Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina care conduce... singura
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
air_wolf
Daily Mail - think about it...

felicitari vw. ozz poate fi fericit acum biggrin.gif poate sta pe scaun si sa beer.gif fara prbleme biggrin.gif no offence smile.gif
Paul46623
Au prezentat prototipul intr-o editie BBC News mai demult. Figura reporterului ce statea in scaunul pasagerului (in timp ce masina dadea ture de circuit din ce in ce mai rapide) era geniala (ceva gen "this isn't happening, this isn't happening").
Daniel82595
hai frate nu este posibil asa ceva, nu-mi vine sa cred NU-MI PLACE :puke: . Unora le plac aceste sisteme, ba chiar m-am uitat la comment-uri pe Daily si se pare ca oamenilor din tari precum USA, UK, Canada le plac aceste sisteme. Mie ca pasionat auto nu-mi place.
Industria auto face ce vrea/cere piata, iar piata e formata 90% din clienti care nu au cunostinte specifice. Nu zic ca nu sunt folositoare astfel de sisteme dar mie nu-mi plac. :angel: saracul Herbie, credea ca e unic down.gif
r4mp
si un filmulet cu masina

http://www.youtube.com/watch?v=EehLs02jURk
ozz86651
Il vreau pe piata si sa mearga pe drumuri normale si sa nu trebuiasca sa vind un rinichi blush.gif

PS: posesorii de carnet se impart in doua categoirii: cei care conduc si pasionatii. biggrin.gif
V L D
Hm.....Super tare. Pai daca ar produce asa ceva nu ar mai fii accidente biggrin.gif . In principiu. blush.gif .
Ganditiva la posibilitati beer.gif poti sa bei o bere 2 3 4 si te duce masina acasa. Oricum e tare de tot .
Daniel82595
bine zis ozz. E foarte util sistemul se pot evita multe lucruri neplacute si cine are chef de condus, asa k mine, decupleaza sistemul si gata.
Se naste intrebarea: Mai trebuie facuta scoala de soferi din momente ce nu conduc efectiv masina? biggrin.gif
James Kilowatt
MAi e pana sa invete sa evite si cainii vagabonzi si carutele blush.gif Sau sa ghiceasca ca blonda schimba banda fara sa semnalizeze smile.gif
Oricum, e jenant pentru un robot sa fi daramat un jalon biggrin.gif
r4mp
ma bucur ca a ajutat si filmuletul biggrin.gif

probabil peste 100 de ani pentru asta vom avea carnete ! sa stim sa operam autovehiculul "daca iese de pe traseu". dar nu stiu de ce zic 100 de ani, pentru ca SF`urile de acum 10 ani incet incet devin realitate...
ozz86651
Ce mare realizare in viata e carnetul? daca masina devine un fel de autobuz sau limuzina cu sofer, de ce iti trebuie carnet? Nu toata lumea se simte superioara si inteligenta ca stie sa sofereasca in Bucale mincati-as. Si atunci? Evident chiar daca se va face asa ceva (asteptati-va la zeci de ani de acum incolo), o sa fie optional, cel putin la inceput biggrin.gif
FiaGT
cu golful ala s-au jucat intr-o emisiune cei de la top gear. au facut comparatie intre stilul de conducere al soferului (jeremy clarkson cred)si al masinii.cu 2 persoane in masina, golful a fost cu 2 secunde mai lent. taree de tot. toata faza mai punin frumoasa e ca trebuie sa invete traseul, deci prima data trebuie sa faci o tura roata blocului biggrin.gif
ionut91746
Trebuie sa recunoastem ca este o evolutie a stiintei, nu este neaparat sa o raportam imediat la conditiile de trefic de la noi, este o chestie interesanta...
FiaGT
o sa mai asteptam multi ani pana sa vedem pe strazile noaste asa ceva...da o sa vina si vremurile alea
HalbaSus
Masina respectiva NU conduce singura. A conduce singur inseamna sa mergi pe un traseu necunoscut (adica ii spui o adresa si el te duce acolo chiar daca nu ai parcurs "la pas" distanta respectiva inainte)... De asemenea inseamna ca trebuie sa stie sa ocoleasca masinile, carutele, cainii, pietonii, sa stea la rosu, sa plece la verde, sa cedeze trecerea, sa intre in sensul giratoriu, etc...

Sunt convins ca se va ajunge si la asa ceva dar intr-un viitor foarte indeparat, s-ar putea sa nu mai apuc o asemenea masina. Desi mi-as dori-o foarte mult (as merge la bere apoi la intoarcere m-as urca in spate si i-as canta "du-ma acasa mai tramvai" iar el m-ar duce pana in fata usii si eventual mi-ar deschide portiera... sounds cool beer.gif
r4mp
pai in filmulet si zice , ca trebuie intai sa dea un tur ca sa invete traseul. presupun ca lucrul acesta ar putea fi implementat spre exemplu prin poze din satelit, gps.. si eventual combinat cu tehnologia celor de la mercedes ( masinile comunica intre ele )

FiaGT postasem eu filmuletul despre care ziceai si tu .. dar nu era top gear si nici clarkson biggrin.gif
FiaGT
m-am uitat la filmuletz...nu era cel din emisiune......tot ceva in genu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.