Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra `91 - `96
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Adrian94249
Am deschis acest topic pt posesori de Opel Astra modele mai vechi, deoarece am cautat pe forum si nu am gasit asa ceva.
Problema mea e urmatoare:

Mi-am cumparat un Astra 1,7D din 1994, acum cateva luni, primul lucru care l-am facut a fost sa-i schimb curea de distributie, cu ocazia asta am schimbat si o bujie si ceva bucse,uleiul, ma costat 450 RON, a-si mai avea de schimbat zic eu telescoapele pe spate, ce telescoape imi recomandati? am tot auzit de telescoape pe ulei si pe gaz, care sunt mai bune? Ce verificari sau schimbari mai importante ar trebuii aduse masini? De unde a-si putea face rost de o carte tehnica?
Skywalker
QUOTE(Adrian94249)
...telescoapele pe spate, ce telescoape imi recomandati? am tot auzit de telescoape pe ulei si pe gaz, care sunt mai bune?...

Koni
Blistein
Sachs
sau Monroe
Ulei = suspensie mai "moale" filtreaza gropile fara sa te scuture, tendinta de ruliu in virage, nu prea "lipesc" masina de asfalt
Gaz = suspensii rigide, asigura un bun contact cu soseaua, scutura, inscrie mult mai bine masina in viraje.
La schimbarea amortizorului se verifica si arcurile sa fie perfect egale, daca nu sunt egale vor trebui inlocuite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.