Help - Search - Members - Calendar
Full Version: se schimba lantul la distributie???????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
va salut din nou si va intreb ca sa stie toata lumea care au masini cu distributie pe lant daca se schimba sau nu.eu am avut probleme cu masina cand am luato si daca tot mi se stricase in germania mam interesat la reprezentanta opel de lantul de la distributie daca se schimba si mi sa raspuns prompt.nu se schimba decat daca da semne de oboseala.nu are o anumita perioada de functionare la care trebuie schimbat.numai daca se aud zgomote sau alte chesti.este adevarat?mai mam interesat si in danemarca tot la reprezentanta la opel si mi sa raspuns aceleasi lucruri.ce sa cred acuma.masina mea are 270000 de km si nu se aude nimic suspect.deci ce sa cred??? :blush:masina merge impecabil si numai la reprezentanta o testez.si nu mi sa spus nimic pana acum.
Horia49540
intr-adevar, bine ti-au spus: lantul nu se schimba decat daca este uzat si bate
eventual se intinde daca are intinzator mecanic, daca are intinzator hidraulic atunci chiar nu tre sa-i faci nimic pana oboseste, si oboseste greu daca ai ulei bun in motor biggrin.gif
de-aia e de preferat lantul prostiei astea de curele de distributie care se mai poate si rupe si-ti farama motorul...
ciao :wave:
florin82141
asa cred si eu ca nu se schimba decat daca da semne de oboseala.dar am vrut sa ma aflu si eu cateva pareri de la colegi de pe forum pt ca mai mult ca sigur parerile difera.oricum mersi de raspuns
florin55503
oficial el nu se schimba si ar trebui sa tina pe intreaga durata de viata a masinii. unii spun ca ar fi bine de schimbat pe la 300.000-350.000 km
Skywalker
nu se schimba deloc.
ionut83652
la peste 1,5 mil se rupe ;la mercedes deci sa fim seriosi 300 mii?nai treaba cu ala merge la greu!
florin82141
deci sa inteleg ca daca se rupe lantul sau cureaua se intampla acelasi lucru ca la benzinar.nu cum spun uni ca se distruge motorul.ca se indoaie o supapa 2 asta nu inseamna ca se distruge motorul.si hai sa fim sinceri,sunt slabe sanse sa se sparga un piston din cauza la o supapa pt ca supapa loveste pistonul pe margine nu in mijloc biggrin.gif :boxing:
gabi94006
eu cred ca o distributie ratata,face mult mai multe ravagii decat o supapa,doua.ganditi-ca doar ce poate face o serie de explozii in carterul superior.apoi gazele evacuate,care vor fi pline de ulei ars....etc.eu unu nu mi-as dori sa mi se duca distributia.d-aia am optat pt lant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.