Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A6-Multitronic - Probleme cutie de viteze?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Bogdan92917
Salutare dragii mei,

Nu de multa vreme sunt un posesor al unui Audi A6, model 2004 cu o cutie de viteze multitronic.
Azi dimineata in drum spre servici mi s-a intamplat ceva ciudat. In timp ce mergeam cu masina (in modul Drive) deodata cineva mi-a taiat calea in trafic.Am fost nevoit sa pun o frana violenta pana cand masina s-a oprit din miscare (maneta schimbatorului era inca in modul D). Cand am vrut sa accelerez si plec mai departe...surpriza....nu a mai plecat de nici un fel...se tura pur si simplu in gol. A trebuit sa schimb in modul parcare (P) si apoi la loc in D ca sa plece de pe loc.Dupa aceea masina a mers OK.

Nu stiu ce sa cred...ca o defectiune a cutiei sau doar un sistem de decuplare automata in caz de franare brusca. Pana acum nu am mai avut aceasta problema. Astept pareri....
ionut83652
sistem de decuplare !!!!!!!!
Bogdan92917
Ionut....a fost un raspuns afirmativ sau doar o reactie (poate am spus vreo aberatie?) ?
Traian89565
nu sunt sigur dar cred ca a fost un sistem de decuplare automata, mi se pare normal ca din moment ce ai franat violent, nu mai doreai sa inaintezi smile.gif
ionut83652
QUOTE(Bogdan92917)
Ionut....a fost un raspuns afirmativ sau doar o reactie (poate am spus vreo aberatie?) ?


da un raspuns afirmativ e foarte normal sa aiba un sistem de decuplare ca daca nu la fiecare fana mai violenta sar opri motoru !
la fanele violente nu mai poate sari asa der repede din treapta in treapta si decupleaza de tot pentru a nu afecta in nici un fel masina!
Bogdan92917
Va multumesc mult de tot pentru opinii. Acum sunt linistit smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.