Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CivicSi/MINICooperS/Mazda3MPS/GolfGTI/ChevyCobaltS/SubaruWRX
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
R a z v a n
VIDEO si foarte multe detalii de la Edmunds AICI


Some quick facts on the field; all of the vehicles are powered by four-cylinder engines with displacements ranging from 1.6 to 2.5 liters, and all of them featured forced induction except for the Civic Si. The MINI Cooper S and the Cobalt SS readied for battle packing superchargers and the GTI, WRX TR, MAZDASPEED3 are all boosted by turbochargers. The Civic Si, MINI and MAZDASPEED3 are the only vehicles equipped with both a six-speed transmission and limited slip differential, and the WRX TR is the only all-wheel-drive of the bunch.

The barrage of tests began with some everyday driving in each that included kids, trips to the grocery store, etc to get a feel for the practicality of "living" with each vehicle. Then they each went for an all-out assault on the 1.8-mile carousel ride called The Streets of Willow Springs for track evaluation. Finally they returned back to the test facility for the statistical stuff: 0-60, braking distances, skidpad, etc.

Testing finished up with some good old fashioned subjective driving consisting of 400 miles of California's finest between LA and Monterey, followed by a return trip on the highway to give the arms and legs a rest.

Sixth Place: 2006 Chevrolet Cobalt SS

Fifth Place: 2006 Volkswagen GTI

Fourth Place: 2006 MINI Cooper S

Third Place: 2006 Honda Civic Si

Second Place: 2006 Subaru WRX TR

...and the winner is: 2007 MAZDASPEED3 biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
f1anatic
Io stiu ca MS3 e o masina foarte apreciata si in comunitatea noastra (Subareala) dar motivele pt. care WRX-ul TR nu a cistigat cred ca includ:

1) TR inseamna Tuner Ready - este o masina care e C.H.E.A.L.A. de orice confort interior (CD player, radio, clima automata etc) - probabil pt. a o pastra in aceeasi categorie de pret cu celelalte.

2) Consumul...pai cred si eu...motorul cel mai mare de 2.5 L...si turbo.

3) Cauciucurile: faimoasele RE-92s pe care multi dintre noi le arunca...LE ARUNCA chiar daca costa spre 180 bucata. Awful grip in wet or dry.

Dar din nou, sa ma repet, MS3 e una din putinele FWD-urile mai reusite de pe piata (dpdv strict mecanic)
R a z v a n
plecaciuni pentru obiectivitate arigato.gif
HalbaSus
Aproape total de acord cu rezultatele testului... singura obiectie o am fata de mini... care in afara de un design extrem de reusit este mult sub celelalte (ma rog, nu prea cunosc cobalt ss) este o masina extrem de mica (doh :doh: it's a MINI) fiind mai mult in clasa cu polo GT, clio sport, ibiza FR, etc... ne prea gasindu-si locul in aceasta clasa.
Mihai66305
Oricum testul este outdated. Intre timp sunt noi versiuni de Mini, Civic ...
Dany_s
ei au luat alte criterii dupa cate vad eu, nu clasa masinii.....

eu nu de acord cu testul asta din simplul motiv ca masinile au targeturi destul de diferite, si un f mic grup de oameni ar avea pe lista de car shopping, toate masinile din lista asta.
Dany_s
QUOTE(Mihai66305)
Oricum testul este outdated. Intre timp sunt noi versiuni de Mini, Civic ...


doin cate stiu, Mini are doar un facelift (si cred ca in test e cu facelift - sau poate te referi ca trebuiau sa aleaga S Works in loc de S simplu, cred ca au facuto din cauza pretului) si Civic-ul nu are nici o versiune noua, asta e aparut in 2006
Mihai66305
Ai dreptate, este testat Civic-ul din US, care e diferit de cel din UK. Eu ma asteptam sa testeze noul Type-R. Insa Mini este sigur cel vechi - ceea ce si admit cei care au facut testul de mai sus, pt. ca cel nou are o platforma noua, este mai mare, si are motoare noi - deci nu e un simplu facelift.
Iulian HondaFan
http://www.edmunds.com/apps/vdpcontainers/...62/pageNumber=1

Mazda3 kicks butt... WRX ramane o masina oricand printre primele si e singura cu AWD. din nou Civic Si peste Golf GTI...
Otto73
Sincer pe mine comparatiile astea ma lasa rece.
Daca imi iau o masina imi iau ca-mi place si ca are ceva performante.
Eu zic ca aproape toate marcile fac masini fiabile.
Si apoi am si garantie.
Aici chiar dau dreptate ca mazda 3 e cea mai tate din punct de vedere al performantelor /pret.
La fiabilitate cam toate cele din comparatie sunt aproximativ la acelasi nivel.
Majoritatea care-si iau o masina noua o iau pentru aprox. 5 ani.
HalbaSus
Am unit cele doua topicuri pentru ca e vorba de acelasi test.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.