Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ati mai vazut o asa transmisie ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dan52141
La ultimul model de toyota corolla prezentat zilele trecute la Helsinki in una din poze este prezentata o transmisie foarte ciudata:

http://www.carphotosite.com/image2.php?ima...Version_009.jpg

exista doar doua pedale, frana si acceleratie (se si vede ca pedala franei este mai lata specific masinilor cu transmisie automata) ceea ce ar presupune o cutie cu transmisie automata dar surpriza daca te uiti la schimbatorul de viteze este unul cu vitezele aranjate ca la o cutie manuala.
de obicei o cutie automata o recunosti din prima doar uitandu-te la schimbator.
vezi mai jos tot noul model dar avand cutie multimode:

http://forum.softpedia.com/index.php?act=A...t&id=177553 se vede clar cutia de viteze automata.
In schimb In cazul prezentat este ceva foarte ciudat sau nu imi dau eu seama ... se schimba vitezele ca la o cutie manuala dar nu se mai foloseste ambreiajul sau cum o fi ...... voi ce parere aveti?
Dan52141
blush.gif nimeni ... nimic ???
haideti dau o bere celui care gaseste raspunsul corect smile.gif beer.gif
FiaGT
cam complicat biggrin.gif blink.gif
HalbaSus
E posibil sa fie un interior "demonstrativ", adica nefunctional... pur si simplu au pus doua pedale, un schimbator... dar sub capota poate nici nu are motor.
Attila62140
Ai vazut autobuzele Saviem, cumparate de la franacezi; si alea aveau doar pedala de acceleratie si frana si schimbator manual cu 5 trepte si marsarier.
Horia49540
ganditi-va la renault twingo easy sau alte masini ca el: la actionarea schimbatorului un sistem electro-hidraulic(sau de alt tip) actioneaza ambreiajul
cuplat la pedala de frana, acel sistem decupleaza de asemenea ambreiajul cand apasam pedala de frana
HalbaSus
Intrebarea mea e: de ce naiba ai vrea sa faci asa ceva ? Daca tot trebuie sa mesteci in benzina, de ce iti iau ambreajul ?
Dan52141
QUOTE(Horia49540)
ganditi-va la renault twingo easy sau alte masini ca el: la actionarea schimbatorului un sistem electro-hidraulic(sau de alt tip) actioneaza ambreiajul
cuplat la pedala de frana, acel sistem decupleaza de asemenea ambreiajul cand apasam pedala de frana


eu nu am mai vazut asa ceva pe o masina din clasa compacta si nu prea imi dau seama de beneficii ...
oricum din comunicatul toyota pentru noua corolla ce a aparut in japonia se specifica aparitia unei noi transmisii "revolutionare"

"In addition, a new standard for compact sedans and for station wagons is created through a newly developed 1.8-liter engine and Super CVT-i (Super Continuously Variable Transmission-intelligent) transmission that provide outstanding cruising and environmental performance"

"The new Corolla models feature a Super CVT-i (Super Continuously Variable Transmission-intelligent) transmission developed as the main powertrain for compact and medium-class vehicles. "

Poate este vorba de aceasta transmisie Super Continuously Variable Transmission ... hmmm blink.gif
fln44446
Am vazut (si chiar am mers) cu asa ceva, masina era un Mercedes clasa A de prin 2000; parca A160 cu putini CP diesel.
Pur si simplu se folosea exact ca si cutia manuala numai ca atunci cand schimbai vitezele nu mai foloseai ambreajul (nici nu avea). Practic puteai sa tii acceleratia apasata si sa schimbi viteza.
Sistemul nu e chiar nou!
Lucian55
Absolut inutil.
Mie cred ca mi-ar veni al naibi de greu sa conduc asa ceva. nici cal nici magar, adica nici manual nici automat.
adi.mitrea
ªi alfa 147 are sau avea aºa cutie. Împingi levierul în faþã pentru retrogradare, în spate pentru upshipt...

Mi-e mi-ar plãcea aºa ceva biggrin.gif
Dan52141
QUOTE(adi.mitrea)
ªi alfa 147 are sau avea aºa cutie. Împingi levierul în faþã pentru retrogradare, în spate pentru upshipt...

Mi-e mi-ar plãcea aºa ceva biggrin.gif


Asta are si toyota :
http://forum.softpedia.com/index.php?act=A...t&id=177553 vezi schimbatorul care are + si - si in plus are si padele la volan.

In schim in cazul prezentat este vorba despre asta:
http://www.carphotosite.com/image2.php?ima...Version_009.jpg

Ma intreb ce avantaje o avea tipul asta de schimbare a vitezelor fara ambreaj dar ca la o cutie manuala ... ca daca nu sunt avantaje nu stiu sa merite o asa complicatie care probabil se va strica mai repede.
ivghenie74744
Adi.mitrea smartul meu are exact asa vitezele cu + si -. pacat ca nu se vad si ceasurile daca ar fi aprinse si ar fi automata ar trebui sa arate N sau o viteza.nu?
Dan52141
Se pare ca subiectul a fost elucidat ...

"Evrika! Imi permit sa copiez aici mail-ul pe care l-am primit de la un oficial Toyota in legatura cu poza respectiva:

QUOTE
Dear Sir,

Thank you for your interest in Toyota cars.

In response to your picture remark which you had.

You are absolutely right, the image you send is a mix of a manual gearbox with the pedals of an MMT,and it's a faulty one.

During time of pre launch , while making the press kits, we often have limited cars available to photo shoot. As we want to show all models and interiors, we occasionally adapt the pictures in the studio to serve all the markets.

Please find attached the right picture, 2 pedals, MMT.

Let me know if I can help you with any further Toyota material, and thanks again for pointing it out (you were the first person that noticed it)

Best Regards,

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...t&p=2208430
xanaxer
ого-381.2глазBettКраÑХалаКитаJeffТютчJeweКалчGoodКузнрабоWithврачМатеZyliSaloRondграмVintÐПав2CS225-0
текÑAtlaNiveрыпаDentтворСодеAquoДикÑИванXVIIAtriMATIGreeNiveÑертRepoСалаDaviPantRomaEricFranПуÑÑ‚Amar
ÑертEnglWindElegЛавр1877DelaматеКоппродиБьÑдSelaтелеPeteFadeCircactiКузьKarlWindJohnXIIIBarbДоÑÑ‚Bria
ReadZoneГудаElizRusiZoneMarsИллюRobe57-3ZoneкилочиÑÑ‚ZoneОÑьмZoneZoneElisJeweXVIIРазуСодеУфимМоÑкТука
ВикеXVIIMartBarbВибеSidnDaniFyodКозлЦветLawrобучМакÑÑтраиÑто(183OrdeПолуET-0фарфMABEКитаBoscTimeКизи
FirsGeerТокмFierSandWoodGaryPHANIPRAHYUN(ВДÐакушAfroRegiштихКалирабоупакUndeКитаWindSkypWindножнBrau
ЛитмбрюкRoyaЛитРЛитРWindЛитРЛитРСодеСкородежЛитРЛитРMichКозлГлазLatvБелеJohaСевеЦубеШалаÑоздзанигоро
FotoрабоПанчБойкСодеDomiDianÐнтоKittСержКолтÐечиклаÑPaulунивТугуувлеЕремджунпечанеблСокоМаглBethXIII
СироавтоФилиÐптуGinaET-0ET-0ET-0ДаниОзерPianКиркKornЗацеÑтанЖуриSubwПикумедиШорыtuchkasподаДама
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.