la urs, urmatorul fiind peste 2 ani. Sa adaugam si mafia rusa care e la 2 pasi si avem imaginea completa smile.gif.
Iulian HondaFan
la asta trebuie adaugat si sporul natural negativ al populatiei bastinase in Romania si probabil macar un numar de ani continua emigratie catre vest a tinerilor romani... unii se vor intoarce, dar altii probabil ca nu.

QUOTE(f1anatic)
LIsten, the way I see it, this is my opinion on gun control.

1) they should only allow shotguns and rifles.
2) NO handguns to the general population.
3) And certainly no automatics, and no guns allowing more than 5 shots before reloading.

Cause most crime isn't happening because of some dude carrying a shotgun but because of handguns. It is pretty difficult to hide a 4 foot stick no matter how you try.

4) And oh...if caught with a sawed off shotgun - 10 years prison.
5) And they should require an annual check on guns...like taking it to the local police section for inspection.

Any tampering (with the buttstock or the firing mechanism like they do with certain M-16, AKM variants to make them fully auto again) should be grounds for incarceration.

6) And a limit on the number of firearms you can own. I will generously limit it to 5.

Right now I believe the limit is 20 firearms in the City of Chicago and possibly no limits in the rest of the state. Why would you ever need 20 firearms ? Unless you are a retailer ? Ah...are you a gun collector ? Sure there should be other laws to govern that...like making those guns inoperable and twice the registration cost (currently 25 $ a gun).


second that!
f1anatic
QUOTE(ozz86651)
Problemele astea o sa-si faca loc rapid si in Romania pe masura ce se deschide. La anul sintek in UE. Daca UE tine, peste 20 de ani o sa vedem multe schimbari in mentalitatea, structura etnica, etc. Unele in bine (majoritatea cred), dar si unele in rau. Romania va deveni brusc tara de imigratie. Nu imediat dar in curind femeile cu voal pe strada, chinezii, pakistanezii, indienii sau negrii o sa fie la fel de frecventi ca VW Passat in ziua de azi biggrin.gif. In foarte scurt timp o sa apara cartiere "specializate" in orasele mari. Socul e cu atit mai mare cu cit acum 10-20 ani daca vedeai un chinez sau un negru te uitai la el ca la urs, urmatorul fiind peste 2 ani. Sa adaugam si mafia rusa care e la 2 pasi si avem imaginea completa smile.gif.


And I second this !
Oana
QUOTE(f1anatic)
Oana, nici aici nu poti cumpara arme la coltul strazii.

era doar un fel de a spune...intentia era de a face o comparatie exemplificata legat de faptul ca de acolo iti poti achizitiona mai usor o arma decat de la noi, asa cum bine ai spus si tu...din punctul meu de vedere aici trebuie lucrat prima data si apoi la cui i se da permis si in ce conditii....ca ala care vrea sa omoare pe cineva nu cred ca se gandeste sa-si ia permis prima data...
nici la noi nu primeste oricine permis si daca nu faci parte din categoria oamenilor in uniforme si alte cateva, tre sa demonstrezi ca viata iti este pusa in pericol ca sa-ti dea...
Mariustom
Alooooo, domnilor ăăăăăă și doamnă sau domnișoară Oana, daaaați-mi voooieee !!!
Topicul amintit de F1anatic, prima oară, și de alții, ulterior, se referă la WESTICI, nu la timișoreni ! Că mai sunt și eu pe acolo :bash:

De ce am zis, F1anatic, că ai greșit, repet: dintr-un topic despre o știre/eveniment, regretabil ce-i drept ca acțiune, ce a devenit un subiect de discuție civilizat în primul rând datorită prietenului Cristi = TLS-09 biggrin.gif , tu l-ai dorit ca un motiv de discuție în special cu cei ce se lovesc mai frecvent (ferească D-zeu :pray: ) de această situație, adică cei de pe celălalt mal biggrin.gif . Cel puțin așa ai zis.
Deci, nu te oprește nimeni să deschizi un topic separat, în care să postați generalități, fără a fi expres dedicat unui subiect anume. Iar acest topic, precum și altele, să fie deschise dezbaterilor pe un subiect, conform titlului.
Doar că tu "ai pus botul" la provocări, și nu te-ai răcorit înainte biggrin.gif
Așa că, ori ți-l trimitem pe fratele Alex pachet, să ai ce vâna când sezonul de vânătoare e închis :bandit: , ori deschizi un topic separat, pentru generalități, unde poți posta orice motiv de discuție cu colegii amintiți de tine biggrin.gif

Referitor la dezbaterea din acest topic, nu pot fi altfel de acord, așa că subscriu la cele declarate de tine, F1anatic pe celălalt forum.
Și când te gândești că era/este cât pe ce să dea drumul la vreo 10.000 de deținuți acum, înainte de sărbători :bash: la noi. Ce curățenie ar fi făcut pe străzi ăștia. Păi mai vedeai pe cineva după ora 22.00 pe străzi? :boxing: :bash:
f1anatic
Stai Marius un pic...Acum practic ce te nemultumeste ? Si ce ai cu Alex (banuiesc ca te referi la Alex-F1 ?)? Saracu baiat uite ce ingeras este...Nu a zis nimic aici ! Ce sa fac cu el trimis pachet ?

Perfect. O sa deschid si un topic special dedicat vesticilor unde Timisorenii sint bineveniti. Iar la sugestia lui TLS, am schimbat titlul actualului mesaj, astfel ca cei care nu ar fi fost interesati de un titlu de importanta locala si extra-continentala, sa isi poata vocifera ideile despre ideea asta. Acum care-i baiul ? Ca incep sa am impresia clara ca citiva baieti aici au chef de harta...air eu sint nelamurit daca sa sa ma ma inarmez pentru pastrarea pacii sau sa plec la razboi pentru a obtine pacea ?
fishbone
f1anatic, si-a luat batranu' un Colt .45, ala clasic din westernuri.
Check it out

Oana, ca ziceai de achizitie. La nimeni care cunosc eu de aici din SUA nu li s-a intamplat, chiar si in orasele mari precum NY, Chicago, etc. sa le fie pus pistolul in fata in ziua in amiaza mare pe o strada principala cu "rugamintea" de "muta-ti masina din locul ala pana nu-ti zbor fata" cum mi s-a intamplat la 3 cunostinte din Bucuresti. Daca manelistu' din Q7 sau bem-ve nu are la el un pistol fie cu gaz fie cu cartuse, ala nu-i manelist care se respecta.

Imi cer scuze fata de cei care considera aceste subiecte ca extrem de banale si fara nici un potential de a fi discutate. O sa ne facem noi astia o mana cati suntem un forum al nostru ca sa va facem voua loc, murirati. Don't like it? Don't read it!
T u d o r
Mai copii, stai usor si nu manati, ca discutia cred ca ar trebui sa ia alta turnura. smile.gif Am tot vazut pe la breaking news de la diverse posturi din tara si de peste hotare stiri cu X copii impuscati de colegu' in curtea scolii. Nu ma hazardez sa dau 100% de sigur ce spun acum, dar cred ca 3 din ultimele 4 maceluri au fost provocate de niste adolescenti sau chiar copii. Asadar nici vorba de permise de nu stiu ce fel sau alte chestii legale. Aia au pus mana pe puscociu' lu taticu si s-au dus sa le arate el la "fraieri" cine e mai tare. Aici e problema, la disponibilitatea de a procura o arma fie din locuinta proprietate personala, fie de la primul colt de strada in schimbul a nu stiu cati marafeti.
Si aici, fara doar si poate, America rulz. Faptul ca sunt pe piata (a se intelege in posesie) mult mai multe arme decat in Europa duce automat la riscul mult mai mare ca una dintre ele sa intre pe mana vreunui copil frustrat,a vreunui adolescent cu prea multe shootere in cap de pe PC sau pur si simplu in mana unui dezaxat. Si...buuuum!!! Ai aparut la stirile de la ora 5... smile.gif

Daca ar fi dupa mine, NIMENI nu ar trebui sa aiba dreptul sa aiba in dotarea sa sau a casei sale o arma. Stiu ca ating grav notiunile de "dreptul cetateanului", notiune foarte draga americanilor, dar totusi pentru protectie nu exista o institutie abilitata in acest sens? Recte Police? Ca de justitiari care o iau pe cont propriu nu as vrea sa aud. Adica m-a injurat nemernicu' la semafor, scot trancanu' si-i aplic o corectie, sa stie cine e mai tare data viitoare. biggrin.gif Nasol e cand are si ala si se lasa cu schimburi de focuri. Cineva a zis de cartierele marginase mai sus. Acolo unde locuiesc etnii mai noptatice, toti borfasii, "baietasii" de cartier, in fine, fauna rau famata a oraselor mari. Nu vreau sa ajung sa traiesc intr-o lume in care valoarea se masoara in arme. In care orice regula e incalcata pe principiul ca "daca ai ceva de comentat" vino sa ne facem... smile.gif
fishbone
Te folosesti de "extreme" pentru a picta un "tablou".
Eu tind sa fiu de acord cu tine si vreau mai putine arme in mainile cetatenilor si ii impartasesc ideea lui f1anatic: fara revolvere, numai cu pusti pentru, se presupune, vanatoare.

Dar faza cu politia este subtire. Iti dau un exemplu, o chestie care mi-a spus-o chiar profesorul de Criminal Justice prin facultate. In Lincoln daca sun la 911 ca am un "attempted break-in", politia e la mine in 5 minute. In Omaha un amic de-al lui a sunat intr-o noapte ca cineva-i umbla pe la usi. 30 de minute mai tarziu, nervos, a sunat din nou la politie si a spus sa anuleze apelul pentru ca l-a impuscat pe intrus. In 5 minute a fost meeting de politisti in fata casei lui.

Nu ca sunt o fire paranoica, ai mei de exemplu locuiesc intr-o zona unde nu-si inchid usa de la garaj niciodata si nici usa din fata nu se prea incuie. Dar din pacate chestia asta nu se aplica peste tot si din moment ce nu poti dormi cu politistul in casa ... ici-colo o arma de foc la resedinta e OK. Ce NU mi se pare OK e permisul de port-arma la persoana, asa cum se practica in multe state. Ironia este insa ca odata ce aceste legi au fost date, rata criminalitatii a inregistrat o scadere. Ca e una ca eu, jefuitor de banci, sa intru intr-o banca intr-un stat unde stiu ca nimeni n-are voie cu arme si una sa dau spargerea in Texas unde in multimea aia de oameni din banca in momentul respectiv 30% au pistoale.

Subiectul este controversial tocmai pentru ca nu se poate ajunge la un comun acord deoarece exista argumente pro si contra de ambele parti. Chestia cu liceenii impuscati e un argument valid intr-adevar si care cantareste greu pentru politica anti-arme. Dar in acelasi mod am putea sa ne apucam sa kickbanam si religia, de exemplu din cauza cruciadelor si crimelor purtate in numele Dumnezeului X, Y sau Z.
TLS-09
Problema nu-i cand ai arma acasa si o folosesti acolo (indirect se poate aduce in discutie cazul Iovan, adica al domnului Romanita biggrin.gif ) ci cand isi cu ea din casa si o folosesti aiurea.
Oana
QUOTE(fishbone)
Oana, ca ziceai de achizitie. La nimeni care cunosc eu de aici din SUA nu li s-a intamplat, chiar si in orasele mari precum NY, Chicago, etc. sa le fie pus pistolul in fata in ziua in amiaza mare pe o strada principala cu "rugamintea" de "muta-ti masina din locul ala pana nu-ti zbor fata" cum mi s-a intamplat la 3 cunostinte din Bucuresti. Daca manelistu' din Q7 sau bem-ve nu are la el un pistol fie cu gaz fie cu cartuse, ala nu-i manelist care se respecta.

aici ai perfecta dreptate, dar fiecare padure cu uscaturile ei...si oricum nu cred ca are vreunul curaj chiar sa apese pe tragaci, e mai mult de fatada...se dau si ei rotunzi...sincer nici nu merita sa discutam despre aceasta categorie...
parerea mea este ca in romania inca nu a devenit un fenomen...dar suntem pe drumul cel "bun"...chiar saptamana trecuta a fost descoperit un tir bulgaresc cu aproape o sută de tevi de mitraliera si peste 1600 de benzi de cartuse...asta asa ca un cadou pentru intrarea in UE, de la prietenii nostrii de suferintza...
strigator la cer e faptul ca armele exista si in romania si in america si peste tot...dar ele nu au crescut in copaci si apoi cineva le-a adunat si a scos recolta la vanzare...
TLS-09
Lasa ca nu se compara situatia din Romania cu aceea din alte tari. Ma refer la arme. Latura rurala a romanului este prea puternica pentru a renunta la topor sau par. Vezi stirile de la ora 5.Iar tirul bulgresc tranzita Romania tocmai pentru a merge mai spre vest. La noi piata armelor este subtire inca (si ma refer la piata neoficiala). Cata vreme ramane asa trebuie sa ne bucuram.
fishbone
QUOTE(oana87995)
si oricum nu cred ca are vreunul curaj chiar sa apese pe tragaci, e mai mult de fatada...se dau si ei rotunzi...sincer nici nu merita sa discutam despre aceasta categorie...

Eu nu cred ca tu sau altcineva ar avea tupeul sa puna la incercare aceasta teorie .... La fel pot specula ca toti cu pistoale la brau la fel fac, din teribilism, ei nici macar nu au munitie, iar toti cei ce apar la TV au fost impinsi pana la capat si au trebuit sa recurga ...
TLS, amuzant, dar adevarat smile.gif
Bodi
Cred ca filmul lui Moore "Bowling for Columbine" ar fi interesant pentru documentare.
In principiu nimeni nu ar trebui sa posede o arma de foc, nici macar cu gaz.
f1anatic
QUOTE(Bodi)
Cred ca filmul lui Moore "Bowling for Columbine" ar fi interesant pentru documentare.
In principiu nimeni nu ar trebui sa posede o arma de foc, nici macar cu gaz.


Mie Gigi Moore ala nu imi place. Este fata urita si meschina a Democratilor. Si sint democrat - ca culoare politica. Filmul e o prostie. Nu zic ca nu ar fi adevarat ce spune el...dar pot sa prezint apa ca cel mai periculos lucru din lume, coroziv si prezent in tumorile cancerigene...iar lumea neinformata va crede ca e daunatoare...cind colo este atit de necesara vietii.

Moore ala nu e reporter...e saltimbanc...
TLS-09
Aici te contrazic putin. Documentarul are un anumit mesaj, tinteste el undeva dar depasind anumite inclinatii critice ale lui Moore, inca o data trecand dincolo de ele descrie totusi un fenomen scapat de sub control.
Si Farenheit 911 a fost vizibil anti-Bush dar si interesant totodata.
Bodi
Ramane un punct de plecare. Poate ca tipul exagereaza dar statisticile raman.
Comparatia Canada - SUA ramane in picioare (din nou exagereaza probabil dar este adevarat).
John Doe, daca este major si nu are cazier isi poate cumpara legal o arma. Cine imi garanteaza mie ca John Doe are discernamantul necesar pentru a fii posesorul respectivei arme sau la prima betie crincena se apuca de control demografic?
Ar fi interesanta o comparatie statistica intre Europa (super restrictiva) _ US (permisiva). De exemplu cate decese violente se inregistreaza, inclusiv accidentale. Sunt de acord ca un dezaxat va face treba buna si cu parul sau cutitul dar cred ca un revolver (de ce nu carabina sau pistol automat) este mai tentant.
TLS-09
QUOTE(Bodi)
Sunt de acord ca un dezaxat va face treba buna si cu parul sau cutitul dar cred ca un revolver (de ce nu carabina sau pistol automat) este mai tentant.


Si in mod cert mai eficient.Mai usor de manevrat si cu rezultate mult mai......
Asadar este un spor "calitativ" dar si "cantitativ".
ozz86651
E simplist sa pui toata diferenta de statistici Europa/USa pe seama armelor dar fara indoiala ele au un rol. Ca idee, in NY se inregistreaza vreo 14 morti violente la 100.000 pe an, in LA ceva mai mult (16 parca), iar in toate orasele mari din Canada si Europa cel mult 1. Deci e diferenta majora. A se tine totusi cont ca dintre cei 15 morti in oarsele mari americane, 14 sint de fapt generatori de violenta, membri de bande inarmate sau traficanti de droguri care se lupta pe teritoriu sau sint impuscati de politie. Cu alte cuvinta ca cetatean onest si in banca ta nu este o probabilitate mult mai mare sa mori in NY decit in Paris.

Dar diferenta asta de cifre nu vine neaparat de la arme (Canada are mai multe arme pe cap de locuitor ca USA), ci mai degraba de la diferenta de orinduire. USA e o tara de dreapta. Cu alte cuvinte favorizeaza coimpetitia si munca, indrazneala, inteligenta, norocul si nu da nimic (nici macar asistenta medicala egala) celui care nu munceste, ghinionistului, etc. Europa si Canada sint in de stinga, socialiste. Cel care munceste va trebui sa dea si celora care nu muncesc sau sint napastuiti de soarta. Lucrul bun care iese din asta (ca alea rele sint evidente) e ca ala e mituit sa nu iasa in strada si sa jefuiasca. Are casa, are masa, are viata confortabila, nu exista nici un motiv sa si-o riste si sa ajunga la puscarie jefuind oameni pe strada. Nu il impinge foamea. Nici nu-l roade dorul de bogatii asa tare ca in America. Mai este si cocktailul demografic american, care iarasi e mai violent si istoria/cultura tarii care are violenta inca prezenta la date mult mai recente.
Cit despre vinatoare, e un "sport" rusinos care nu are nici o justificare de nici un fel. Ai voie sa chinui un animal salbatic dar daca dai cu sutul intr-un ciine intri la puscarie sau iei amenda. E standard dublu. Vinatoarea ar trebui interzisa, dar iarasi e o traditie prea lunga si nu se poate face.
fishbone
Michael Moore face filme de propaganda, nicidecum documentare. Fapt demonstrat over and over again. Fahrenheit 9/11 nu a fost nici macar interesant, a fost si el plin de minciuni.

Intr-o oarecare masura americanu' merge pe o idee mai simpla. Daca un om vrea sa aiba o arma, o va avea cu sau fara permis. Daca baiatul e OK, nu are cazier, atunci macar o sa il avem in registru pentru restul vietii lui. Daca are loc o crima, stim a cui a fost arma.

Evident, un mod de a explica extrem de simplist, but you get the idea.

Acum va zic o faza. Cand batranu' si-a luat Coltul mi-a placut. E o arma misto, fain sa-l tii in mana, sa-l cantaresti, sa te joci la el apoi sa-l pui in vitrina. In momentul in care si-a cumparat si gloante, brusc parca sentimentul de siguranta mi-a scazut, cel putin initial. Cu o arma de foc in casa si live rounds vine si o responsabilitate IMENSA. Dar daca e sa fie si intra unul in casa peste noi, si-o ia in bot ca in western-uri. Literalmente.
De felul meu nu prea-mi plac armele de foc. Nu cred ca sunt expus la mai putine riscuri cu sabia de samurai in casa biggrin.gif
Hotlink to pics for the lazy
ozz86651
Exagerati cu Moore, dar deh a dat republicanismul in voi. Ceea ce stiu ca e cazul la foarte multi romani de virste mai inaintate plecati peste balta. Voi nu sinteti de virste inaintate dar sinteti copii (nu neaparat la visrta) influentati de babaci. Churchill parca spunea ceva d egenul "cine nu e liberal pina la 30 de ani nu are inima, cine nu e conservator peste 30 de ani nu are creier" biggrin.gif. In voi sint foarte evidente opiniile oamenilor mult peste 30 de ani traind in midwest.
Revenind la Moore. Imi place mult ce face omul asta, desi nu-i agreez stilul mereu. Intradevar multi nu sint atenti si pretind ca filmele lui sint documentare, evident nu sint (cel putin F911 sigur nu a fost, Bowling for Columbine insa e mai aproape de documentar). Da, manipuleaza, scoate din context, emite presupuneri fara dovezi, etc. So what? N-ai creier sa judeci? N-ai filtru? De la inceputul filmului ti se spune verde in fata ca contine opinii personale. Si de ce e asta asa de rau? Mie mi se face greata de multe ori in numai 10-20 minute pe fox news si aia se pretind canal de stiri, nu film artistic. Foarte bine la Moore este ca el face bizonul american care din nefericire are si drept de vot sa incerce sa judece. La multi e inutil, nu-i scoli din somn nici cu taserul, dar la altii functioneaza. Nu imi dau seama ce au prins unii asa mare ura pe Moore, urasc procesul ratiunii asa tare, le provoaca dureri asa cumplite folosirea creierului? Moore e foarte distractiv chiar si cind nu are dreptate, are un anumit farmec in a-si formula punctele de vedere si are idei nastrusnice, nesimtire si umor.
E intradevar trist ca multi in Europa si restul lumii (si in USA) il inghit pe nemestecate fara sa aiba deloc habar care e miza politica. Dar e si mai trist ca multi in USA il urasc si il dau la gunoi cu totul, pentru ca le contrazice lor credintele despre politica, NRA si patrie. Pentru ca tinta lui nu e Europa la urma urmei.

PS: fishboine: daca tatal tau era alcoolic, se droga, sau pur si simplu era mai temperamental nu stiu daca mai scriai cu inima usoara de coltul lui. Daca tatal unui copil care se duce cu fiul tau la scoala cumpara o arma si e iresponsabil si nu incuia arma, ghici cine sufera? responsabilitatea altora pentru viata mea? no thanks. Da, pe ala il baga in puscarie, isi primeste pedeapsa, dar tu ramii cu un copil mort. e usor sa vorbesti de drepturile altora d ea avea arme, dar cum ramine cu dreptul meu de a-mi trimite copilul la o scoala fara gardian la poarta, fara atmosfera de inchisoare, fara detector de metale, fara sa stea 2 ore la intrare dimineata sa fie controlat, si fara riscul de a fi impuscat de un coleg nervos? Ca adolescentii sint dilii nu cred ca avem nici o indoiala, toti am trecut prin faza aia.
f1anatic
Ia fir-ati atenti acilea
QUOTE
BBC NEWS
New bill for blind Texas hunters
Blind hunters would be able to use laser-sighted rifles to hunt animals in Texas, if a bill introduced in the state's legislature is successful.

Republican Edmund Kuempel proposed an amendment to existing law that would permit "legally blind" people to use a laser-sighting device when hunting.

Current Texas law prohibits the use of laser sights, spotlights and headlights for hunting purposes.

A sighted person would be legally required to accompany the blind hunter.

"This opens up the fun of hunting to additional people, and I think that's great," said Mr Kuempel.

Sighted guide

Blind hunters are not a new phenomenon in Texas.

Under current procedures, a sighted guide can assist a visually-impaired hunter by peering over the hunter's shoulders and advising where to aim the gun and when to pull the trigger.

However, hunters say that without a laser pointer it is difficult to time the shot.

Laser sights, spotlights and headlights are banned in hunting in Texas, because they can make the animals freeze in their tracks.

If the bill is passed in when the state legislature reconvenes in January, it will probably not become law until 2008.

Mr Kuempel's bill would give the state until 1 January 2008, to come up with a definition of legally blind so the law could be enforced.

Story from BBC NEWS:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/americas/6173535.stm

Published: 2006/12/12 17:51:22 GMT

© BBC MMVI
Iulian HondaFan
Ozz, sunt exact de aceeasi opinie cat priveste armele si Michael Moore... imi dau insa seama ca va lua mult timp pana majoritatea americanilor va fi convinsa de treaba cu armele. primul pas este ca exista o majoritatea care e de acord ca e nevoie de un anumit control al armelor de foc... e adevarat si ca daca folosesti o arma de foc in mod inconstient/criminal vei fi tratat aspru de justitie, dar asta nu e suficient...

pe de alta parte io consider ca faptul ca USA a contribuit cu un estimat 28% la emisiile cauzatoare de efect de sera din ultimiii 200 de ani este mai nociv decat chestia cu armele... e drept ca Europa este responsabila in proportie de 31%, dar macar ei isi mentin emisiile constante sau chiar in usoara scadere... daca chinezii si indienii vor vrea macar sa emita pe cap de locuitor din ceea ce emit americanii o sa ne mutam toti in Alaska, Canada si Siberia...
ozz86651
Trebuie cumparat pamint in Canada. Da sa nu fie linga ocean. Pare o investitie buna si e ieftin inca biggrin.gif
La chestia asta cu gazele de sera nu e asa usor. Nu poti sa bagi bete in roate economiei si sa o handicapezi ca sa nu mai faci gaze de sera cind altora (China/India) nu le pasa. In afara ca dai faliment nu rezolvi nimic.
James Kilowatt
Apropo, cate arme de foc sunt in state?

In Belgia tocmai s-a dat o lege care sa le regularizeze pe cele neinregistrate, acum e in perioada de gratie... fie te duci si o duci la politie anonim (adica nu esti luat la intrebari decat daca arma a fost inplicata in ceva dubios) fie obtii permis. Se aproximeaza ca exista 1milion de arme de foc NEINREGISTRATE la o populatie de mai putin de 10milioane...

Cu gazele cu efect de sera, mi se pare incurcata situatia.
Pe de o parte sunt naspa pentru toata lumea... pe de alta parte tarile industrializate le-a plesnit ecologia abia cand industriile lor poluante sunt falite sau delocalizate, si se opun cu dintii vulgarizarii energiei nucleare. Daca alternativa e sa ramana 2/3 din populatia globului in evul mediu si sa moara de foame sau de malarie, ca sa protejam atmosfera, no thanks.

In plus, predictiile sunt teribil de imprecise si stim a naibii de putin despre modelul climatic global. Unii spun ca CO2-ul emis de oameni e pe la 30%fata de cel emis pe cai "naturale". In plus, au existat epoci cand era mult mai abundent... CO2 + caldura in exces -> plancton si alge in exces care il fixeaza in calcar, cum s-a si intamplat in istoria planetei. Cum si in cat timp se intampla asta, habar n-am. Parerea mea este ca oamenii de stiinta stiu inca prea putine, iar problema a devenit politica, asa ca avem slabe sperante sa stim ce-i adevar si ce-i poveste, sau macar sa faca cineva un studiu independent si pe bune. UE da bani ca sa demonstreze ca incalzirea globala exista sau ca tiganii sunt discriminati in romania (ad literam), si nu ca se investigheze problema.....


In plus, CO2-ul poate fi eliminat de o reactie chimica cunoscuta de pe vremea lui pazvante care se cheama fotosinteza.... Eu cred ca in loc sa interzici amaratilor "in curs de dezvoltare" sa-l emita, mai bine ii obligi sa impadureasca zone suficient de mari incat sa retina macar partial CO2-ul emis. Asta rezolva si alte probleme, cum ar fi dezertificarea, eroziunea solurilor, problemele legate de inundatii si seceta, etc. SI nici nu-i condamna la foame.

Eu as fi teribil de multumit daca in viitorul apropiat omenirea ar fi in stare sa "terraformeze" Sahara.... care e totusi mult mai ospitaliera decat Marte sau Luna.
ozz86651
Dreaq s-o ia de Wikipedia. Stiam ca Elvetia e tara cu cel mai mare numar de arme pe cap de locuitor. Si nu orice muschete, ci SIG 550 de care armata americana nici nu viseaza ca sint prea scumpe (numai ceva agentii si trupe speciale au).
Armata elvetiei e facuta din oameni particulari care tin puscociul in casa. Adica tot omul are pusca, obligat fortat. Criminalitatea in Elvetia banui ca era cam 0 pina la venirea baietilor din sud si est, si nici acum nu e remarcabila. Deci iaca ca nu e asa simplu, arme=crime.
Revenind, uitasem cum se cheama dracia si am intrat pe Wiki. Urasc site-ul asta. De cite ori intru pe el dau clickuri ca boul pe toate linkurile alea interesante si ma prinde 3am. Azi de exemplu am aflat cum se face un obuz perforant (stiam din armata, dar acum am vazut si poze), ca japoneza are o varianta oficiala cu o varianta scrisa si una vorbita, si una neoficiala, si ca unii o considera inrudita cu ungureasca blink.gif, ca in California erau 18 grupuri genetice de limbi indiene fata de numai 3 in europa, e si multe altele.


PS: cu efectul de sera nu e cale de intors. Ne ia dracu, acum sau mai tirziu.[/img]
James Kilowatt
Ozz, de cand s-a prabusit imperiul roman se spune ca ne ia dracu'. Ba sunt barbarii care distrug civilizatia, ba ciuma, ba arma atomica, ba sida sau gripa aviara, ba criza energetica sau efectul de sera....
Exista o moda ca toate generatiile sa se considere a fi ultimile si dupa ele vine apocalipsa. Moda asta dateaza de cand lumea, doar manifestarea apocalipsei se schimba functie de epoca.
Si mai e o moda sa apara cate o inchizitie sau un greenpeace care sa dea cu pietre bazandu-se doar pe dovezi empirice. Poate incalzirea globala e mai reala decat soarele invartindu-se in jurul pamantului, insa dovezile sunt la fel de solide pentru ambele teorii.
Nu inseamna ca incalzirea globala e ireala, insa e inca in ceata, si prin urmare destul de impredictibila. Insa foamea din asia sau africa e a naibii de reala si palpabila.
f1anatic
Fish, nice tool there. Sa o stapanineasca sanatos si fara evenimente neplacute babacul si sa se "distreze" cu el in mod sigur, controlat care nu pericliteaza viata/sanatatea nimanui.

Er. Tatal tau...are ce are cu pistoalele. Tata m-a pus acum 1 sapt. sa ma interesez de asta

Si daca ti se pare ca seamana cu ce stii tu este pentru ca asa si este: semi 5.56x45 (0.223) si e os rusesc, neam cu prietenul cel mai bun al soldatului de pretutindeni.

(PS, pe baza de pistoale, Desert Eagle for me. M-am uitat lung la unul la Cabellas/Outdoor World in Gurnee, IL dar noi nu avem voie in Chicago).
fishbone
ozz, gresesti apropos de Michael Moore. Nu trebuie sa fii republican ca sa nu-l agreezi. E o diferenta profunda intre exemplul tau cu Fox News si el. Fox News sunt eventual vinovati de bias, dar ei in final prezinta tot stirile. Michael Moore foloseste minciuni pentru a-si solidifica punctul de vedere. E o mica mare diferenta. Incearca Fahrenhype 9/11 spre exemplu si vei vedea despre ce vorbesc. Sau moorewatch.com. Aici lumea s-a prins de el si, amuzant, au inceput si lozinci amuzante la adresa lui, exemplu bumper stickers "Are you a Michael Mooreon?". Deci inca odata, e una sa faci documentare unde-ti prezinti parerile personale, lucru cu care sunt perfect de acord pentru ca nu insist ca toti sa fie de-o parere cu mine, si alta sa minti si sa manipulezi cu nerusinare, mai ales cand pretinzi ca faci DOCUMENTARE. Deci urmatoarea data cand te vei uita la vreo prezentare de-a lui care ti se va parea interesanta si vei da din cap, pune-ti intrebarea daca te minte sau manipuleaza, din nou.
Iar daca taica-meu se droga samd cum spui tu, interveneam noi si nu pupa arma veci pururi.

f1anatic, eu am boala pe Colt Python. Mie-mi plac revolverele, nu semi-auto. Parca cu un revolver ... ce-i in mana nu-i minciuna, ma simt mai sigur.
http://www.apg.it/FOTO-new/colt-python.jpg
Iulian HondaFan
QUOTE(James Kilowatt)
Cu gazele cu efect de sera, mi se pare incurcata situatia.
Pe de o parte sunt naspa pentru toata lumea... pe de alta parte tarile industrializate le-a plesnit ecologia abia cand industriile lor poluante sunt falite sau delocalizate, si se opun cu dintii vulgarizarii energiei nucleare. Daca alternativa e sa ramana 2/3 din populatia globului in evul mediu si sa moara de foame sau de malarie, ca sa protejam atmosfera, no thanks.

In plus, predictiile sunt teribil de imprecise si stim a naibii de putin despre modelul climatic global. Unii spun ca CO2-ul emis de oameni e pe la 30%fata de cel emis pe cai "naturale". In plus, au existat epoci cand era mult mai abundent... CO2 + caldura in exces -> plancton si alge in exces care il fixeaza in calcar, cum s-a si intamplat in istoria planetei. Cum si in cat timp se intampla asta, habar n-am. Parerea mea este ca oamenii de stiinta stiu inca prea putine, iar problema a devenit politica, asa ca avem slabe sperante sa stim ce-i adevar si ce-i poveste, sau macar sa faca cineva un studiu independent si pe bune. UE da bani ca sa demonstreze ca incalzirea globala exista sau ca tiganii sunt discriminati in romania (ad literam), si nu ca se investigheze problema.....


In plus, CO2-ul poate fi eliminat de o reactie chimica cunoscuta de pe vremea lui pazvante care se cheama fotosinteza.... Eu cred ca in loc sa interzici amaratilor "in curs de dezvoltare" sa-l emita, mai bine ii obligi sa impadureasca zone suficient de mari incat sa retina macar partial CO2-ul emis. Asta rezolva si alte probleme, cum ar fi dezertificarea, eroziunea solurilor, problemele legate de inundatii si seceta, etc. SI nici nu-i condamna la foame.

Eu as fi teribil de multumit daca in viitorul apropiat omenirea ar fi in stare sa "terraformeze" Sahara.... care e totusi mult mai ospitaliera decat Marte sau Luna.


poate facem un topic

problema e ca nivelele de CO 2 sunt mai mari decat au fost de sute de mii de ani. asta e ce zice James Henson climatolog la NASA si profesor la Columbia Univ.

http://www.columbia.edu/~jeh1/DukeEdin_21N...06_complete.pdf

gaura de ozon pare sa se fi stabilizat dar nu e inca sigur... 2006 a fost prost din acest pdv...

http://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/

desertificarea continua - lacul Ciad ca si Aralul din Asia centrala au disparut...

despadurirea continua - Indonezia, Brazilia, Congo defriseaza masiv si ilogic - terenurile sunt cultivate numai cativa ani dupa defrisare apoi pierzandu-si fertilitatea sunt abandonate si defrisate noi parcele pentru a sustine o agricultura relativ ineficienta...

desi are si substrat politic filmul lui Gore merita vazut...

www.climatecrisis.net/
James Kilowatt
E clar ca undeva exista o problema... sau mai multe smile.gif Insa trebuie cuantificate si cunoscute exact inainte de a lua decizii pe care le platesc miliarde de oameni...
In ultimile sute de mii de ani temperatura a fluctuat destul de mult, de la cald la rece iar legatura cu CO2-ul e destul de vaga.
La urma urmei CO2-ul pe care il emitem noi a fost candva liber, si cu toate astea viata a inflorit destul incat sa-l fixeze... si acum il reeliberam. Totul e sa nu depasim prea tare capacitatea de absorbtie...
f1anatic
QUOTE(fishbone)
f1anatic, eu am boala pe Colt Python. Mie-mi plac revolverele, nu semi-auto. Parca cu un revolver ... ce-i in mana nu-i minciuna, ma simt mai sigur.
http://www.apg.it/FOTO-new/colt-python.jpg


LOL...dude...reloading takes 4EVER !!

Ozzule, nu cumva mi-ai spus ca vinatoarea nu e un sport si ar trebui interzisa ? Ia spune...esti vegetarian ? Ca daca nu esti...orice comentarii sint in plus.

Si cum s-a ajuns la poluare, ozon, CFC si efect de sera intr-o discutie despre violenta armelor ?
Iulian HondaFan
si io sunt anti-vanatoare in general... mai ales ca sport... inteleg ca oamenii au trebuit sa vaneze ca sa supravietuiasca... dar sa omori de placerea de a omora este vicios si moral reprobabil ( fie ca te uiti in Biblie, Torah sau Coran ori in orice fel de precepte religioase).

singura exceptie cu care sunt de acord e pentru controlul populatiilor unor specii daunatoare ( care de fapt au devenit daunatoare pentru ca vanatoarea a eliminat complet unii pradatori)... sa nu zici ca tu vanezi ca nu ai ce manca! biggrin.gif

si a fi vegetarian nu e o chestie negativa... chiar mai sanatos. nu sunt vegetarian, dar nu vad de ce a fi vegetarian e o rusine...

introducerea mediului in discutie e vina mea si rog un moderator sa mute posturile off pe un alt topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.