Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SEAT ALTEA XL 2.0 TDI 140 CP cutie DSG
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Mihai94384
Salut, oameni buni!

Am vazut ceva fotografii si preturi pentru Altea XL... din poze cred ca-mi place masina...e mai mare decat Altea (XL!!). Stie cineva ceva despre motorul si despre cutia asta?

Am inteles ca se lanseaza la Bucuresti in jur de 15 decembrie 2006...in tara putin mai tarziu...

Multumesc.
Mihai 36955
Motorul 2.0 TDI il am eu pe al meu TOLEDO si sunt foarte multumit, de cutie nu stiu ce sa zic ca eu o am manuala. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi.

Bafta
Mihai94384
Salut Mihai,

De cand ai masina? Ai avut ceva probleme cu ea? Am inteles de la un agent de vanzari ca aceasta cutie (DSG) are clapete de schimbare trepte pe volan...asa o fi? Nu prea era convins omu'...
Ionut72466
mihai te felicit pt. faptul ca ai aceasta masina.
Sigur intoarce multi ochii dupa ea.
personal o consider o bijuterie.
pentru a face o comparatie, uitati-va la c4 care a iesit masina anului 2007 in lume la aspect, dar nu se prea mai cumpara, pe cand altea(toledo, leon) are ceva "...", care nu va disparea niciodata.
ps: Nu fac reclama, nu am altea cu toate ca as da orice pt. ea.
miha95415
stie cineva cat consuma un toledo de 1,6 benzina(101cp) an 2001/10,urban,extraurban?
Mihai 36955
QUOTE(Mihai94384)
Salut Mihai,

De cand ai masina? Ai avut ceva probleme cu ea? Am inteles de la un agent de vanzari ca aceasta cutie (DSG) are clapete de schimbare trepte pe volan...asa o fi? Nu prea era convins omu'...


Salut,

Am cutie manula, nu stiu cum merge DSG-ul dar am inteles ca placut
Stiu ca nu are clapete pe volan, dar........cine stie, poate i s-au pus
Mihai 36955
QUOTE(Ionut72466)
mihai te felicit pt. faptul ca ai aceasta masina.
Sigur intoarce multi ochii dupa ea.
personal o consider o bijuterie.
pentru a face o comparatie, uitati-va la c4 care a iesit masina anului 2007 in lume la aspect, dar nu se prea mai cumpara, pe cand altea(toledo, leon) are ceva "...", care nu va disparea niciodata.
ps: Nu fac reclama, nu am altea cu toate ca as da orice pt. ea.


Multumesc
Masina nu eu am cumparat-o ci ea pe mine, eu cautam ceva anume (motor diesel puternic, ESP, scaune incalzite), si le-am gasit pe aceasta masina, am stat cateva zile sa ma gandesc si am ales-o, dar pot spune ca nu regret nici un moment ca am ales-o.
Despre intors capul, intorc multe persoane, si nu numai in RO, chiar si pe strazile de la M. Carlo se mai intorceau unii; nu imi place sa ma laud dar....a fost frumoasa experienta, mai ales ca pe acolo tronau ferrari, lambo, bentley, rolls, etc.

Numai bine
Razvan100780
Salutare!

Pe Altea XL 2.0TDI Dsg nu exista clapete la volan. La SEAT singurul model cu cutie DSG si clapete este modelul LEON FR 2.0TFSI/200 CP DSG. Toate celelalte vin cu maneta normala pentru cutie DSG.

Motorul se comporta SUPERB cu cutia asta si cu un pic de grija poate chiar si in Bucuresti sa scoata 7,5 l/100 KM cum scrie in carte.
Mihai 36955
Ieri m-am plimbat si eu cu ALTEA XL 2.0 TDI DSG. Un singur cuvant de zis, SUPER; mi-a placut foarte mult cum merge, nu se simt pauzele alea la schimbari, iar in modul SPORT chiar e super masina, schimba dupa 4000rpm.
Urmatoarea masina clar va avea clar DSG
G e o r g e
pe tine te-am vazut pe clabucet zilele trecute ?
Mihai 36955
Nu stiu care este clabucet, dar stiu ca am salutat un SUBARU. Tu erai?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.