Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cea mai buna alegere
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
taranu91615
salut
sunt nou pe aici asa ca daca mai exista un topic similar
nu aruncati cu muraturi stricate

care credeti ca este cea mai potrivita alegere, tinand seama de

- fiabilitate
-performante
- consum
-confort
-cost revizii


la un pret max de 13500 euro. vorbesc despre masini noi


multumesc
Mikidutzaa
Toyota e campioana la fiabilitate si cost revizii. Te-ai incadra la un Yaris, iti place?
AlexTM
Si la consum cum sta? Intra dieselul in 13500?
Baby Blues
Hyundai Accent! 1.5 diesel , 110 cp.
T u d o r
Adriane, omul vrea cost redus la revizii... biggrin.gif Cum sa-i recomanzi Hyundai in aceste conditii? blink.gif Pentru edificare, exista site-ul dedicat lui accent, unde sunt date si preturile de revizii. Jos Tiriac! :ban:
Dani70306
offtopic.gif sunt scumpe rau masinile noi.. cum sa dai atatia bani pe o piticanie de yaris? :argue: am vazut ca lumea te face buticar pe aici dak zici de VW si TDI... dar ce conteaza.. la banii astia mi-as lua un passat cat casa tongue.gif
taranu91615
eu, momentan, ma gandesc la un suzuki ignis de 1,5 cu tractiune integrala
alte optiuni ar fi peugeot 206, nissan almera, hyundai accent si lista ramane deschisa. la banii astia, ignis-ul pare cel mai dotat, dezavantajul fiind,insa, consumul urban. nu imi dau seama daca avantajul tractiunii integrale pe timp de iarna compenseaza acest lucru.
taranu91615
avand in vedere ca nu a mai scris nimeni revin eu:

short list



- suzuki ignis 1.5, 4wd
- opel astra classic II 1.7 dtl ecotec
- hyundai accent (parca gl full)
- toyota yaris (1.3)



intrebare : ce ati alege si de ce ?
*****81107
Suzuki Ignis nu imi place. E o corcitura de masina: nu are nici calitatile unei masini de teren si nici tinuta de drum a masinilor mici.

Toyota Yaris e prea mica si prea scumpa.

Hyunday Accent nu se ridica la nivelul VW, Opel. E marca coreeana ieftina si proasta.

Dintre cele 4 masini enumerate de tine as alegeOpel Astra Classic II
Fiabilitate: OK
Spatiu: OK
Pret: OK
R o b e r t
taranu, ia-ti Mitsubishi Colt - revizii gratuite timp de 3 ani... fiabila, frumoasa, incapatoare, puternice, si se incadreaza in bani smile.gif
HalbaSus
Eu as alege opel astra clasic pe BENZINA... fie ca e vorba de 1.4 de 90 de cp fie de 1.6 de 103 cp.

Motivul pentru astra classic 2:
- e cea mai mare
- stabila (poate yaris-ul sa stea mai bine)
- costuri de intretinere mici (piesele de opel sunt "ca pe gratis" comparativ cu alte marci)

De ce benzina:
- pentru ca motorul 1.7 diesel de la opel e o catastrofa, nu are cuplu la turatii mici cum au majoritatea motoarelor diesel dar nici daca il urci in ture nu o sa traga foarte bine, cu alte cuvinte nu are putere niciunde.
- Intretinerea e mai ieftina la benzina
- Pentru ca motoarele pe benzina (chiar si 1.6 103 cp) sunt mai ieftine decat cele pe motorina
- Pentru ca motoarele pe benzina sunt mai puternice (chiar si cel de 1.4 are 10 cp in plus)
- pentru ca nu au sunet de tractor.

Alegerea mea personala ar fi astra clasic 1.6.

P.S: E adevarat ca astra clasic-urile nu mai sunt ce au fost odata (sunt facute in polonia daca nu ma insel) dar nici una din masinile din lista nu sta foarte bine la finisaje, mai putin yarisul care in schimb mi se pare foarte scump.
_Constantin_
Yaris iese din discutie imediat. Prea scump si prea mic.

Astra classic... hmmm parca prea veche.
Cati km faci pe an? Multi in oras, multi afara?

Eu nu as merge pe diesel decat in cazul Accent. Dar cum zicea si Tudor... revizii la nivel de bmw X5, destul de bine dotata dar cam mica. As alege Ignis fara discutie, motor foarte bun, 4x4 e util daca il ai, daca nu-l ai nu-i simti lipsa decat foarte rar, spatiu interior foarte mare, extrem de fiabila, intretinere ca de bicicleta( dar fiind japan stai mult dupa piese), imagine modesta( asta o trec la plusuri, banuiesc ca nu vrei sa ti-o zgarie vecinii noaptea), foarte tinereasca. bafta la alegere, sa ne zici ce ai luat?
M A R I A N
Da chiar asa, Constantin, ce pareri ai auzit despre service-urile Suzuki si costurile reviziilor, ca sa ma apuc acum sa intru pe forumul fanilor nu prea am timp? La unguri am vazut de toate tipurile de m-am saturat. Si apropos, am vazut un fel de Swift (scria SX pe el, parca) SUV. Arata misto.
_Constantin_
Avand in vedere ca nu au prea multe masini serviceul va fi mult mai liber ca la alte marci si probabil si mecanicii mai "dornici" de un ciubuc.... daca ma intelegi. E mai usor pt tine sa-ti rezolvi unele eventuale probleme decat la un service aglomerat.
taranu91615
deci the short sort list--suxuki si opel


utilizare oras dar si mici excursii la munte, poate putin forestier

oricum, mai mult de 7-8 000 de km pe an nu cred

parca opelul se cam clatina
HalbaSus
Pentru 7-8000 de km pe an sub nici o forma sa nu alegi diesel (indiferent ca suzuki sau opel).

Eu as merge tot pe astra classic 1.6. Avantajul tractiunii integrale de pe ignis mi se pare minor (nu ai putere foarte mare si suspensii adecvate pentru a beneficia de avantajul awd in virajele luate in forta si nu ai garda la sol suficient de mare pentru a te baga in off-road adevarat), in rest consum mai mare si viteza maxima mai mica. La finisaje stau cam la fel ambele... adica nu exceleaza.
Tarabostes
Daca vrei ceva din clasa compact, arunca o privire si la Nissan Almera, e la fel de old fashioned ca si Astra Classic dar probleme prea mari nu apar ( vezi topicul Nissan) si la 13.000 cost final ai o masina de 1.5 benzina 98 CP, 144 Nm, standard cu discuri frana fata/spate, ABS, EBD, AFU, airbaguri laterale, CB, CD player etc. Service la nivel mediu, atat la nivel de costuri cat si ca profesionalism. Daca te-ai gandit la Suzuki probabil imaginea de piata nu prea conteaza.
Lumea vorbeste multe de Almera, dar mergi si vezi/testeaza una ca sa-ti faci o parere.
taranu91615
preferinta pt 4x4 deriva din ideea unei tinute de drum mai bune in
conditii de carosabil alunecos, un plus de siguranta. in rest, acolo
unde as ajunge eu cu eventualul ignis,probabil se poate ajunge cu orice masina.
Ionut72466
Vin si eu cu o intrebare .....!!!!!!!!!!!!
Astra clasic II se mai comercializeaza in vest sau le-au trimis pe toate in Romania...........!
Eu zic sa mergi pe accent!
HalbaSus
QUOTE(taranu91615)
preferinta pt 4x4 deriva din ideea unei tinute de drum mai bune in
conditii de carosabil alunecos, un plus de siguranta. in rest, acolo
unde as ajunge eu cu eventualul ignis,probabil se poate ajunge cu orice masina.


Un astra (sau majoritatea masinilor cu tractiune fata) se va comporta aproape la fel de bine ca un ignis 4x4 in aceste conditii cu conditia sa ai pneuri de calitate (si adecvate sezonului - adica de iarna sau vara). In plus astra (si majoritatea masinilor mai joase) vor avea un comportament dinamic mai bun pe viraje datorita centrului de greutate situat mai jos si suspensiilor ceva mai ferme. Asta nu inseamna ca astra are un comportament rutier sportiv, pur si simplu are un comportament "mai sportiv" decat Ignis, atata tot.
Ah, si stiu ca nu e ceva foarte relevant dar ignisul are o viteza maxima de 155 km/h... in timp ce astra chiar si cu motorul de 1.4 benzina (deci cu cai mai putini si greutate mai mare) prinde 180. Asta se datoreaza in principal aerodinamicii de caramida a ignisului (si a tuturor masinilor cu forma de SUV).
Tarabostes
Accent e o masina ok ca pret si dotari. Am mers cu un 1.5 crdi si motorul mi-a placut, interiorul fara pretentii si conform pretului. Insa masina mi-a parut cam instabila la viteza mai mare ( >100), suspensii moi, nu stiu exact cauza, dar pe de alta parte e confortabila la mers in oras. Are servo progresiva, iarasi un avantaj pt mers urban.
M A R I A N
Suzuki care, chiar daca e made in Hungary, e totusi japoneza, deci se presupune ca mai fiabila decat europenele. Din cate am auzit si citit (inclusiv pe forumuri) si din experienta mea ca proprietar de Corsa, Opel nu e o masina (foarte) adaptata (ca suspensie si sistem de directie) "drumurilor"-pardon, gropilor- romanesti.
Cauta pe forumul masini.ro cuvinte cheie la sectiunea opel precum:"timonerie"," caseta de directie", "greierasi", "zgomote".
HalbaSus
problemele de timonerie si caseta de directie sunt specifice modelelor de corsa dinainte de 2003 parca... nu cred ca astra-ul sa fie afectat de aceste probleme. Cat despre "zgomote" si "greierasi" parca si Andrei Suzuki se plangea de anumite zgomote in Ignisul lui... si din cate am inteles nu erau din cauza difuzoarelor montate de el ci mai degraba o chestie oarecum comuna la ignisuri (ca de altfel la foarte multe masini, unele chiar mai pretentioase).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.