Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Casco - Mondeo
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Bogdan49836
salut. la ce valoare si la ce firma/banca ar fi cel mai indicat sa asigur monde-ul ce acum l-am luat ? 11.000 a fost ....
CatalinKRK
Nu conteaza cat ai dat conteaza din ce an e si care e valoarea de nou a masini, inclusiv optiunile. Incearca la un broker de asigurare care lucreaza cu mai multe firme si acolo poti face o comparatie.
Bogdan49836
ok ,,, si udne anume pot gasi un broker de aisgurari ?

intreb si eu acuma de la 0, e prima mea masini, nu am avut legatura cu treburi de genu' ...

smile.gif

masina e din 2004 luna x,2L si e ingrijita bine...

cam cat mi-ar lua casco ?

si cam la ce valoare ar fi indicat sa o asigur sau dupa ce sa ma orientez pt. valoarea asigurata ?

merci
CatalinKRK
Tu fiind din Satu Mare, nu stiu unde sa te indrum biggrin.gif . Daca o ai pe firma iti recomand Allianz. Pentru persoane fizice Allianz si-a schimbat modul de calcul si cel putin pentru persoane tinere, necasatorite tarifele sunt prea mari. Eu am ales Omniasig si la o valoare de vreo 13-14000 EUR am platit vreo 800. Ar mai recomanda si BT Asigurari, BCR (din cazuri cunoscute) dar mai sunt si altele, mai cauta pe forum ca mai sunt pareri. Atentie insa la ce acopera si ce nu acopera casco, trebuie sa citesti bine contractele si sa faci comparatie (acoperire internationala, inlocuire chei pierdute, acorerire avarii huliganism, fransize etc.). In rest fiecare companie va calcula o valoare a masinii (care nu poate fi negociata) si un procent (in jur de 5-6% in functie si de optiunile de mai sus).

Sper sa te ajute informatiile..
Bogdan49836
merci mult de raspunsuri Cata.
Masina practic va fi al tatalui meu, pe pers fizica ... deci familie 2 copii.
Fiind prima masina e neaparat nevoie de casco ...
Conditiile difera de la o firma la alta in ceea ce priveste ce intra si ce nu intra in casco ?

merci mult
CatalinKRK
Da, fiecare contract are anumite particularitati. Riscurile cele mai mari (accident si furt) sunt in general aceleasi insa sunt anumite diferente la clauze mai putin importante. De ex la omniasig erau ca si clauze separate pentru: distrugeri datorate huliganismului, accident facut in afara unui drum public, acoperire in afara tarii). Daca iei 4-5 contracte vei vedea diferentele intre ele, toate contractele au articole cu ce acopera si ce nu.
OaneA4
Eu itzi recomand ARDAF.
CatalinKRK
Ardaf-ul lui Tender si Asirom-ul lui Nicolae nu-mi inspira incredere. Cele mai mari probleme insa le-am avut cu RCA de la Interamerican al unuia care intrase in mine :minigun:
Bogdan49836
merci de raspunsuri ...

un prieten mi-a recomandat UNITA, insa un altul mi-a zis ca a umblat aproape un an dupa bani cand a avut un accident ...

is cam confuz :ban:

sa vedem ce mai auzim ... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.