Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum se schimba placutele de inmatriculare la Skoda Octavia?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Pe82036
Se trag pur si simplu? In sus? in jos? Lateral?
maine primesc numerele noi. Cum procedez?
thanx
DORU
Nu conteaza marca masinii, ci tipul de suport pe care il ai la numere. Cum sa stiu deci cum e prins nr inmatr in el? blink.gif
TLS-09
Pune o poza mai de calitate cu suportul sa vedem despre ce-i vorba.
In principiu sint cam 3 tipuri.
1. Numarul introdus printr-o fanta in partea inferioara sau in lateralul suportului
2.Numarul fixat prin niste cleme aflate la colturile inferioare ale suportului(se scot cu surubelnita si dupa montare se imping la loc)
2.Numarul fixat cu o rama dreptunghiulara pe forma suportului
TLS-09
Tocmai am montat numerele la o Fabie noua.
Masina ta fiind de asemenea noua cred ca ai acelasi tip de suport si anume cel cu o rama dreptunghiulara.
Se procedeaza cam asa:
Iei o surubelnita mai lata dar nu foarte groasa. O introduci intre rama exterioara si numar(din partea interioara a numarului) si o rasucesti usor. In felul asta indepartezi rama si se aude un "click" cand se desprinde partea respectiva din rama. In total sint cam 6 sau 8 puncte de prindere(nu le-am numarat exact).Incepe din lateral adica din partea ingusta a ramei.
Repeti operatiunea de jur imprejurul ramei pana cand desfaci toate prinderile, practic pana se desprinde rama de pe suport.
Inlocuiesti numarul, pui rama la loc si apesi cu mana rand pe rand de-a lungul ramei pana cand se aude cate un pocnet la fiecare dintre clemele de prindere.
Asta-i tot. Succes.
Silviu84641
sau il rogi pe dealer cand te duci sa le iei sa ti le monteze, eu asa am facut smile.gif
DORU
Multumesc pt rabdare si modul in care ai ajutat, TLS. arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.