Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxa 2007 masini SH import
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Iulia94262
De vreo cateva zile am auzit si eu de taxa asta speciala pentru prima inmatriculare si de atunci ma tot uit pe diverse situri, forumuri, intreb prieteni, colegi si pe oricine cred eu ca mi-ar putea da un raspuns... si tot n-am primit, in schimb am auzit o gramada de pareri diferite. Problema mea care e de fapt? Am vreo 7000 EUR (as putea merge pana la 7300 - 7500 EUR daca e cazul si merita) si vreau sa-mi cumpar o masina, dar nu stiu daca acum, in decembrie sau in ian 2007? Pana sa aud de varianta cu 2007, ma interesam de masini pana in 6000 EUR, facem eu calcul... cu vama sa ma incadrez in bani. De cand am auzit ca din ian 2007 taxa la masini euro 4 este de 300 - 400 EUR pentru capacitatea cilindrica pe care am ales-o eu, am inceput sa stau pe ganduri, pentru ca daca ar fi asa, atunci as alege o masina de 7000 euro 4 si cu taxa de 300 - 400 EUR ar fi exact cum trebuie. Dar as putea oare avea surpriza ca pe langa taxa asta sa ma trezesc si cu alte taxe care sa ma "infunde" rau de tot? Masinile euro 4 la care se aplica aceasta calculatie sunt in functie de vechime? (nu trebuie sa depaseasca 3, 4, 6 luni... 1 an.... pot fi si de 2 ani....)? As vrea un raspuns destul de simplu si fara prea multe explicatii matematice si modele de calculatie, pentru ca ma intereseaza daca e bine sa iau masina acum sau in 2007? Nu stiu daca am reusit sa exprim foarte clar ce am vrut sa apun, dar sper ca m-am facut inteleasa. Ciao
Cristi72616
Imi pare rau sa-ti dau o veste proasta.
Chestia cu introducerea taxei pe inmatriculare a dus la o crestere a procentului de masini sh aduse de afara. Din cauza asta, la nemti, masinile sau scumpit in medie cu 1000 euro. Chestia asta o stiu sigur....am sunat saptamana asta sa intreb si mi s-a confirmat de aceasta scumpire. Deci in 7000 euro ai tai, acum in decembrie nu prea stiu ce ai putea sa gasesti pe acolo. Asta daca nu vrei sa faci o imprudenta si sa-ti iei o cazatura de masina.
George89725
Vezi pe www.automobiletv.ro este un calculator pt asa ceva. Bafta
Eduard RO
Nu vreau sa par rau dar ce masina Euro 4 gasesti tu la 7000 de euro? blink.gif
dragos65846
gasesti o gramada daca cauti euro 4..
ideea este ca trebuie sa fie pe benzina si cap mica. ex ibiza din 2004, peug 206 samd.. sau ceva mai vechi din 2001 2002 ex cordoba golf samd
astepata pana in ian!! bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.